Създавай сайтове още като ученик с HTML и CSS
Ако искаш да започнеш да се учиш какво е да кодиш, HTML и CSS са страхотна отправна точка. Това не са програмни езици, но могат да ти открехнат вратата към създаването на сайтове и преследването на кариера в IT сферата. Предстоящият курс HTML5 & CSS3 Sites за ученици ще те запознае по-подробно с езиците и ще ти помогне да изградиш практически умения с тях, а по повод старта му ще видим заедно какви са ползите от това да започнеш да ги изучаваш.
Днес във всяка професия и дори занимание, свързано по някакъв начин с уебсайтове, можеш да имаш огромна полза от боравенето на езиците. Самата аз, като човек, който създава съдържание и поддържа собствен сайт и блог, си имам вземане-даване с HTML и CSS всяка седмица (ако не всеки ден). Дори базовите знания са ми от огромна полза и ми помагат много по-лесно да развивам страничните си занимания и хоби.
Мястото на HTML и CSS в съвременната разработка
Ако някога си писал във форуми, и ти си боравил с HTML, макар и несъзнателно. Това е markup език за описание на документи, или по-просто казано – таговете, които ти помагат да направиш текста болднат (с тага <br></b>), подчертан (с тага <u></u>) и т.н. Днес това са два от най-популярните езици изобщо, тъй като са час от технологичния арсенал на front-end програмистите, които работя с JavaScript.
И въпреки че няма нужда да ставаш такъв, за да работиш с тях, двата езика ще те подготвят и за кариера точно в тази сфера. По своето естество езици са:
- HTML – език за описание на документи, чрез който правиш възможно визуализирането на съдържание в браузъра.
- CCS – това е markup език за описание на стилове, чрез който можеш да придадеш различни стилове и конкретна визия на въпросното съдържание.
Ако един ден овладееш програмирането с JavaScript, ще използваш програмния език в комбинация с тези два markup езика, за да създаваш динамични, интерактивни сайтове. Днес световната мрежа се крепи именно върху тази комбинация.
Какво можеш да правиш с HTML и CSS?
Ако не искаш да правиш следващата крачка – към програмирането с JavaScript, пак можеш да създаваш красиви, макар и статични сайтове с помощта на HTML и CSS, но не само. Други примерни проекти биха били:
- Създаване на продуктови страници с цялостни предложения;
- Изграждане на статични сайтове с много страници, като сайтове за онлайн CV, портфолио сайт и предоставящи статична информация сайтове;
Източник: NicePage
- Разработка на темплейти за имейли в решения като MailChimp;
- Създаване на статични менюта за ресторанти;
- Разработка на елементарни игри;
- Страници за събития със статична информация;
- Статичен сайт със собствени фотографии, тип дигитално портфолио;
- Оформление на дигитални списания и електронни книги;
- Персонализиране на собствен сайт, изграден на WordPress например и други.
С какви умения е добре да започнеш?
Като всеки език, и HTML и CSS имат свой собствен синтаксис и правила. Това е първото нещо, на което трябва да обърнеш внимание, правейки първите си стъпки. Практическият курс за ученици се фокусира именно върху фактическото приложение на двата езика, основните правила и синтаксисът и таговете, които се използват при описанието и стилизирането на съдържание. По време на обучението ще се запознаеш със структурата им, ще работиш конкретно с HTML5 и CSS3 и ще направиш първите си стъпки в уеб разработката с лекота. Ако си готов за тази крачка, запиши се за HTML5 & CSS3 Sites - октомври 2022 - курс за ученици ето ТУК!