Водещи математически концепции за програмисти
„Лекторът е уникално добър и вдъхновяващ“, споделя Цветан за срещата си с Йордан Даракчиев в курса Math Concepts for Developers. Обучението ти помага да подплатиш уменията си и с математически познания, ако и ти си задаваш въпроса дали ти е необходима математика за професия като програмист.
Сигурно не са малко тези, които са се отказали да преследват подобна обещаваща реализация, заради страшилището, което математиката е. В днешната статия ще отговорим на въпроса нужна ли ти е като разработчик. А ако вече си сигурен, че искаш да опресниш и надградиш знанията си, то курсът е точно за теб!
Необходима ли ти е математика, за да си добър програмист?
Софтуерното инженерство често разчита на математически концепции, но прилагането им е по-скоро имплицитно. Какво имам предвид? Като програмист, никога няма да ти се наложи да решаваш сложни уравнения или да доказваш теореми, но трябва да разбираш основни концепции, за да знаеш кога какво правиш.
Всъщност, по-важно от всичко е да имаш добре развито алгоритмично мислене, а математиката помага именно с развитието му. В повечето случаи обаче познанията по математика от училище ще са ти напълно достатъчни. Изключения правят само много иновативни направления, които разчитат на математика по принцип, като машинното обучение.
По време на практическия курс ще започнеш от училищните основи, за да ги затвърдиш. След това ще продължиш към водещите концепции, които могат да са ти от полза, ако избереш кариера като програмист. Ключови такива ще разгледаме на кратко още в следващите редове, затова не спирай да четеш!
Основни математически концепции за разработчици
Няколко са важните концепции, с които е добре да се запознаеш. Освен че ще ги спомена с няколко думи, ще видим и в кои сфери намират най-голямо приложение:
- Функции – функциите ти дават възможност да съпоставиш дадена величина на друга. Да ги разбираш и да умееш да боравиш с тях ти трябва, ако например ще се занимаваш с функционално програмиране.
- Матрици и вектори – матриците са всъщност таблици, които може да познаваш от работата си с програми като Excel. А ако вече си направил първите си стъпки в програмирането, вероятно вече си боравил с такива с вектори. Те са структури от данни и по-точно – списъците и масивите, които разработчиците ползват.
- Вероятности – вероятностите играят роля във всички компютърни науки днес. Те са част от създаването на по-бързи и елегантни алгоритми, а също така са част и от фундаментите на машинното обучение.
- Статистика – отново интегрална част от компютърните науки, статистиката служи за събирането, анализа и моделирането на данни. Тя е ключова и в сферата на изкуствения интелект.
Както виждаш, в колкото по-комплексни сфери искаш да се развиваш, толкова по-математически интензивни ще стават те. А това са малка част от всички концепции, с които има шанс да се сблъскаш в практиката си.
Ако вече имаш известен опит в програмирането – можеш да боравиш с променливи, цикли и условни конструкции, можеш да подплатиш уменията си с познания по математика. Йордан Даракчиев ще те въведе в света на математиката за програмисти, без досадата на гимназията и стреса на висшата математика.
Курсът е практически ориентиран и цели освен да овладееш ключови концепции, а и да подсилиш така важното за програмистите логическо мислене. Не на последно място, ще се научиш да документираш процеса по решаване на задачи и да пишеш код с научна цел. Това пък ще ти отвори вратите към математически-интензивни области като машинно обучение и изкуствен интелект. Запиши се за още днес за курса Math Concepts for Developers - март 2024. Очакваме те!