Впусни се в киберсигурността още като ученик
И аз, и ти вероятно прекарваме почти целия си ден онлайн. И не сме единствените. Сега имаш възможност да се включиш в курс Офанзивна Киберсигурност, специално създаден за младежи от 8 до 12 клас, ако искаш да си защитен онлайн. В допълнение към това, курсът ще ти разкрие тайните на сканирането на мрежи и атакуването им, тъй като фокусът на обучението всъщност е офанзивата.
Дигиталното пространство днес е изключително привлекателно за киберпрестъпници и хакери, затова е и толкова важно да се обърне сериозно внимание на киберсигурността. А какво всъщност е тя?
Какво представлява киберсигурността?
Киберсигурността е отдадена на защитата на компютърни мрежи и системи срещу атаки и пробиви, които могат да съсипят не само софтуера, но и хардуера. Гладът на кадри в областта е огромен.
Самото направление Киберсигурност дава много възможности за професионално развитие, тъй като има редица аспекти – един ден можеш да станеш анализатор, инженер, архитект по сигурността и т.н.
Имаш възможност да се реализираш както в частния, така и в държавния сектор. А най-важното, ако искаш да се насочиш към сферата на киберсигурността, е да поддържаш висока информационна хигиена и да знаеш как да се предпазваш в интернет.
Съвети за интернет безопасност
Вероятно ти е омръзнало да слушаш колко е важно младежите (а и не само) да съществуват безопасно онлайн. Е, и аз ще ти дам няколко практически съвета как да постигнеш тази безопасност – все неща, с които ще трябва да свикнеш, ако решиш да се занимаваш с киберсигурност:
- Трик за силни пароли – използвай три случайни думи, които да съчетаеш в силна парола със символи и цифри. Увери се, че не използваш паролата за имейла си никъде другаде.
- Обмисли Password Manager – колкото по-дълго съществуваш в интернет, толкова повече акаунти и пароли вероятно ще ти се наложи да имаш. Неминуемо ще се изкушиш да повториш паролата си някъде. Решение на този проблем е т.нар. Мениджър на пароли. Това е софтуер, който използва една Master Password и съхранява всички твои останали пароли, които могат да се попълват автоматично. По този начин трябва да се грижиш за безопасността само на мениджъра си и тази мастър парола.
- Ъпдейтвай софтуера си – софтуер, който отдавна не е бил обновяван, е уязвим от атаки и пробиви. Най-добрият начин да предпазиш устройствата си от киберпрестъпници е като ъпдейтваш софтуера си редовно и при първа възможност.
Това са фундаменталните правила, на които трябва да стъпиш, ако искаш да се занимаваш с киберсигурност. Неща, с които трябва да свикнеш, още откакто правиш първите си стъпки. А ето и как да започнат те.
Подготовка в сферата на киберсигурността
Експертите по киберсигурност имат познания по обектно-ориентирано програмиране, сигурност на операционни системи, бази от данни и… етично хакерство. Етичното хакерство е един от основните начини, по които можеш да разбереш как киберпрестъпниците пробиват уязвими системи.
Така ще можеш ефективно да използваш различните методи за криптиране на информация и да се предпазваш от хакерски атаки.
Киберсигурността изисква от теб да можеш да боравиш с инструменти, които дават неоторизиран достъп, за да знаеш как да се пазиш от тях. Неоторизираният достъп до информация и системи е сериозна заплаха не само за корпорации и бизнеси, но и за обикновените потребители като теб и мен.
Сега имаш възможност да съчетаеш света на киберсигурността с уроците си в училище. Няма нужда да решаваш още сега дали ще ставаш експерт по киберсигурност, можеш да използваш наученото за собствената си безопасност онлайн.
Само трябва да се запишеш за курса Офанзивна Киберсигурност за ученици – умения по програмиране не са ти необходими. Записването е отворено!