Програмиране vs. QA: плюсове и предизвикателства на професиите
Софтуерната разработка се крепи на раменете на разработчиците и QA експертите. И двете роли имат своя принос, въпреки различните умения, компетенции и опит, които влагат в процеса по разработка. Ако се чудиш дали цялостната програма по софтуерно инженерство е по-подходяща за теб или пък бъдещата ти кариера произтича от програмата по QA инженерство, днес ще разгледаме и сравним предимствата и недостатъците на двете професии.
В следващите редове последователно ще се запознаем с основните плюсове и предизвикателства, вменени на двете професии. Така и ти ще можеш да прецениш кои се вписват по-добре в идеята ти за бъдещото ти кариерно развитие, от кои искаш да се ползваш, както и кои си достатъчно мотивиран да преодолееш. Да започнем от програмирането!
Плюсове и минуси на кариера като програмист
Сферата на програмирането изисква от разработчиците нестандартно мислене и умение за решаване на проблеми, наред с алгоритмично мислене и широк спектър от технически компетенции. Професията позволява на практиците да се превърнат в иноватори и да диктуват технологичната революция. А с това идват и уникални предимства и недостатъци. Нека видим!
Предимства на кариера като програмист
Сред водещите предимства се открояват следните аспекти:
- Подобна професия ти позволява да дадеш израз на творческото си мислене, тъй като е начин да реализираш и най-абстрактните идеи. По този начин можеш да се превърнеш и в двигател на технологични иновации.
- Търсенето и стандартът на живот са без конкуренция. Независимо от индустрията и нишата, ако една компания иска да произвежда софтуерни продукти или да предлага софтуерни услуги, тя ще се нуждае от умели разработчици. Това означава, че и възможностите за теб са разнообразни.
- Като говорим за разнообразие, като разработчик може да избереш фокуса си от редица варианти – от уеб разработка, през софтуерно инженерство, мобилни приложения, изкуствен интелект и data science и други.
- С подобни възможности идва и сигурността на професионалното развитие. Това е една от сигурните професии, която се оказа устойчива във времена на кризи, а значението ѝ нарасна с ускоряване на дигитализацията.
- Подобна кариера ти дава пространство да се развиваш непрекъснато и да се превърнеш самият ти в предприемач, ако реализираш находчива идея за софтуерен продукт.
Основни предизвикателства пред програмистите
Ако имаш колебания дали да се развиваш в програмата по софтуерно инженерство на СофтУни, преследвайки подобна кариера, вероятно вече и сам си оценил част от предизвикателствата. Сред най-значимите се открояват:
- Стръмна крива на учене, която може да отнеме и 2 години до придобиване на професия, особено ако комбинираш ученето с работа или университет.
- Професията изисква изключителна отдаденост и крие рискове от заседнал начин на живот и прекарване на дълги часове пред монитори в преследване на кратки срокове.
- Професията идва със значителен стрес. Не е за подценяване и фактът, че е самотно занимание, въпреки че ще работиш в екип. Не на последно място, често ще ти се налага да изпълняваш повтарящи се задачи, което не е изключено да ти доскучае.
- Конкуренцията е ожесточена. Трябва да положиш значителни усилия, за да те забележат, да покажеш, че програмирането не е самоцел, защото е сфера, която идва с обещанието за висока заплата, а наистина те е грижа за дейността.
Разбира се, опитът в сферата се различава от програмист до програмист. И въпреки тези предизвикателства, това действително е професия, която може да донесе голямо удовлетворение. Ако си твърдо решен, че това е кариерата за теб, не оставяй трудностите да те разколебаят. Ако имаш надеждни основи, предизвикателствата могат да бъдат преодолени. За да ги положиш, кандидатствай в програмата по софтуерно инженерство още днес!
Ползи и недостатъци на QA професията
QA професията е гръбнакът на софтуерната индустрия, тъй като експертите се грижат за това продуктите да стигат до потребителите с минимален риск да дадат дефект. Това ги прави и едни от най-ценните специалисти, ангажирани с процеса по разработка. Като QA експерт, ще се сблъскаш със специфични предизвикателства, но и ще се ползваш от уникални предимства. Да ги видим!
Ползи от кариера като QA експерт
На първо място ползите са за бизнеса, понеже като QA специалист ще се грижиш за репутацията, осигурявана от качеството на продуктите. А това допринася и за ползите за теб, сред които се открояват:
- Развиването на фундаментални умения от критично значение за развитието ти като експерт. Това са умения, които са преносими във всяка сфера на дейност – аналитично мислене, способност за решаване на проблеми и внимание към детайла.
- Оказването на значимо влияние върху качеството на софтуерните продукти. Като QA експерт ще си в основата на качественото потребителско изживяване и удовлетвореност при взаимодействие с технологиите.
- Сигурност на работното място, тъй като QA експертите са незаменими в процеса по разработка на софтуер. Работодателите търсят както специалисти с ръчно тестване, така и експерти в автоматизираното тестване.
- Възможностите за развитие и специализация в сферата. Можеш да се специализираш в различни направления и аспекти на тестването, да преследваш израстване в йерархията и да се специализираш в осигуряване на качеството във високоплатени ниши и индустрии.
- Кривата на учене, която е много по-полегата от тази на програмирането. Можеш да придобиеш уменията на специалист по ръчно тестване в рамките на 5 месеца в програмата по QA инженерство на СофтУни. А само за 17 месеца можеш да придобиеш професия QA Automation Engineer.
Открояващи се предизвикателства на QA кариерата
Въпреки че да навлезеш в сферата е много по-бързо и лесно от програмирането, това не лишава подобна кариера от недостатъци, затова е разбираемо, ако все още се колебаеш дали да придобиеш професия в програмата по QA инженерство на СофтУни. Най-значимите са:
- Справянето със сложността на софтуера. Въпреки че няма да си програмист, ще ти се наложи да разбираш устройството, функционалностите и архитектурата на продуктите, по които работиш, за да ги тестваш ефективно.
- Изискването да владееш програмиране на базово ниво, ако възнамеряваш да надградиш до автоматизирано тестване, където са и повечето възможности за развитие.
- По-ниският стандарт, в сравнение специално с програмирането, поради по-ниските бариери за навлизане в сферата.
- Конкуренцията, която е дори по-ожесточена от сферата на програмирането. Това е така, защото QA професията предлага по-бърз достъп до IT сферата. Тя е предпочитаният вариант за всеки, който иска да навлезе в индустрията, но не иска да се занимава с програмиране.
Въпреки изредените предизвикателства, Quality Assurance сферата е изключително привлекателна и предлага удовлетворяваща професия, която влияе на потребителското преживяване и репутацията на компаниите. Ако искаш да се превърнеш в експерта, който оказва това влияние, не се колебай и направи първите си стъпки в цялостната програма по QA инженерство – кандидатствай още днес!