QA Basics: от какви базови познания се нуждаеш?
Ако търсиш професия, която съчетава технически умения с аналитична мисъл, то тогава QA сферата е точно за теб! QA е мостът, който свързва потребителите с разработчиците и е ключов фактор за предоставянето на висококачествен софтуер.
За да стартираш кариера в областта на QA инженерството, е важно да изградиш солидна основа от познания и практически умения. Направи първата стъпка още днес, като кандидатстваш в цялостната програма по QA инженерство на SoftUni! Програмата започва с безплатен въвеждащ курс, който ще ти помогне да се ориентираш в сферата.
Ето и от какви базови познания се нуждаеш за успешен старт в QA:
Ръчно vs автоматизирано тестване
Няма как да не започнем с видовете тестове. Във всеки случай в QA ще ти направи впечатление, че има два вида тестване – ръчно и автоматизирано. Основната разлика между тях е, че при ръчното тестване извършваш тестовете стъпка по стъпка без помощта на инструменти. Докато при автоматизираното тестване тестовете се изпълняват автоматично с помощта на рамки и други инструменти или софтуер.
Източник: HeadSpin
От една страна, ръчното тестване помага за лесното идентифициране на дребни проблеми, докато автоматизираното тестване изисква цялостно изготвяне и изпълнение на тестови скриптове. От друга страна, автоматизираното тестване спомага за лесното писане и изпълнение на тестови случаи при повтарящите се задачи.
Кой от тях трябва да бъде тогава твоят подход за тестване? В почти всеки случай комбинацията от двата работи най-добре.
Познаване на SDLC
SDLC или Software Development Life Cycle (жизненият цикъл на разработване на софтуер) е процес, който създава софтуер с най-високо качество и най-ниска цена за възможно най-кратко време.
QA специалистът трябва да познава етапите на SDLC - от първоначалната концепция до окончателното пускане и последващите актуализации. Това разбиране гарантира, че осигуряването на качеството е интегрирано в целия процес. Познаването също на методологиите Agile, Waterfall и DevOps ще ти позволи да се адаптираш към различни среди за разработка, като предвиждаш потенциални проблеми и разбираш обхвата на един проект на всеки негов етап.
Източник: Big Water Consulting
Основни познания по програмиране
Макар че не всички длъжности, свързани с QA, изискват задълбочени познания в областта на програмирането, познаването на програмен език може да бъде значително предимство. То ще ти позволи да пишеш автоматизирани тестови скриптове, да разбираш гледната точка на разработчика и дори да идентифицираш конкретни редове код, които могат да причинят проблеми.
Бази данни и SQL
Базите данни са в основата на много приложения и QA тестерите често трябва да проверяват дали данните се управляват правилно. Познаването на структурите на базите данни и умението да се създават SQL команди за извличане, актуализиране или изтриване на тестови данни са незаменими умения, що се отнася до валидиране на back-end функционалността и запазване на целостта на данните.
Меките умения, които имат значение в QA
QA експертът трябва да бъде естествено любознателен и аналитичен, да може да разнищва сложни софтуерни системи и да предвижда къде и как дадено софтуерно приложение може да се провали. Малките грешки водят до големи проблеми и затова е необходим и усет за най-малкия детайл.
Друго важно умение е способността за ясно и кратко формулиране на проблемите. Специалистите по QA често трябва да обясняват сложни концепции на хора с различен технически опит, поради което яснотата на писмената и устната комуникация е ключов фактор за постигане на успешни резултати.
Още повече, когато бъде идентифицирана грешка, QA тестерът трябва не само да я докладва, но и често да предлага потенциални причини или решения, което изисква способност за разрешаване на проблеми.
Не на последно място е и ефективната работа в екип с разработчици, мениджъри и други заинтересовани страни. Защото разбирането на гледните точки и зачитането на експертния опит на всеки член на екипа може да доведе до по-ефективни и ефикасни процеси за осигуряване на качеството.
Развивайки всички тези основни технически и меки умения, можеш да си сигурен, че си добре подготвен за QA предизвикателствата и не само ще постигнеш успех в сферата, но и ще се отличиш с качества. В цялостната програма по QA инженерство на СофтУни ще придобиеш всички необходими умения за старт в QA сферата. Кандидатствай още днес и започни своето приключение!