Автоматизирано тестване за front-end: основни инструменти
Ако искаш да се занимаваш професионално с QA инженерство, автоматизираното тестване с фокус върху front-end трябва да бъде част от уменията ти. Водещите инструменти в направлението са Selenium и Appium. С тях ще работиш от първа ръка по време на предстоящия практически курс за надграждане на уменията QA Automation Front-End – март 2023.
По повод наближаващия старт на обучението, днес ще ти представя накратко именно тези два основни инструмента. В следващите редове ще се запознаеш с част от спецификите им, както и в кои случаи кой да използваш. Ако искаш да придобиеш и практически опит с тях, не пропускай предстоящото обучение.
Selenium и Selenium WebDriver
Selenium е най-добрият приятел на всеки QA инженер за автоматизиране на тестове за уеб приложения. Това е инструмент с отворен код, който ти позволява да създаваш автоматизирани тест скриптове чрез различни езици, водещите сред които са C#, Java и Python. Един от водещите компоненти на Selenium е т.нар. WebDriver.
Това е тип рамка за автоматизиране в браузъра посредством използването на специфични за всеки браузър драйвeри. Това позволява на Selenium WebDriver директно да комуникира с и да управлява браузъра. За да се осъществи това, WebDriver разчита на четири-компонентна архитектура – Client Library (съответстващи на езиците, които могат да се използват със Selenium), JSON Wire Protocol, в ролята на REST API за комуникация между клиента и драйверите, въпросните драйвeри, както и самият браузър.
Източник: BrowserStack
Сред водещите предимства на работата със Selenium WebDriver е възможността за осъществяване както на междуплатформено тестване за различни устройства. Освен това ще можеш да създаваш персонализирани разширения и решения, благодарение на отворения код. А как да прилагаш инструмента на практика, ще видиш по време на самия курс.
Appium за мобилни и десктоп приложения
Ако Selenium WebDriver е фокусиран върху автоматизирането на тестове в уеб приложения, то за десктоп и мобилни можеш да разчиташ на Appium. Това е сред водещите рамки за софтуерно тестване на front-end-а, когато работиш по native, хибридни и дори уеб приложения. Основното приложение при автоматизирането на тестове за Android и iOS, но Appium може да се използва и при тестването на десктоп приложения на Windows.
Източник: Edureka
Appium, по подобие на Selenium, също има отворен код и е безплатен за ползване инструмент. Осигурява междуплатформено тестване и може да бъде ползван, независимо от операционната ти система. Отново можеш да го прилагаш с най-популярните езици, с които вероятно вече си запознат, а не на последно място – ще ти даде възможност да засичаш и бъгове, произтичащи от проблеми в back-end-а.
Изисквания за успешно боравене с инструментите
Тъй като и двата инструмента се прилагат от QA Automation експерти, за да можеш да ги овладееш, имаш нужда от основни познания по програмиране и работа с променливи и условни конструкции, както и яснота какво е ООП, а и, разбира се, умения за manual тестване на софтуер.
Ако вече имаш основни познания и умения в сферата на осигуряването на качеството на софтуера – създаването на test cases, познания за testing levels и bug tracking, то предстоящият курс е удачното продължение на развитието ти в сферата. Обучението е изцяло практически насочено и ще ти помогне да приложиш Selenium и Appium в действие, развивайки практическите ти умения за тестване с фокус върху front-end.
Освен че ще направиш уверени стъпки с тези два инструмента за автоматизирано тестване, ще навлезеш и в областта на тестването на сигурността. Ако си готов за тази следващата логична стъпква в развитието си като QA инженер, запиши се за QA Automation Front-End – март 2023 още днес, очакваме те!