Програмиране или QA: коя роля е по-подходяща за теб?
Сред кариерните възможности в ИТ индустрията безспорно се открояват две посоки – QA и програмиране. Ако тепърва възнамеряваш да навлизаш в сферата, е важно да разбереш какви са разликите между двете, за да прецениш какво ти допада повече. Така ще можеш да направиш информирано решение за пътя, който най-добре отговаря на уменията, интересите и стремежите ти.
В днешната статия ще разгледаме какви умения изискват тези две професии, какво кариерно развитие можеш да очакваш и на база какво можеш да направиш финален избор дали да изучаваш софтуерно инженерство или да направиш първата стъпка към това да се превърнеш в QA експерт.
Ключови умения
Както професията на QA инженер, така и тази на програмист изисква определен набор от качества и умения, които ще са ти от полза, ако искаш да градиш кариера в индустрията.
QA специалистите изготвят и изпълняват цялостни планове за тестване на софтуер, като идентифицират, документират и проследяват всеки бъг, който открият. Всички тези отговорности изискват силни аналитични умения, критично мислене и внимание към детайла. Освен това QA инженерите трябва да бъдат добре запознати с различни технологични рамки, методологии и инструменти за тестване. Не на последно място, те трябва да умеят да комуникират ефективно с другите специалисти в различните екипи, за да постигнат целите си.
Затова, ако притежаваш усет към най-малкия детайл, аналитичен ум, добра организираност и способност да работиш ефективно в екип, то QA може да е твоето призвание.
Източник: Medium
Ако пък се виждаш повече в ролята на човека, който разрешава проблеми и умее да създава иновативни софтуерни решения, то тогава вероятно имаш потенциал в програмирането.
Тази сфера включва проектиране, разработване и поддръжка на софтуерни приложения. Като програмист най-често ще пишеш код и ще създаваш решения, които отговарят на конкретни изисквания.
Затова програмистите се нуждаят както от логическо мислене, така и от владеене на езици за програмиране, алгоритми и структури от данни. И тъй като технологичната индустрия е изключително динамична трябва да притежаваш стремеж непрекъснато да се усъвършенстваш, както и способността да се адаптираш към новите технологии.
Кариерни възможности
Независимо коя роля избереш, пред теб се крият разнообразни и атрактивни кариерни възможности.
QA професионалистите имат много важна роля в софтуерната разработка, като най-често заемат следните позиции:
- QA Analyst – изпълнява тестове, анализира резултатите и докладва бъговете и дефектите
- QA инженер – участва в проектирането и изпълнението на стратегиите и рамките за тестване
- QA мениджър – ръководи QA екипа, разработва цялостни стратегии за тестване и следи спазването на процесите за качество.
Специалистите в тази сфера могат да преминат и в по-различни роли като например бизнес експерти, продуктови мениджъри и други ръководни позиции в ИТ индустрията. Ако искаш да направиш първите си стъпки към реализация като QA експерт, кандидатствай още днес в цялостната програма по QA инженерство на СофтУни.
Програмистите са основната движеща сила в разработването на софтуер и също имат богат избор за професионална реализация. Някои от най-често срещаните професии в тази сфера са:
- Software Developer – създава и разработва приложения, докато тясно си сътрудничи с други екипи
- Full-stack Developer – познава както front-end, така и back-end разработките и отговаря за цялостната разработка
- Software Architect – проектира и планира софтуерни решения, като гарантира производителност
Програмирането предоставя и избор между специализирани роли, включващи всичко от разработчик на мобилни приложения или специалист по данни до желани ръководни позиции като технически ръководител или главен технологичен директор.
Ако това са професии, които имаш желанието да практикуваш, можеш да започнеш подготовката си още днес, като кандидатстваш в цялостната програма по софтуерно инженерство на СофтУни.
Как да избереш правилната за теб роля?
Когато решаваш дали QA или програмирането е по-подходящия път за твоето професионално развитие, можеш да вземеш предвид няколко фактора.
На първо място оцени силните си страни, уменията си и интересите си. Прецени коя от двете сфери съответства повече на личностните ти качества и в коя би ти било по-интересно да отделяш време и усилия да се развиваш.
Помисли също дали предпочиташ структуриран и педантичен подход, какъвто QA професията предлага, или предпочиташ да имаш креативността да разрешаваш предизвикателствата, заложени в кариерата на един програмист?
Източник: AdobeStock
Решението е трудно, но добрата новина е, че не е необходимо да го взимаш веднага, а и винаги можеш да го промениш. Както QA програмата, така и програмата по софтуерно инженерство в СофтУни стартират с безплатен курс, в който ще можеш да се запознаеш с основните понятия в избраната от теб сфера, за да можеш да направиш възможно най-добрия избор за себе си.
Затова не се тревожи, а кандидатствай още днес и разбери коя е твоята сфера. Очакваме те!