Loading...

SoftUni 5.0 с обновен обучителен план подготвя новото поколение софтуерни инженери

SoftUni 5.0 с обновен обучителен план подготвя новото поколение софтуерни инженери

Новата цялостна програма по софтуерно инженерство се завръща с обновен обучителен план, за да подготви новото поколение бъдещи специалисти за всички предстоящи предизвикателства от света на технологиите.

Тя представлява система от знания и умения, която с годините развихме до етап, в който постигнахме една от най-балансираните обучителни криви и с която хиляди студенти успяха да натрупат необходимите знания, за да станат част от IT общността. Секторът се развива все по-бързо и инвестициите нарастват експоненциално. Все повече IT компании избират България като дестинация, заради отличните и конкурентноспособни кадри. Работим усърдно, за да реализираме мисията на СофтУни - да превърнем България в силициевата долина на Европа. Още миналата година Financial Times, а и редица други световни медии, назоваха София именно по този начин.

В следващите редове ще ви запознаем с всички нововъведения в новата програма, ще научите повече за лекторския състав и това какви перспективи се отварят пред вас, ако изберете да поемете по пътя на софтуерната разработка със SoftUni 5.0

Какви са новостите в програмата?

На въпроса отговаря Ален Паунов - образователен директор на СофтУни, който заедно с екипа си работи активно по обновяването на цялостната програма и въвеждането на нови технологии, в крак със заобикалящия ни свят:

"С развитието на обучителната програма, достигнахме до новата фаза, с която ще създаваме следващото ниво софтуерни инженери. След завършване на основните професионални модули в обучителните пътеки с най-търсените технологии (C#, Java, JavaScript и Python), студентите ще могат да продължат своето обучение в новите специализации, с което да се превърнат във Full-Stack девелъпъри и да работят както по back-end, така и по front-end частта на едно приложение. С тези знания и умения ще успеем да отворим много нови врати за реализация и кариерно развитие на нашите студенти.

Въвеждаме нова пета професия - Quality Assurance инженер, представляваща промяната, която беше необходимо да въведем, за да помогнем на онази част от студентите ни, които са избрали пътя на тестването и осигуряването на качествен софтуер, да намерят истинска кариерна реализация, като придобият всички необходими практически умения.

Инженер по качеството на софтуера (QA) е неразделна част от софтуерната разработка и във всеки сериозен софтуерен проект участват такива специалисти. QA инженер е търсена професия в софтуерната индустрия, за която се изискват програмиране, технически умения, внимание към детайла, търпеливост, старание, постоянство, дисциплина, организация.

Втората голяма добавка към цялостната програма за софтуерни инженери в СофтУни е възможността за придобиване на full-stack умения за цялостна разработка на софтуер, което съчетава задълбочени умения по изграждане на потребителски интерфейси (front-end разработка и UI технологии) и задълбочени умения по сървърно програмиране (back-end разработка и технологии за работа с данни и разработка на програмни интерфейси).

Професията "full stack developer" е комбинация от "front-end developer" и "back-end developer", която е следващо ниво в професионалното развитие на повечето софтуерни разработчици, след сравнително тясната специализация във front-end или back-end. Тази професия е по-комплексна и по-предизвикателна и е подходяща за по-амбициозните студенти, които търсят бързо кариерно израстване.

За пореден сезон едни от най-големите имена в индустрията ще обучават студентите и ще предават своя дългогодишен практически опит. По време на занятията на живо, студентите ще могат да задават директно своите въпроси и да получават насоки и решения на стотиците проблеми, които предстои да разрешат, за да придобият една силна алгоритмична логика, с която да се справят с реалните ситуации в предстоящата си работа като софтуерни инженери!"



Новите професии в цялостната програма за софтуерни инженери на СофтУни разкриват още повече възможности за обучение и кариерен старт в ИТ индустрията и това е естествен отговор на растящите нужди от софтуерни специалисти, които дигитализацията и развитието на технологиите отварят.” – Светлин Наков, Co-Founder на СофтУни



Цялостната програма на СофтУни дава един невероятно добър старт на хората в света на софтуерното инженерство. Лекциите и материалите са така подбрани и структурирани, че студентите да могат да учат прогресивно и успешно с качествено темпо и развитие. Имаме много практически задачи и проекти, които са напълни достатъчни човек да придобие една сериозно търсена професия.” - споделя Ивайло Кенов, Chief Technical Officer в СофтУни


Кои са преподавателите?

Участниците в новата програма по Софтуерно инженерство ще се учат от едни от най-разпознаваемите и доказали се лица в ИТ сферата:

Светлин Наков – Светлин е вдъхновител на хиляди млади хора по пътя им към професията "софтуерен инженер". Той има 20-годишен опит като софтуерен инженер, ръководител на софтуерни и ИТ проекти, преподавател по информационни технологии, програмиране и разработка на софтуер, ИТ консултант, предприемач и разработчик на уеб, мобилни, настолни и сървърни приложения. Мечтата му е да направи България силициевата долина на Европа.

Николай Костов - Николай работи като Solutions Architect във фирма ZenCodeo (http://zencodeo.com). Учил е във ФМИ и сега довършва магистратурата си в НБУ. Няколко години подред той е Microsoft Certified Trainer. Носител е на наградата "Студент на годината", както и е бил част от класацията "30 под 30" на списание Forbes Bulgaria. Николай е бивш дългогодишен участник в редица ученически и студентски олимпиади и състезания по информатика. Двукратен победител в проектните категории "Приложни програми" и "Интернет приложения" на националната олимпиадата по ИТ. Има богат опит в проектирането и изграждането на уеб приложения, алгоритмичното програмиране, сигурността и облачните технологии. Личният блог на Ники е достъпен на адрес: https://nikolay.it/.

Дончо Минков - той има дългогодишен опит в разработката на софтуер, както и в изготвяне и водене на технологични курсове. В училище е в отбора по алгоритмично програмиране на математическата гимназия в Бургас и благодарение на добри резултати, получава отлична оценка, без приемем изпит във ФМИ. Работил е на много платформи, в това число SpringMVC, ASP.NET, Node.js, Angular, React.js, Android, iOS и други. Дончо е лектор на много конференции за JavaScript, Java и мобилни технологии. В момента е старши full-stack програмист в SoftUni, като използва ASP.NET Core и React.js. Отличен е в категория „Образование“ в годишния форум „30 под 30“ на списание "Форбс" за 2017 г.

Йордан Джамбазов - Йордан е уеб разработчик с повече от 14 години опит в сферата. Понастоящем е технологичен ръководител на проекта “Open Source University” (блокчейн базирана платформа за проследяване на достижения) и софтуерен архитект в IO Era (софтуерна консултантска компания). Използва Django от 2007 година, като го е прилагал в повече от 40 системи.

Виктор Даков - започва да програмира, когато е едва в 7 клас. Завършва софтуерна академия и след това започва да ходи по състезания. Бива награден с наградата “Джон Атанасов“ за постижения в сферата на IT. Също така е представял България два пъти в чужбина на международни състезания. Работил е в различни компании като Amazon, Bet365 и други. В свободното си време обича да се занимава с изучаването на нови технологии.

Илия Идакиев - той е софтуерен разработчик, предприемач и JavaScript ентусиаст с много години опит в разработването на уеб приложения. Организатор на различни събития за технологии като Angular и JavaScript. Преподава в Софийски Университет към Факултета по математика и информатика (ФМИ), където води курса "Advanced JavaScript".

Ивайло Папазов - той е Senior Full-stack Web Developer в Dev екипа на Motion Software. Участвал е в професионални проекти на различни JavaScript технологии, като Node.js, React и др. Вълнува се от JavaScript и от Front-end. Обича да предава знанията си и да помага на хората да ги усвояват и напредват. Целта му като преподавател е да покаже на студентите, че могат да се справят и да станат добри програмисти!

Мартин Паунов - Мартин има опит в разработката на различни софтуерни решения в технологичните стекове на Java, C++ и C#. Разработвал е Windows апликации с интеграция на Machine Vision системи за индустриална автоматизация. В момента е разработчки в VRS - https://virtualracingschool.com/, където използва Java, GWT, Google App Engine.

Виктор Костадинов - специалист с 4 години опит като технически трейнър в сферата на софтуерната индустрия. Той е бивш директор на Образователния отдел и към днешна дата е старши трейнър и ръководител на звеното за Проучване и развитие в Софтуерния Университет. Занимава се с програмиране от близо 20 години, използвайки множество различни програмни езици, и за него JavaScript е най-гъвкавият и удобен избор за тестване на прототипи, за създаване на интерактивни интерфейси, както и за реализация на мащабни приложения, без значение от средата на действие.

Инес Иванова - Инес има голям опит като трейнър в различни курсове на СофтУни и демонстрира завидни качества в областта на педагогиката. В началото се записва в СофтУни с цел да придобие основни познания в програмирането, но се запалва до такава степен, че само няколко курса след това вече работи като Front-End Developer към стартъп компания в областта на Data Science. Най-богат опит има в езиците Python, C#, ТypeScript (Angular 5), a отскоро развива уменията си и в C++.

Вече е активно записването за модулите, повече информация вижте тук:  :

Fundamentals Module

C# Advanced

Java Advanced

JS Advanced

Python Advanced

Java DB

C# Web

Python Web

Front-End

JS Web

Quality Assurance

От самото основаване на СофтУни екипът ни се стреми да следва новите тенденции и непрекъснато да обновявава учебните практики и ресурси, за да предостави достъпно и качествено обучение в сферата на информацинните технологии. Благодарим на всички наши курсисти за доверието и несекващия сремеж към знание. Вярваме, че заедно можем да превърнем България в Силициевата долина на Европа!

Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.