Започни да програмираш със C#
При над 30 милиона активни софтуерни разработчици в световен мащаб, C# може да се похвали, че над 11 милиона от тях имат езика в технологичния си стек (SlashData). Ако искаш да се включиш в това устойчиво и непрекъснато развиващо се общество, запиши се за безплатния курс Programming Basics with C#. Курсът е въвеждащ и с практическа насоченост, така че да придобиеш фундаментални знания и умения, които след това да надградиш.
Ако все още се чудиш дали това е езикът за теб, безплатният курс е чудесен начин да видиш синтаксиса от първа ръка, като същевременно се сдобиеш с общовалидни знания и умения. А в следващите редове ще се опитам да отговоря на някои от най-важните въпроси, касаещи C# и неговото приложение, за да си изградиш ясна представа за езика.
Какво трябва да знаеш за C#?
C# е универсален, статично типизиран език за обектно-ориентирано програмиране, първоначално разработен за нуждите на Microsoft. Днес е един от най-предпочитаните езици, с възможност за мултиплатформена разработка, а целта на създаването му през 2000 година е било разработката на модерен и опростен език.
Това е език от високо ниво с опростен синтаксис и притежаващ т.нар. garbage collector. В допълнение, възможността за мултиплатформена разработка ще ти позволи да създадеш едно приложение, което ще върви под Windows, MAC и Linux, но освен това ще можеш да го „портнеш“ за мобилно приложение – както iOS, така и Android.
Източник: Stack Overflow
Основните характеристики на езика са бързина, сигурност и надеждност. Те са и сред водещите причини днес това да е езикът с пета по големина общност и в топ 10 на най-предпочитаните от софтуерни инженери езици, не само сред програмните такива. Но това далеч не са единствените причини C# все още да е сред топ езиците за програмиране, въпреки наличието на по-съвременни и модерни алтернативи.
Какво не знаеш за C#?
Първоначално C# е бил COOL. Той и сега е cool, но преди да бъде официално обявен като C#, желанието е било името да е C-like Object Oriented Language. Езикът е част от семейство на C и Java, като съвсем в началото дори се е смятал за клонинг на Java. Днес еволюцията на езиците ги е направила драматично различни, особено в отношение на това за разработката на какво са най-подходящи.
Отделно от любопитните факти, C# се характеризира с още няколко неща. На първо място, кривата на учене не е стръмна и можеш много по-лесно да навлезеш в същността на програмирането с него. Особено ако заложиш на практически ориентиран старт като този в Programming Basics with C#. Повечето трудности за начинаещи програмисти идват от факта, че синтаксисът и правилата на езиците не са beginner-friendly. Не и в случая със C#.
И въпреки че днес общностите около други езици като Python и JavaScript растат много по-бързо от тази на C#, езикът остава предпочитан и харесван в световен мащаб. А това се дължи на няколко основни предимства, които ще разгледаме в следващите редове.
Водещи предимства на C#
Тези два фактора го определят като един от най-подходящите езици за напълно начинаещи. От една страна, като език от високо ниво, той е лесен за разбиране и проследяване, което е ключово за плавната работа по чужд код.
От друга, garbage collector-ът спестява на разработчиците една значително трудна и времеемка задача по ръчно управление на паметта – когато използваш C#, един от най-ограничените, но важни ресурси, с които ще работиш, се управлява автоматично, ускорявайки процеса ти на работа.
Не на последно място, непрекъснатото развитие на технологиите разширява възможностите, които предоставя езикът – както за разработка, така и за кариерна реализация. Езикът разполага с технологични рамки, подпомагащи и мобилната, и front-end разработката, което създава още повече опции за развитие.
Какво можеш да разработваш с езика?
Като универсален език, можеш да използваш C#, за да разработваш редица разнообразни проекти. Въпреки това, езикът все пак е предпочитан в конкретни направления:
- Десктоп и мобилни приложения – разработен от Microsoft, езикът очевидно е фаворит в разработката на приложения за Windows, например като познатия на всички ни Microsoft Office пакет. Но фактът, че езикът позволява мултиплатформена разработка, означава, че платформата няма да те ограничава. В допълнение, чрез рамката Xamarin можеш да разработваш и мобилни апликации за различни операционни системи, но това не е водещото приложение на езика.
- Разработка на игри – ако интересът ти е съсредоточен в сферата на видео игрите, то C# е може би най-удачният език за целта. Със сигурност си чувал и за Unity, ако се вълнуваш от сферата. Това е един от най-мощните и предпочитани game engine решения, на които можеш да заложиш при разработката на игри, използван както от indie студия, така и от големи разработчици.
- Уеб разработка – C# ти позволява да създаваш ефикасни, лесни за скалиране и удобни за поддръжка сайтове, чиято цел е да осигурят функционалност на потребителите. Не само това, но и технологичната рамка ще ти позволи да замениш JavaScript, ако искаш да разработиш UI елементите директно със C#.
Ключови умения за C# програмисти
За да се специализираш като C# програмист, трябва добре да познаваш екосистемата не езика, освен да умееш добре да използваш и разбираш синтаксиса. Трябва да се запознаеш с .NET рамката, да разбираш ясно какво е обектно-ориентирано програмиране и да умееш да боравиш с библиотеките и рамките на езика.
Всичко това са умения и познания, които можеш да придобиеш постепенно. А за да направиш първите си стъпки още днес, запиши се сега за безплатния въвеждащ курс Programming Basics with C#! Очакваме те!