Всичко за JavaScript на едно място
JavaScript днес е на върха на всички класации по популярност, търсене и използване в света. Това значително помага с решението на въпроса това ли е първият език, който да започнеш да изучаваш. Ако си решил, че искаш да се фокусираш върху front-end разработката, то това действително е езика за теб. Сега можеш да се включиш в безплатния курс Programming Basics with JavaScript, с който да направиш първите си стъпки в света на програмирането и в цялостната програма по софтуерно инженерство на СофтУни.
Новият прием е активен и вече можеш да се запишеш. А по попов старта му, ще направим кратък обзор на JavaScript, за да си по-наясно какъв вариант е това.
Какво представлява JavaScript?
JavaScript е интерпретативен език за обектно-ориентирано програмиране и е подходящ за междуплатформена разработка. Той е динамично типизиран език. Това е езикът, който служи за създаването на интерактивни уеб приложения – с бутони, анимации, разнообразни менюта, изскачащи форми и още.
Еволюцията на езика доведе до създаването на технологична рамка (framework) за back-end – Node.js, но водещото му приложение продължава да е за front-end нужди. Днес общността надхвърля 20 милиона разработчици и продължава да расте с ускорени темпове. Това са както хора, които тепърва навлизат в сферата, така и вече реализирали се програмисти, които надграждат технологичния си стек с езика.
Източник: SlashData
Популярни библиотеки и рамки
Нека на първо място отбележа какво са библиотеките и рамките (съответно libraries и frameworks). И двете ти осигуряват готови ресурси, но библиотеката предлага функционалности, а рамката е буквално това – скеле, върху което програмистите да надградят. В контекста на JavaScript, най-популярните имена, които ще срещнеш, а с които и ще работиш, са:
- React – библиотека, разработена от Facebook, която разполага с толкова функционалности, че се възприема като технологична рамка. Това е решението, от което се нуждаеш, ако искаш да създаваш интерактивни и високо-производителни сайтове.
- Angular – разработена от Google, днес това е една от най-ефективните технологични рамки, които можеш да използваш. Тя е с отворен код и е популярна в създаването на т.нар. Single Page Applications (SPA).
- Vue.js – рамката постепенно спечели позиции и доверието на разработчиците. Има предимството да е изключително гъвкава и бърза, макар че има относително по-малко компоненти.
С технологичните рамки и библиотеки на JS ще имаш възможност да работиш и в цялостната програма на СофтУни, когато обучението ти напредне.
Къде и как се прилага JavaScript?
Днес е практически невъзможно да попаднеш на статичен сайт, който просто показва някаква фиксирана информация. Всички сме свикнали с обновяващи се в реално време карти, разнообразие от анимации, интерактивни менюта и бутони и т.н. Именно тук блести JavaScript, в комбинация с mark-up езиците HTML и CSS.
Източник: JetBrains
В тази сфера има и най-широко приложение езикът – разработката на динамични сайтове с много функционалности. Драматично по-малко се използва в разработването на технологични рамки, продукти от развлекателната индустрия, за целите на обработка на данни, IT инфраструктура и други направления, които се нуждаят от софтуерни продукти. Например, ако искаш да правиш видео игри, това със сигурност не е езикът, на който да се спреш.
Кариерна реализация с JavaScript
Фактът, че JS е основополагащ за модерната световна мрежа днес, отваря изключително много възможности за развитие, при това не само като разработчик. Нека видим:
- От front-end до full-stack разработчик – това е естественият път на развитие на почти всеки JS програмист. Front-end уменията могат да бъдат надградени до full-stack, ако в по-късен етап овладееш back-end език като Java, C#, или Python, и DevOps процесите по деплой и CI/CD.
- DevOps – DevOps средата изисква от девовете да разработват и деплойват софтуер бързо и качествено. JavaScript, с възможността и за back-end разработка през рамката Node.js, осигурява именно това, което ще ти даде известно предимство, ако искаш да се развиваш в DevOps среда.
- UX/UI и уеб дизайн – уеб дизайнът е едно от водещите направления днес. UX/UI дизайнерите се грижат за това да имаме достъп до функционални, интуитивни сайтове. Те не са програмисти, но един JS експерт може с лекота да се насочи именно към тази област.
Колкото до индустриите, които се нуждаят от JS дивелъпъри – това на практика са всички, които се нуждаят от онлайн присъствие. JavaScript е най-популярният език за front-end разработка и скоро това няма да се промени.
Първи стъпки с JavaScript
Когато правиш първите си стъпки с езика, е хубаво да си си отговорил именно на въпросите, които разгледахме дотук. Щом става дума за програмиране, добре е да имаш предварителна представа в коя сфера искаш да се развиваш, в кое направление и защо точно с този език – какво ще ти помогне да разработваш.
Освен перспективен за развитие език, JavaScript е подходящ за начинаещи. Така че, ако правиш първите си стъпки в програмирането, знай, че изборът ти е добър и сега можеш да се увериш на практика с безплатния курс Programming Basics with JavaScript. JS има достъпен синтаксис, а чрез множеството практически задачи, които те очакват в програмата, ще напредваш бързо. За да започнеш своето пътешествие в света на софтуерното инженерство, запиши се още днес, очакваме те!