“Наученото в СофтУни ми даде една основа, от която продължих да надграждам” – интервю с Явор Грънчаров
Явор преобръща професионалния си път и днес е успешен софтуерен разработчик. Постига това с помощта на цялостната програма по софтуерно инженерство на СофтУни!
Ако и ти искаш да навлезеш в ИТ индустрията, последвай примера му и кандидатствай още днес!
Здравей, представи ни се с няколко думи!
Казвам се Явор Грънчаров, по образование съм юрист, по професия софтуерен разработчик. Компанията, в която работя в момента, е Сентимент. Продуктова компания, занимаваща се с консолидация на комуникационен поток от различни онлайн канали като Фейсбук, Линкдин, и т. н. с цел улесняване на компаниите, ползващи продукта ни в обратната им връзка с крайния потребител. В момента разработваме нов продукт, отново с цел по-бърз и донякъде автоматизиран метод за обработка на клиентски запитвания, като първи негов ползвател е eBay.
В коя сфера се развиваше преди SoftUni?
Преди СофтУни, а и по време на обучението ми там, бях кондиционен треньор в спортен клуб Спайдър Спорт. Тренирането на хора има много общо с програмирането. Ако приемем, че трениращият е един вид интерпретатор, а треньорът е един вид програмист, то тогава свеждането до знанието на трениращия как правилно да изпълни едно движение само по себе си ще бъде сорс код. Интерпретаторът след това компилира сорс кода, започва да го изпълнява и тук вече треньорът трябва да започне да дебъгва като открие и изчисти грешки, и накара интерпретатора да повтори изпълнението.
Как научи за SoftUni и защо избра точно нашите обучения?
Не мога да посоча точно как съм научил за СофтУни, защото е било някъде 2014-2015 година, но ми хареса възможността, а и в моя случай удобството от предлаганото онлайн обучение. Ежедневието ми като треньор бе сравнително натоварено, особено сутрин и вечер, което само по себе си налагаше да гледам записите от лекциите и упражненията късно вечер. Често пъти съм седял до след 2 часа сутринта, а доста уикенди бяха изцяло запълнени с решаване на домашни задачи.
През 2015 година създадох калкулатор за оценка на силата, силовия потенциал и баланс, като черновата бе изцяло на ексел. Лятото на 2016 година се свързах със софтуерна компания, която наех за изработката на уебсайт по предварително задание с подробно описана от мен логика и алгоритми. След четири месеца мъки ми предадоха неработещ сорс код, за който заплатих 4000лв. Още по време на предварителната ни уговорка ми казаха, че в рамките на 160 часа и определения бюджет, няма как да бъдат изградени функционалности като регистрация и логин на потребителите, защото било много работа, което приех на доверие. Все пак говореха с човек, който все още изпитваше ужас, ако случайно му се отвореше дивелъпър конзолата. След като приключихме взаимоотношения реших сам да направя сайта и така 2016 година, декември месец старира обучението ми в СофтУни.
Кои обучения завърши при нас и какво мислиш за курсовете?
Започнах с Java курса за начинаещи, тогава лектор бе Иван Иванов. Изключително компетентен и информиран. На въпроси от "публиката" нито един път не успях да го уловя в уклончивост или замазване на незнание с подаване на сходна информация. След базовия курс преминах към C#, след което, по външно наставление от мой приятел, преминах към JavaScript. Материалът беше предизвикателен и увличащ. Структурата във формат информация -> задачи -> решение -> оценка, според мен е най-добрият начин да задобряваш сякаш неусетно. Откъм изчерпателност мога да кажа, че материалът дава една добра основа, идея какви са възможностите на технологията, от които след това да надградиш. Курсовете, които преминах са Entry Module, Tech Module, JS Core и JS Web, а от отворените курсове MySQL Database Basics.
Какво смяташ за лекторския състав и обучителния процес?
Имало е такива, които обясняват подробно и изчерпателно, като Иван Иванов, Виктор Костадинов, Ивайло Кенов и такива, които имаха по-скоро демонстративно отношение към преподаването. Мога да дам пример с това, някой да те учи да правиш задно салто като просто ти го покаже как той го прави. И едното и другото са важна част от процеса, но хората са различни и с различна степен на развитие на възприятията. Едни разбират и само от обяснение, други само от показно, но има и такива като мен, на които в случая им трябват и двете.
Не бих могъл да степенувам полезните за мен неща от програмата, по-скоро бих изброил неща, които процесът е развил у мен като:
- по-добра концентрация, успявах дълго време да мисля над сложен за мен проблем;
- целеустременост, със сигурност съм лишил доста хора от вниманието и присъствието си, докато минавах модулите;
- непримиримост, чисто и просто отказвах да приема, че еди коя си задача не мога да я реша;
-дисциплина, усещах че вече запълвам свободното си време с нещо смислено.
Какви са основните ползи, които извлече за себе си, по време на обученията?
Честно казано, колкото и нескромно да прозчвучи, не смятам, че някога съм имал проблем с така наречените меки умения. Винаги съм успявал да се продам добре. В кариерния си път до момента нямам компания, с която да не съм в добри отношения, както с мениджъра, така и с колегите, с повечето от които поддържаме редовно контакти. Тъй като обучението ми бе предимно онлайн, не съм създал контакти, от които да мога да се възползвам на по-късен етап, ако това е, което се имат предвид под ценни.
Но твърдя, че СофтУни е разпознаваем и уважаван доставчик на кадри и никога не съм имал проблем споменавайки го на интервю, като мястото, откъдето стартират знанията ми. Ценни контакти създадох впоследствие. В момента работя в компания, която влезе в полезрението ми заради старши програмист, с когото съм работил преди време и който е бил ментор в СофтУни. Още преди интервюто той каза добри думи за мен и мисля, че това също изигра роля в решението да ме вземат.
Какви промени настъпиха за теб, след като започна обучението си при нас?
Въпреки че прекъснах обучението си средата на 2017 година, наученото ми даде една основа, от която продължих да надграждам. Тогава още написах една малка онлайн система за следене на посещения, плащания и прогрес на клиентите ми във фитнеса, която ползвам и до днес. За написването й ползвах наученото в СофтУни за работа с NodeJS и MongoDB. Осъзнавайки че не спирам да пиша код и почти всяка вечер оставам до след полунощ, за да работя по лични проекти, началото на 2020 година реших да опитам да кандидатствам за стажант. И така началото на февруари същата година стартирах кариерния си път като стажант програмист.
Първоначално започнах по вътрешни проекти на компанията писани на Angular 2+. Налагаше ми се да се ориентирам как да свърша задачите си следвайки писан преди мен код с подобна логика, доколкото помня термина описващ този подход се наричаше brute force. Като outsource компания ме пускаха по различни проекти, в които се очакваше да навляза сравнително бързо, защото работехме с почасова ставка и нямаше кой да ни чака да навлизаме в проекта преди да зпочнема да сме производителни. Това определено не беше за мен.
След година и седем месеца се преместих в нова компания, българска, с малък екип, където работата ми бе предимно интеграцията на вайбър чат ботове. Като технологии тук отново Angular 2+, NodeJS, Handlebars, AWS, Heroku, Viber API. След като компанията загуби един от амбициозните си проекти се наложи да си търся друго място. Така стигнах до фронтенд позиция и проект свързан с изграждането на софтуер за Порше Тайкан. Технологиите, които ползвахме бяха Angular 2+ , RxJS и Typescript. Напуснах заради повече пари и сега работя в по-горе споменатата компания.
Какъв е съветът ти към бъдещите курсисти на SoftUni?
Съветът ми е да се заемете с тази професия ако наистина имате страст към нея. Вече започнали обучението си в СофтУни, задължително се включете във форума и в онлайн групите на курса в социалните мрежи. Дискусията там по конкретни задачи и проблеми с тях бе може би най-полезната подкрепа за мен.
Въпреки количеството кандидати, конкуренти са ви единствено най-добрите от вас и вие самите. Няма конкуренция в посредствеността, дали ще си повече или по-малко посредствен е без особено значение. Когато дойде времето за интервю, подгответе се, ама наистина. Прочетете и препрочетете внимателно описанието на изискванията за работната позиция. Често пъти там е "заровено кучето". Ако нещо от написаното там ви кара да се чувствате неуверени, отделете време и го прочетете, без да си губите времето да се опитвате да покривате знания за технологии, които не са част от основните. Никой не очаква да знаете всичко сега, но ще се наложи да влезете в час впоследствие ако решат да ви вземат.
На интервюто, ако ви дадат да решавате някаква малка задачка, не губете самообладание и не се отказвайте, както често пъти се случва. Опитайте се да я решите, разсъждавайте на глас, изполвайте средата, до която ви е даден достъп, тествайте си решенията, логвайте, все пак точно това ще правите и когато ви дадат да решите реален проблем. В повечето случаи важното е подхода да е правилен, а не веднага да намерите решение и да го имплементирате докрай.
Успех на всички бъдещи колеги!
Виж видеото с Явор:
----
Направи първата крачка към успеха в софтуерното инженерство и кандидатствай в СофтУни!