Талант или упоритост ти трябва, за да бъдеш програмист?
Какво си представяш, когато чуеш думата „програмист“? Вероятно една от първите асоциации е компютърен гений, който с лекота пише сложни кодове и е започнал пътя си на ранна детска възраст. Но дали този стереотип е верен и каква е ролята на таланта в успеха на един програмист?
Като общност от хиляди програмисти – както начинаещи, така и опитни, ние в SoftUni вярваме, че макар талантът да е действителен бонус, това, което формира успешния програмист, е отдадеността. Това ни показва опитът ни в изграждането на бъдещето на ИТ индустрията в България – всяко положено усилие си заслужава.
Ако вече си заявил своя интерес към ИТ сферата, записвайки се за някой от безплатните ни Programming Basics курсове, и ти остава само да се явиш на изпита в края на обучението, сега е чудесен момент да довършиш започнатото. В случай че имаш нужда да опресниш знанията си, преди изпита, още в началото на септемви стартира новият прием в цялостната програма по софтуерно инженерество на СофтУни.
Нека сега заедно разгледаме какво е важно за твоя успех:
Талант vs. упоритост
Талантът е естествена способност или умение. Разбира се, за някои хора може да е по-лесно да усвоят основите на програмирането, но програмирането, както и всяко друго умение, има много нива. Дори и най-"талантливите" хора достигат до момент, в който трябва да инвестират време и усилия, за да се научат и да се адаптират.
От друга страна, упоритостта е свързана с ангажираност. Става дума за това да се пробваш в дните, когато кодът не работи, когато грешките изглеждат непрестанни или когато новите концепции са ти непонятни. Да имаш отдадеността да продължаваш ден след ден със страст и желание да се усъвършенстваш.
Източник: Medium
Защо упоритостта надделява?
Светът на технологиите е динамичен. Появяват се нови езици, рамки и инструменти. Един отдаден на работата си програмист трябва непрекъснато да се учи и да се развива. Талантът може да даде на някого добър старт, но отдадеността му гарантира, че ще бъде в крак с постоянно развиващата се индустрия.
Всеки, който се занимава с програмиране, знае, че то е изпълнено с предизвикателства. Ще се сблъскаш с грешки, бъгове или просто с код, който не работи. Именно упоритостта изгражда устойчивост, за да се изправиш пред тези предизвикателства, да се поучиш от тях и да станеш още по-добър програмист от преди.
И макар че талантът може да позволи на някого да схване повърхността бързо, всеотдайността е тази, която го кара да се задълбочи в сложните концепции и да разбере не само "как", но и "защо".
Важно е да се отбележи също, че програмирането невинаги е самостоятелно начинание. Работата по проекти, особено в професионална среда, изисква сътрудничество. Упоритостта и отдадеността са качества, които отличават човек с това, че може не само да се ангажира с личното си израстване, но и да бъде надежден член на екипа.
Защо да продължиш започнатото?
Повечето програмисти нямат вроден „талант“ или предварителен опит в програмирането, но въпреки това са успели да навлязат успешно в индустрията. Това са хора от различни възрасти и професионални пътища. Много от тях избират да преобърнат кариерата си на 180 градуса и да рискуват да преследват нови възможности.
Независимо какъв е бил пътят ти досега, ти можеш да го промениш, стига да искаш. Ако вече имаш интерес към ИТ сферата, то несъмнено си заслужава да продължиш започнатото, защото в противен случай няма как да разбереш дали това е твоят път.
Още повече, програмирайки, се учиш на търпение, докато отстраняваш грешки, на издръжливост, докато се справяш със сложни алгоритми, и на творчество, докато проектираш решения. Мнозина смятат, че не са "талантливи", докато не се потопят в програмирането. Може пък да се изненадаш от вродената си способност да мислиш логично или да разрешаваш проблеми.
Източник: iStock
Дигиталният свят е необятен и програмирането ти дава възможност да разбереш как работят любимите ти приложения, как се създават уебсайтове и дори как функционира изкуственият интелект. Динамичната технологична среда идва и с огромна и разнообразна общност, в която можеш да откриеш бъдещи работодатели, колеги или приятели.
Синтаксисът може да изглежда страшен, а кодовете - объркващи, но чувството на удовлетворение, когато кодът ти работи без грешки, е несравнимо. И всяка грешка е тласък към решение.
Да, ежедневието ти може да е забързано, можеш да се сблъскаш със съмнения, но помни, че всеки програмист, дори и най-успешният, е бил изправен пред кръстопът, подобен на твоя. Упоритостта е първата стъпка в правилната посока към успеха, защото всички дължим на себе си това да знаем, че сме положили максимума усилия към постигането на мечтите си.
Какво губиш?
Всяко ново начинание изисква да му отделиш необходимото време. Времето, прекарано в разбиране на концепцията за програмиране, може да проправи пътя ти към ново бъдеще - от създаване на собственото ти приложение до стартиране на технологичен бизнес.
Първоначално програмирането може да ти се стори трудна задача, но след като преодолееш първоначалната крива на обучение, удовлетворението е огромно. Това е умение, което отключва цяла вселена от възможности.
В свят, който бързо се дигитализира, разбирането на езика на машините е не просто предимство, а необходимост. Независимо дали става дума за лично удовлетворение, за промяна в кариерата или за реализиране на идея - светът на програмирането те очаква. Така че защо да не опиташ?
Направи решителна крачка с безплатния Programming Basics курс, като се включиш в цялостната програма по софтуерно инженерство на СофтУни, която стартира тази есен! Очакваме те!