Кои са водещите езици за програмиране през 2024?
Знаеш ли, че първото поколение програмни езици са били по-близо до машинния код (езици от ниско ниво), защото хардуерът е бил по-скъп, а работната сила – по-евтина? Третото поколение пък са по-близо до естествените езици (езици от високо ниво) и направиха революция в процеса по разработка. Именно такъв тип можеш да изучаваш в цялостната програма по софтуерно инженерство на СофтУни, новият прием за която започва днес!
На фона на AI революцията и промените в IT сектора обаче, е нормално да се питаш кой език ще ти даде най-много възможности за успешна реализация. Особено ако тепърва обмисляш да започнеш развитието си.
Днешната статия цели да ти предложи някои отговори – кои са най-търсените езици за програмиране, кои се развиват най-бързо, както и в каква посока ще поемеш при определен избор. Ще разгледаме ситуацията както в световен мащаб, така и у нас, така че не спирай да четеш!
Има ли значение с какъв език ще стартираш?
Изборът на първи програмен език може да ти се струва като съдбоносно решение. Ако синтаксисът не ти допадне или решиш, че не ти харесва типът проекти, които ще разработваш с даден език, може да остане усещането, че си изгубил време в изучаване на език, който не е за теб.
Виж още: Тенденции в програмирането през 2024 и търсенето на IT кадри
За да ти спести именно това усещане, програмата по софтуерно инженерство започва с безплатен, въвеждащ курс. Той е структуриран така, че да ти даде възможност:
- На първо място, да се докоснеш до света на програмирането и да прецениш за теб ли е;
- И на второ място, да положиш практическа и теоретична основа, която ще ти позволи по-лесно да смениш езиците за програмиране при следващия етап, ако не искаш да продължиш с този, който си избрал първоначално.
Някои от колегите ти пък амбициозно са записвали въвеждащия курс от програмата с различни езици за програмиране, за да проверят работата с кой от тях ще им допадне най-много. А накрая са се явили на изпита само с онзи език, с който възнамеряват да продължат напред.
Знаеш ли вече по какви проекти искаш да работиш?
Друг начин да разбереш с кой език да започнеш, е да си отговориш на въпроса с какво искаш да се занимаваш. Ако си се интересувал от сектора, вероятно имаш някаква идея какво искаш да програмираш:
- За да се реализираш в уеб разработката и облака, JavaScript и PHP са езиците за теб.
- Java ще ти отвори вратите към проекти, фокусирани върху облачната и мобилната разработка.
- C# и C++ ще те подготвят за работа по игри, AR, настолни приложения и IoT.
- Python ще те направи безценен кадър в направление машинно обучение и изкуствен интелект, а и IoT.
Източник: SlashData
Към момента, Java и JavaScript са най-масово разпространените, а и търсени езици за програмиране. Около тях съществуват най-големите общности от програмисти, а и са водещите езици, търсени от работодателите в България, наред със C# и Python.
Виж още: Как програмистите избират своята професия?
В следващите редове пък съм ти подготвила детайлен списък с топ 7 на най-популярните езици за програмиране, с които можеш да развиваш уменията си днес!
Топ 7 на водещите езици
Едно от най-големите предимства на JavaScript в момента е, че е универсален – може да се използва и за front-end, и за back-end разработка. А най-предизвикателен от езиците за програмиране би ти бил C++, тъй като не е език от високо ниво и изисква ръчно управление на паметта като ресурс.
Това обаче не са единствените особености, които ще влияят практиката ти с различните езици за програмиране. Нека видим какво можеш да очакваш от водещите 7 езика според класацията на GitHub, споделена в техния Octoverse Report 2023:
- JavaScript – вече близо 15 години това е най-използваният език и лидер по количество написан код. Към него се обръща всеки, който иска да се занимава с уеб разработка.
- Python – Python е може би най-четимият и благоприятен за напълно начинаещи програмен език. Той е създаден с идеята да осигури опростен синтаксис и да спомогне за изграждането на лесен за разбиране, проследяване и поддръжка код.
- TypeScript – това е производен на JavaScript език, негово надмножество. Само през изминалата година употребата му е нараснала с 37%. Това го превърна в третият най-използван език в проектите с отворен код в GitHub. А популярността му се дължи на факта, че съдържа функции, които надскачат възможностите на JS.
- Java – Java е класически език за програмиране, чрез който могат се разработват големи проекти, при които водещи са сигурността и надеждността. Именно това го превръща в един от предпочитаните езици за работодателите.
- C# – Microsoft стои зад съществуването на C#. Езикът предлага модерна, опростена алтернатива за език с универсално приложение, който се конкурира директно с Java. Затова е и един от най-търсените езици и от работодателите в България.
- C++ – макар и по-сложен за начинаещи програмисти, езикът е много популярен, основно заради ръчното управление на паметта. Това е характеристика, която се предпочита от по-напреднали разработчици, защото дава пълен контрол върху ограничения ресурс памет, с който работиш.
- PHP – днес езикът намира приложение в разработката на динамични и гъвкави сайтове – от лични и корпоративни до онлайн магазини. Може да се каже, че е специализиран именно в създаването на сайтове. Водеща причина за устойчивата му популярност е и широкото приложение на WordPress. Водещата CMS платформа е написана на PHP.
Източник: Octoverse 2023 by GitHub
Избери първия си език за програмиране
Специализирането в даден програмен език отнема време и дългогодишна практика. Самите езици за програмиране пък се развиват и обогатяват постоянно, което води до един непрекъснат процес по учене и усъвършенстване в сферата.
Ако си готов да направиш първите стъпки към такава ангажираща, но и удовлетворяваща професия, сега можеш да започнеш в програмата по софтуерно инженерство на СофтУни с език от топ 5 на списъка, който ти представих. Първият курс е безплатен, което ти позволява да се докоснеш до сферата без ангажимент.
Ако си готов да направиш първата крачка и да разбереш дали дейността е по вкуса ти, не се колебай и кандидатствай в програмата още днес – новият прием започна!