Какво е Arduino и какво може да правим с него?
Ако и вие обичате да бърникате по разни електронни компоненти, да се занимавате с джаджи и хардуер, ако искате да създавате и изобретявате, то запознайте се с Arduino. Той ще ви бъде ценен приятел в тези начинания.
Какво е Arduino?
По същество Arduino са микроконтролерни развойни платки. Arduino се състои от 8-битов Atmel AVR микроконтролер с допълващи се компоненти, които улесняват програмирането и включването в други вериги. Важен аспект на Arduino платформата, е наличието на стандартни конектори, които позволяват на потребителите да свързват CPU платката към голям набор от различни, взаимнозаменяеми модули, наречени шилдове. Важно е да отбележим, че Arduino е хардуер с отворен код.
А сега на по-прост език: Arduino платките са като мини-компютри, които може да програмирате да правят различни неща и да взаимодействат със света посредством електронни сензори, светодиоди и електромоторчета. Всъщност чрез тези платки, сериозни проекти свързани с електроника вече да достъпни до всички. Дори хора на изкуството и креативността, дизайнери, могат да превръщат идеите си в реалност. Arduino микроконтролерите са подходящи и за всеки с хоби или интерес да създава интерактивни обекти. Звучи интересно, нали?
Какво можем да създаваме с Arduino?
За да докажем, че Arduino наистина е революционно устройство, най-добре е да ви покажем какво можете да сътворите с негова помощ.
Robot IR "The Beast"
Това симпатично роботче, което прилича повече на детска количка, се състои от 2 серво мотора, драйвър L293D и всичко това, контролирано от платка Arduino UNO. Забележете, че роботчето се управлява от инфрачервено дистанционно.
Puff The Magic Dragon Fighting Robot
Разбира се, повечето роботчета могат да се направят с Arduino, но този магически дракон-боец е доста забележителен. Използвайки основна робот конструкция, 2 моторчета и 2 светлинни сензора, това роботче може самостоятелно да намери източник на топлина, да се насочи към него и да „изгаси“ пожара. Да, правилно прочетохте – самостоятелно!
Laser Harp
Ако все още не сте впечатлени от възможностите на Arduino, вижте следващото изобретение – арфа от лазери. Някога искали ли сте да създавате своя собствена музика (например електронна)? Сега може да си направите арфа (защо не!) от лазери и да свирите на нея като взаимодействате с лъчите.
LED Cubes
Следващото изобретение, направено с Arduino, е 8x8x8 LED куб (това са 512 LED диода), като цялото управление е поето от микроконтролера. Доста впечатляващо!
Още за Arduino, може да разберете от това видео (запознайте се с историята и възможностите на платките Arduino).
Първи стъпки с Arduino
Ако всички тези изобретения са вдъхновили и вас да творите и създавате, може да се включите към курса на СофтУни "Първи стъпки с Arduino". Обучението е подходящо за напълно начинаещи с интереси към електрониката и програмирането.
Всеки участник в курса ще получи Arduino Development Kit, който съдържа 1 платка Arduino UNO и много допълнително компоненти (електромотрчета, светодиоди, драйвери, тразистори, релета и т.н.). Комплектът за разработка си остава за участника след приключване на обучението.
Лектор на "Първи стъпки с Arduino" ще бъде Симеон Янчев, основател на Роботев и лектор по "Електроника за Художници" в Националната Художествена Академия в София. Симеон има богат опит, включващ участието му в реализацията на различни хардуерни проекти, включително и за международни марки като Heineken, Amstel, Sprite, Sobranie, Lidl и др.
За повече информация и подробности около записване в курса, вижте тук.