Защо да заложиш на ReactJS в проектите си?
JavaScript е чувствително по-популярен от останалите езици за програмиране. Милиони програмисти го използват, огромен брой начинаещи разработчици го избират за свой първи език, и не по-малко вече реализирали се експерти разширяват технологичния си стек с него. За да усъвършенстваш собствените си умения, сега можеш да се включиш в курса ReactJS – юни 2022 и да се научиш да работиш с най-популярната библиотека на JS.
Научаването на правилата на езика, конвенциите и синтаксиса не е достатъчно, за да може да кажеш, че го владееш. Да, съществува дебатът, че е по-добре първо да умееш да работиш с т.нар. vanilla JavaScript, без прилагането на технологични рамки и библиотеки. Но истината е, че рамките и библиотеките ускоряват работата ти и ти позволяват по-бързо и ефективно да надграждаш уменията си. А защо да се насочиш именно към ReactJS ще видим в следващите редове.
ReactJS е най-популярната JS библиотека
React е JS библиотека, поне според официалния сайт, но е толкова мащабна и изпълнена с функционалности, че често се слага в една категория с технологичните рамки, достъпни при използването на езика. Създадена от Facebook през 2013 година, днес е един от любимите ресурси на JS програмистите. Тя е най-удачният избор при разработването на високо-производителни, интерактивни и динамични сайтове, както и за мултиплатформена разработка на приложения.
Източник: JetBrains
За библиотеката важи правилото „разучи веднъж, използвай навсякъде“ – в контекста на мултиплатформената разработка, няма да ти се налага да пренаписваш много код, ако изобщо има такава нужда, за да може продуктът да работи под различни операционни системи и на различни устройства. Когато използваш React, ще можеш да спестиш време за разработка и да опростиш процеса по въвеждане на подобрения.
Предимства на библиотеката
Освен, че е най-популярният JS ресурс, с който можеш да ускориш работата си, огромната общност около ReactJS ти дава достъп до невероятно количество сателитни ресурси, както и изключително детайлна документация. Ще разполагаш с множество компоненти преизползваем код и лесно ще можеш да интегрираш работата си с други библиотеки и технологични рамки. Всичко това има една крайна цел – по-бързата разработка. Но освен това:
- Можеш да създаваш собствени компоненти, използвайки JSX;
- Ще бъдеш много по-продуктивен, особено когато говорим за обновяване и нововъдения.
- Ще можеш да създаваш продукти с React, дори и да имаш все още начални умения.
- Създаденият интерфейс ще е богат и с много високо качество, благодарение на компонентите, които не просто са на твое разположение, но можеш да се научиш и сам да създаваш.
Днес почти всеки програмист в огромната общност на JavaScript владее и вероятно прилага React в работата си. Мнозина имат интерес да го въведат в процесите си, а работодателите търсят приоритетно front-end разработчици, които имат библиотеката в технологичния си стек.
Източник: JobsBG
Голямата общност, в която ще попаднеш, води и до непрекъснатото подобряване и обогатяване на ресурсите на разположение. Един от последните примери са т.нар. React Hooks, които ти позволяват да използваш повече от функционалностите без да създаваш класове, и с които ще се запознаеш подробно по време на предстоящото обучение.
Сред малкото недостатъци на ReactJS е фактът, че не е особено подходящ за създаването на по-малки и семпли проекти. И въпреки че мащабът на библиотеката първоначално може да е твърде зашеметяващ за начинаещи разработчици, остава най-предпочитаният инструмент. Освен Facebook, компании като Twitter, Netflix и Slack също се възползват от предимствата ѝ.
Как да надградиш уменията си?
Както споменах, първата среща с React и функционалностите на библиотеката може да се окаже предизвикателна. Затова не се колебай да станеш част от курса, в който ще се научиш да изграждаш компонентно-базирани приложения, SPA и клиентски приложения. Ще работиш с различни шаблони и рутиране, и ще обърнеш внимание на синтаксиса. По време на курса ще се запознаеш с най-актуалните концепции и редица техники за напреднали. Обучението стартира на 27 юни, заяви своето място в ReactJS – юни 2022 още днес!