Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки

[Teamwork] Databases - информация

За колегите от ниво #3. Предстои ви дълбоко навлизане в базите данни, SQL Server, MySQL, MongoDB, работа с XML, JSON, транзакции и въобще работа с данни, библиотеки и протоколи за връзка с бази данни, ORM frameworks, Entity Framework и други back-end data-oriented технологии.

Понеже курсовете по бази данни са два (бази данни и ORM технологии), но няма много време, решихме да дадем един общ teamwork проект за двата курса: https://softuni.bg/trainings/20/Databases-Feb-2015. Проектът обхваща голям брой технологии и сървъри за бази данни и ще ви помогне да навлезете по-навътре в разработката на софтуер, да се научите да ползвате различни библиотеки и технологии и да работиите са различни DBMS системи.

Не губете време, може да си инсталирате Oracle, SQL Server, MySQL и MongoDB още сега.

8
Databases Basics 02/02/2015 15:01:36
jabalka avatar jabalka 960 Точки
Best Answer

График за защитите (които са след ден и нещо) кога да очакваме?

Или го има някъде и не съм го видяла?

0
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Записвания?

2
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки

Ще пуснем записвания в понеделник.

1
oconne avatar oconne 113 Точки

Наков, може ли малко по подробно разяснение относно това нововъведение: обединяване на екипна работа за курсовете Databases и Database Applications. Първо задължително ли  е (знам че екипните проекти не са задължителни, но дали тук нямате нещо друго напредвид), и после индивидуалният проект за Database Applications, отпада ли? Другото което е, това обединяване няма ли да доведе всъщност до по ускорено движение на програмата, това е моя лична преценка и не смятам че може да бъде реална, но все пак да попитам. 

Поздрави,

 poullo oconne.

2
29/01/2015 12:50:51
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки

Екипният проект е към втория курс (DB Apps) и ще се защитава в края на март. Обаче даваме условието на проекта по-рано, за да имате време за работа, както и да си организирате екипите. Трябва ни време и да се организираме с менторите.

Както обикновено, не е задължително да участваш в teamwork проект, но е силен плюс в портфолиото, особено ако си търсиш работа.

3
29/01/2015 13:06:13
oconne avatar oconne 113 Точки

Ок, мерси! :) А, това означава ли, че индивидуалният проект в  Database Applications там отпада. И ако отпада, формата на изпита каква ще е ?(Питам, защото два проекта навъднъж ще е доста труд (индивидуален и екипен), въпреки че ще стартира сега единият, той трябва да се съчетава с първият курс, може би материала не е толкова тежък все пак)

3
29/01/2015 14:44:00
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки

Ще има teamwork за DB Apps курса, но го даваме по-рано, за да направивите отборите навреме и да започнете работа по-рано.

  • Databases курсът ще завърши с изпит през judge системата.
  • DB Apps курсът ще завърши с практически изпит, който ще се проверява ръчно от екипа на СофтУни.
  • Teamwork проектът ще се брои (като точки) към DB Apps курса.
4
ttitto avatar ttitto 1153 Точки

По колко човека се планира да е един отбор за тази отборна работа? Нещо времето е дефицит напоследък и това е фактор, от който зависи дали ще се запиша за този проект.

2
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки

Ами стандартно: по 5-6 човека. Има доста задачки, но повечето не са сложни - по 20-50 реда код.

2
02/02/2015 11:59:54
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Аз да подхвана условието на проекта. Всичките задачки започват с "Write a C# / Java / other program":

- Какво включва "other"? Може ли да е Ruby/Perl/etc...?

"The SQLite embedded database should be accesses though its Entity Framework provider.":

- След като може да е на Java или друг език, как да ползваме Entity Framework? В случая Entity Framework === ORM?

"Code quality (well-structured code, split into classes and files, good naming, formatting, etc.) – 0…5":

- Има езици, които не са обектно ориентирани, или добрите практики (освен генералните за добро наименоване...) са различни. Ако на първият въпрос отговорът е "да", то тогава можем да се стик-ваме до добрите практики за определения език, от колкото да се опитваме да правим workaround-и, нали?

 

 

 

5
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки

Ако в екипа се разберете по между си, може да ползвате език за програмиране по избор, примерно PHP или Python. Ако ползвате SQLite от Java или друг език, ще трябва да проучите как точно се ползва, естествено, няма да е през Entity Framework.

3
rvmladenov avatar rvmladenov 293 Точки

Супер, започват пак екипните проекти !

Като цяло условието ми е много интересно и нямам търпение да започвам !

.... п.с. ето как до сега са се провели повечеto ми екипни работи: цък :)

10
02/02/2015 21:55:08
zkalev avatar zkalev 7 Точки

Дали е възможно да се организират екипите в зависимост от предпочитаните технологии? Аз например искам да използвам джава. Ако  другите от екипа искат c# най-вероятно няма да мога да взема участие в проекта.

3
04/02/2015 21:12:32
n.velchev95 avatar n.velchev95 79 Точки

Аз също се вълнувам от отговора на този въпрос. :) 

0
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки

Вътрешно в екипа ще се разберете. Ще е трудно да се организира да питаме всеки за предпочитани технологии.

0
Karlie avatar Karlie 438 Точки

Аз съм записана онлайн, но когато цъкна на поканата ми излиза опция да се запиша в отбор с ментор (или без ментор). Това някакво нововъведение ли е, или има грешка?

4
04/02/2015 23:38:21
Stoyan.Stoyanov avatar Stoyan.Stoyanov 96 Точки

И аз много бих искал да разбера отговора на този въпрос. 

1
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки

По принцип само присъствените мат опция за ментор от фирма. Би трябвало да е грешка.

0
minkov.plamen avatar minkov.plamen 13 Точки

Аз имам един въпрос. Понеже съм онлайн, а сега в записването ми се предоставя опция за работа с ментор. Въпроса ми е какъв ще е начина на работа при онлайн отборите с ментор?

5
presian avatar presian 223 Точки

На мен в мейл ми отговриха така: "Ментори за онлайн студентите няма."

0
ttitto avatar ttitto 1153 Точки

А би било хубаво да има и за нас!

0
kyamaliev avatar kyamaliev 209 Точки

Ами нали едно от предимствата, за нас, които плащаме за присъствено над двойно над онлайн-а, е да ходим на лабове и да имаме ментори. 

Първоначалната идея беше, само присъствените да имат до системата за работа, но фирмите поискаха да имат досъп до всички, и съответно имаме 3 привилегии - личен достъп до лекторите, присъствие по време на лабовете и ментори. 
Аз така разбрах, сори, ако не е така :)

3
ttitto avatar ttitto 1153 Точки

Да, прав си, така беше обявено първоначално. Но много неща се обявяват по един начин и след няколко месеца се променят към по-добро. Та с начина по който беше направено записването се надявах, че това е поредната промяна.

Все пак да не забравяме и основната идея на Софтуни е да предложи качествено образование на всеки, който желае, а не само на тези, които плащат повече. Още повече, че имаше обявена цел, затова да няма никакви такси, а университетът да се издържа от спонсорите.

Вероятно, ако официалното мнение на Софтуни е такова каквото колегата Presian е писал по-горе, ще се откажа. Не ми се пише пак  само с още 1-2 колеги целия проект, както се случва напоследък.

2
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.