Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

alexis.driomova avatar alexis.driomova 3 Точки

Помощ със задача на C++?задача 6 :Благотворителна кампания

Здравейте,имам проблем със задача от домашното.

Това е тя:

В сладкарница се провежда благотворителна кампания за събиране на средства, в която могат да се включат сладкари от цялата страна. Първоначално прочитаме от конзолата броя на дните, в които тече кампанията и броя на сладкарите, които ще се включат. След това на отделни редове получаваме количеството на тортите, гофретите и палачинките, които ще бъдат приготвени от един сладкар за един ден. Трябва да се има предвид следния ценоразпис:

  • Торта - 45 лв.
  • Гофрета - 5.80 лв.
  • Палачинка – 3.20 лв.

1/8 от крайната сума ще бъде използвана за покриване на разходите за продуктите по време на кампанията. Да се напише програма, която изчислява сумата, която е събрана в края на кампанията.

Вход

От конзолата се четат 5 реда:

  1. Броят на дните, в които тече кампанията – цяло число в интервала [0 … 365]
  2. Броят на сладкарите – цяло число в интервала [0 … 1000]
  3. Броят на тортите – цяло число в интервала [02000]
  4. Броят на гофретите – цяло число в интервала [02000]
  5. Броят на палачинките – цяло число в интервала [02000]

Изход

Да се отпечата на конзолата едно число:

  • парите, които са събрани, форматирани до втория знак след десетичната запетая.

това е кодът ми(не знам къде бъркам):

#include <iostream>
#include <cmath>
#include <string>

using namespace std;

int main() {

  int days; 
        int numberofbakers;
        int cakenum;
        int wafflesnum;
        int pancakesnum;
        cin >> days >> numberofbakers >> cakenum >> wafflesnum >> pancakesnum;

    
        double sumcakesfor1day = cakenum * 45;
        double wafflesfor1day = wafflesnum * 5.80;
        double pancakesfor1day = pancakesnum * 3.20;

        
        double sumforoneday = (sumcakesfor1day + wafflesfor1day + pancakesfor1day)*numberofbakers;
        double sumforallthedays = sumforoneday * days;
         
        double finalsum = sumforallthedays - (0.8*sumforallthedays);

        

        cout.setf(ios::fixed);
        cout.precision(2);
        cout << finalsum << endl;

    system("pause");
    return 0;
}

Много ще съм ви благодарна ако ми помогнете да разбера къде греша.

Тагове:
0
Programming Basics
RuNNeR4142 avatar RuNNeR4142 396 Точки
Best Answer

Здравей,
 

1/8 от крайната сума ще бъде използвана за покриване на разходите за продуктите по време на кампанията.

От този ред разбираме че трябва да махнем 1/8 или 12.5% от крайната цена. Ти махаш 80% от нея като изваждаш 0.8 * цената.

double finalsum = sumforallthedays - (0.8*sumforallthedays / 8);   
Като извадиш (цената / 8) което е 1/8 решението ще е правилно.

Успех за напред!

0
01/08/2019 11:51:46
alexis.driomova avatar alexis.driomova 3 Точки

Ох,Боже...да!Много ви благодаря!

1
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.