Откриване на учебната година с гост Президента Росен Плевнелиев
В сряда (8 октомври 2014 година) се проведе церемония по официалното откриване на учебната година в Софтуерния университет. Малко по-рано (през септември) стартира вторият випуск на университета, студентите от първия випуск продължиха обучението си успешно в Ниво #2, а освен това започна и ново подготвително ниво (за третия прием, който ще бъде през януари 2015).
Официален гост на събитието беше Президентът на Република България – Росен Плевнелиев. На откриването бяха поканени представители на университетите партньори: МТМ Колежа, ВСУ и БСУ; собственици, директори и представители на софтуерни компании в България; фирми от други браншове; топ студентите от първия и втория випуск, лектори, които водят курсовете в СофтУни и журналисти от различни медии.
Съоснователят Христо Тенчев откри събитието с приветствено слово. „Успяхме да реализираме и представим нашите решения в двете посоки на мисията, която си поставихме: лесно достъпно и качествено IT образование за хората в България и кариерна реализация в тази високо и световно ценена, и все така по-важна за България, индустрия“, сподели Тенчев с гостите.
Софтуерният университет е един много амбициозен проект. СофтУни трябваше да се доказва, а и продължава да печели доверието на младите и будни хора в България, желаещи да получат по-добро образование и професионална реализация. В същото време СофтУни се срещна и с много хора, професионалисти в софтуерната индустрия, които видяха бъдеще в този проект, повярваха в неговата идея и му помогнаха и продължават да му помагат да стигне крайната си цел – а именно качествено образование, професия и работа за софтуерните инженери. Един от тези хора, и приятел на каузата, е Президентът Росен Плевнелиев. Едни от първите думи на Президента бяха: „Това е един изключително амбициозен проект на още по-амбициозни млади хора, които аз имам честта да познавам, да бъда заедно с тях от години наред и да ги подкрепям.“
Държавният глава посочи малко статистика, като заяви, че преди 10 години, броят на заетите лица в IT сектора е бил 9 000 души, а днес са 33 000. Още по-внушително е числото 40 000, като това е броят на хората, които по прогнози ще бъдат наети в този сектор през следващата година.
Със своето слово, Плевнелиев изказа благодарност към съоснователите на Софтуерния университет д-р Светлин Наков и Христо Тенчев. Според Президента, те са възприели изключително иновативен подход. „В сътрудничеството е успехът на България“ – това каза държавният глава, по повод партньорството на СофтУни с други университети, а именно МТМ Колежа, ВСУ и БСУ.
„СофтУни задава посоката като университет на бъдещето за много други университети“ – заяви на откриването на учебната година Росен Плевнелиев. В допълнение, той спомена и причината за това, а именно: „СофтУни прави разликата между знания и умения.“.
След словото на Президента, думата беше дадена на съоснователя на СофтУни – д-р Светлин Наков. Той разказа накратко за главната идея на университета и целта, към която се стреми проектът – качествено образование, професия и работа за хиляди млади хора, практика и реален опит плюс диплома за висше образование. „Нашето учебно съдържание е напълно отворено!“ – заяви Светлин Наков. Т.е. всеки, който има желанието, мотивацията и отделя достатъчно време, може да се занимава с програмиране и софтуерно инженерство и да ползва учебните материали на СофтУни напълно свободно. Две години, 6 нива, 25 курса, 25 практически изпита и 25 екипни проекта и работа след една година – ефективното обучение и професионална квалификация. Това е възможно благодарение на нашите лектори и сътрудничеството ни с фирми от софтуерната индустрия.
Сред гостите, които изказаха благодарността си и мнението си за СофтУни, беше и представител на ВСУ – доц. Галина Момчева. Доц. Момчева зарадва целия екип на СофтУни с новината, че „Варненският Свободен Университет Ви избира като един от стратегическите партньори в развитието на приоритетите си за създаване на устойчиво обновено образование.“
Друг партньор на СофтУни – МТМ Колежа се представляваше от Антоанета Кирова. „Търсим синергията, вярваме, че ще намерим синергията, ще работим заедно с много голямо желание и с много голям ентусиазъм“, заяви г-жа Кирова.
Откриването на учебната година продължи и с кратко слово на една от топ студентките на СофтУни – Яна Славчева. Тя гордо заяви, че очакванията й за Софтуерния университет са били не само осъществени, но и надхвърлени. „Тук освен, че получавам много знания и качествено образование, попаднах в среда от едни прекрасни, високо интелигентни хора, едни мотивирани хора, които освен, че са с нагласата да развиват себе си, индустрията, страната ни, имат и нагласата да правят това заедно с хората около себе си. Ние сме един сплотен екип.“. сподели Яна с нашите гости.
Следваха въпроси от публиката, като един от тях беше на наш студент: „Г-н Президент, какво Ви е мнението за алтернативното образование и мислите ли, че то някой ден ще успее да замести образованието от държавните университети?“. В отговор на този въпрос, държавният глава каза следното: „Всеки трябва да бъде висшист по представите на българската образователна система. По моите представи всеки трябва да има умения и да се чувства добре на мястото си“. СофтУни предлага алтернативен подход на обучение, като има за цел да подготви своите студенти максимално добре за реалността в индустрията и да им даде възможността да се развиват и да надграждат себе си. „Вие задавате посоката на промяната и аз съм с Вас! Инвестициите в образованието и подкрепянето на образователните инициативи е животоспасяващо за България”, заяви Плевнелиев. Президентът обеща на студентите подкрепа за поставяне на техните идеи.
Събитието по откриването на учебната година в Софтуерния университет завърши с коктейл и снимки.
Откриването на учебната година с гост Президента - Росен Плевнелиев, беше записано с камера. Може да гледате видео от тук.
Благодарим на всички, които ни уважиха и бяха наши гости на това важно за нас събитие.