Емоционалната Интелигентност или това, което не ни учат в училище
Събитието е вече изминало, но все още може да го гледаш на запис.
Ние всички познаваме някой, който е изключително умен, но не може да се справя адекватно с живота. Блестящ студент, който отпада от университета, или невероятно интелигентен служител, който изглежда сякаш не може да напредне в компанията. От контакта с тях знаем, че имат много добро или високо интелектуално ниво, но това не изглежда да е достатъчно, за да се гарантира успех. И в същото време, най-вероятно можем да опишем в някаква форма защо смятаме, че тези хора не са успешни. Нашите описания ще включват някои черти или поведения, които нямат нищо общо с интелигентността.
С течение на времето, учените започват да изследват защо стандартната интелигентност не е достатъчна, за да се предскаже успеха на индивида. Стига се до заключението, че има и друг тип интелигентност, която не е свързана с коефициентa на интелекта (IQ) – емоционалната интелигентност (EI), измервана с коефициента на емоциите (EQ).
Емоционалната интелигентност е сравнително нов обект на проучване, макар че неговите корени датират от времето на Дарвин, който постулира, че емоционалното изразяване е от съществено значение за оцеляването. Но какво имаме предвид, когато говорим за емоционална интелигентност?
На този семинар може да получите отговори на този въпрос и ще ви даде познания за:
- Защо са важни емоциите?
- Какво е емоционална интелигентност (ЕИ)?
- Приложението на ЕИ в личния и професионалния живот
- Как се измерва ЕИ? Моделът на Д-р Рувен Бар-Он