Как се става системен администратор?
„Прекрасен курс по системна администрация, професионално проведен от Димитър Захариев“, споделя своите впечатления Иван за курса Windows System Administration, ръководен от Димитър Захариев – експерт и любимец на курсистите в SoftUni.
За да направиш и ти първите си стъпки в системната администрация, не се колебай да запишеш обучението. По повод новото издание, днес ще си говорим за героите на сферата, а именно системните администратори, известни като sysadmin-и.
Те са IT експерти, които се грижат за изправността и безпроблемната работа и защита на компютърни системи и мрежи. Задълженията им са разнообразни и може да варират от една организация до друга.
В следващите редове ще обсъдим как точно се става системен администратор. Ще видим какви умения са необходими и как да създадеш основа от знания, върху които да надграждаш.
Имай предвид, че системният администратор не само трябва да е технически подготвен – той е комплексен експерт, който съчетава в себе си технически компетенции и редица меки умения, сред които водеща роля играят добрата комуникация и чувството за отговорност. Какво още? Нека видим!
Нови възможности за системни администратори
Преди да продължим със статията, позволи ми да ти споделя за новата възможност, която СофтУни създаде за тези от вас, които искате да се развивате в сферата на системната администрация и компютърните мрежи. Сега можеш да се възползваш от чисто новата Upskill програма System Administration and Networks, която се състои от 6 курса и обхваща всички ключови моменти от подготовката за системни администратори и работата с компютърни мрежи.
Уменията на системните администратори
Ако си се насочил към Windows системна администрация, бъди готов да учиш цял живот. С промяната на технологиите и нововъведенията, тези експерти непрекъснато осъвременяват знанията и уменията си. Ядрото от компетенции на един системен администратор се формира от няколко аспекта:
- Познаване на операционните системи, с които работиш – в случая говорим за Windows. Затова и по време на курса фокусът ще бъде върху работата с Windows Server. Ще се научиш как се изгражда и управлява Active Directory, как да добавяш и управляваш услуги, да работиш с PowerShell и да създаваш скриптове и автоматизации, и ще разгледаш в цялост управлението на системи.
- Работа с хардуер и работа в облака – работата с физически устройства и компоненти (като сървърите) е неотменна част от живота на системния администратор, а познаването на различни облачни решения като Microsoft 365 и AWS могат да са сериозно предимство. Това са знания, с които можеш да надградиш фундамента, или дори вече да притежаваш, ако идваш от друга IT сфера.
- Познаване на мрежите – както споменах в началото, задълженията ти като системен администратор може да варират според компанията, в която искаш да работиш. Затова дори основни познания за диагностика и поддръжка на мрежова инфраструктура могат да ти бъдат от голяма полза, наред с тези, необходими за обезпечаване на мрежовата сигурност. По-големите компании обикновено разделят ролята на системния администратор на няколко сфери на дейност, но в по-малки вероятно ще ти се наложи да съчетаеш няколко роли под една шапка.
- Меки умения – въпреки че ще се грижиш за сървъри, бази данни, системи и мрежи, ще комуникираш с много хора. Освен, че ще работиш в екип, често ще трябва да помагаш на хора, които нямат същата техническа подготовка като теб. Осигуряването на ефективна и качествена поддръжка често е свързано с ефективна и добра комуникация.
А как да положиш основите на всичко това? Отговарям веднага!
Откъде да започнеш и как да продължиш за системен администратор?
Ролята на системните администратори става все по-важна, предвид бурните темпове на дигитализация, обхванала всички аспекти от живота ни. Като такъв, ти ще бъдеш отговорен за това компютърни системи и мрежи да работят гладко и да са защитени.
Записването в курс по системна администрация, който да положи основите, е най-лесната стъпка, ако си решил да се насочиш към системна администрация с Windows. Оттам нататък колко добър експерт ще станеш зависи от теб и изисква няколко неща:
- Да се развиваш непрекъснато;
- Да следиш технологичните тенденции, промени и нововъведения;
- Да практикуваш постоянно и, при възможност, да повишаваш квалификацията си;
- И не забравяй да работиш активно върху комуникативните си умения.
Източник: bmc
Системната администрация е силно практическа област, при това не само в контекста на софтуера, но и на хардуера. Затова и курсът Windows System Administration - юни 2024 ще разгледа редица практически постановки и задачи, чрез които да приложиш придобитите основополагащи знания. Ако си абсолютно начинаещ Windows администратор, или имаш опит с други операционни системи, но искаш да разшириш кръга си от познания и умения, запиши се до 18 март. Очакваме те!