"Най-полезен за моето развитие като програмист беше курсът "Programming Basics". Този курс ми даде основите, научи ме да мисля като програмист, а това е най-важното!"
В нашата нова рубрика ще ви споделяме вдъхновяващи интервюта с едни от най-успешните ни курсисти като научите повече за тях - как са разбрали, че програмирането е в кръвта им, какво ги мотивира да се развиват, кои са били най-големите им трудности и други интересни въпроси. "Бях в период, в който човек трябва да реши с какво иска да се занимава. Не знаех, че имам интерес към програмирането преди да пробвам. Просто пробвах и ми хареса." Защо досегът до различни технологии и програмни езици е важен, както и какво още сподели Божидар, ще научите от следващите редове.
Здравей, Божидар! Можеш ли да се представиш с няколко думи за читателите на нашия блог?
Здравейте, аз съм Боби. Първата ми стъпка в програмирането беше преди около 3 години в Софтуерният университет. Една година по-късно започнах първата си работа като C++ Software Engineer. Винаги съм бил запален по Game Development-а, затова съм щастлив, че професионалното ми развитие започна в Gameloft Sofia. В момента продължавам да работя като C++ Software Engineer за Euro Games Technology.
Какво те привлече към програмирането и имаш ли любим програмен език?
Бях в този период, в който човек трябва да реши с какво иска да се занимава. Не знаех, че имам интерес към програмирането преди да пробвам. Просто пробвах и ми хареса. Усещането за удовлетвореност, когато се справя с някой проблем е това, което ме влече към програмирането и до днес. Не бих казал, че имам любим програмен език. Обичам да правя игри, без значение с какъв програмен език работя.
Кой курс от програмата ти беше най-полезен и защо?
Най-полезен за моето развитие като програмист беше курсът "Programming Basics". Този курс ми даде основите, научи ме да мисля като програмист, а това е най-важното. След това всичко става много лесно. Всеки нов програмен език е просто надграждане.
Защо избра Софтуерния университет и каква беше атмосферата по време на обучението?
След като изгледах няколко стимулиращи видеа на Светлин Наков, реших, че това е моето място. С времето се убедих, че това е така. Запознах се с много мотивирани хора, които имат същите интереси като мен. Те ме дърпаха напред. Преподаването беше по съвременен и интерактивен начин. Основно се наблягаше на практиката, а не на суха теория, както в държавните университети.
А в каква форма се обучаваше и защо я предпочете?
Избрах да се обучавам в Софтуерния университет в онлайн форма, понеже живеех и учех в Пловдив. В началото мислех, че това ще бъде проблем. Оказа се точно обратното. Това ми даде възможност да се науча как да се уча сам. Звучи смешно, но най-важното е да се научиш как да намираш това, което ти трябва. Основно разчитах на материалите от лекциите, но когато имах затруднения, се налагаше да търся решението сам.
Каква беше най-голямата трудност за теб по време на програмата?
Винаги най-трудно е началото. Времето, докато придобия този начин на мислене, нужен при програмирането.
Жените или мъжете са по-добрите програмисти?
Факт е, че жените в тази сфера са значително по-малък брой, но програмирането е като всички други професии. Всичко е до човек и се свежда до неговата отдаденост в това, което прави. Познавам много добри програмисти, както мъже, така и жени.
Какви умения, освен по програмиране, успя да придобиеш в Софтуерния университет?
Въпреки, че бях в онлайн форма на обучение, аз не пропусках участие в отборен проект. Те затвърждаваха всичко научено по време на курса, но най-важното е, че ме научиха на работа в екип. Все пак програмирането е основно колективна професия. Освен това, станах много по-организиран, започнах да разпределям времето си правилно. Това също беше от голямо значение, за да може всичко, с което се занимавам да се получава.
Помогна ли ти дипломата от Софтуерния университет за намирането на последваща професионална реализация?
Ако трябва да съм честен - това, което ми помага за намирането на професионална реализация не е дипломата, а уменията, които усвоих в Софтуерния университет. Все пак започнах първата си работа, докато бях студент. Според мен, за работодателите е по-важно какво можеш, отколкото къде си го научил.
Как се виждаш след 5 години в професионален план?
Собственик на развиващо се гейм студио.
И накрая - какво ще посъветваш всички бъдещи курсисти, на които им предстои да започнат обучение в Софтуерния университет?
Важно е да влезете в ритъм от самото начало. Както вече казах, основите са най-важни. Пробвайте различни технологии, програмни езици, докато решите с какво искате да се занимавате. След това наблегнете върху него. Софтуерният университет ви дава идеална възможност за това. И не на последно място - участвайте в отборните проекти.
За още успешни истории, следете новата ни рубрика "Code to success"! Ако имате и вие вдъхновяваща история, която искате да споделите с нас, може да пишете на sonia@softuni.bg. A ако искате и вие да сте на мястото на нашите успешни курсисти, направете първата крачка като кандидатствате за безплатния курс Programming Basics от ТУК.