"Каквото и да правите, дали ще развивате бизнес или ще учите нещо ново, винаги мислете, че можете да го направите, поставяйте си ясни цели с краен срок и действайте!"
В нашата нова рубрика ще ви споделяме вдъхновяващи интервюта с едни от най-успешните ни курсисти като научите повече за тях - как са разбрали, че програмирането е в кръвта им, какво ги мотивира да се развиват, кои са били най-големите им трудности и други интересни въпроси. "Още от първата лекция усетих, че това е моето място. Беше ми изключително приятно. Отивах с голямо удоволствие, а се прибирах от там с нежелание. Атмосферата беше уникална и мотивираща. С ръка на сърцето ще кажа, че това е най-якото място за учене." Защо mindset-a e толкова важен и как Севгин постига целите си с лекота, прочетете от новата ни блог статия.
Здравей, Севгин! Можеш ли да се представиш с няколко думи за читателите на нашия блог?
Казвам се Севгин Мустафов и съм на 23 години. Бивш студент (топ студент) съм на Софтуерния университет, лектор на Programming Basics Търговище (Януари - Март 2017г.) и бивш асистент и ментор на две издания на Programming Basics в София. Лектор, асистент и един от хората, които допринесоха с разработката на материали за първото издание на Blockchain Dev Camp, който се проведе в София през м.февруари. Понастоящем, съм изпълнителен директор на Global Academy Place, академия за бизнес и финанси. Обучаваме нашите студенти на форекс и криптовалутна търговия, както и на едно от най-важните умения, а именно продажбите. Умението, което до голяма степен помага за развитието на даден бизнес. Също така съм и съосновател и изпълнителен директор на Globalized, софтуерна компания, която разработва уеб софтуерни и блокчейн решения.
Какво те привлече към програмирането и имаш ли любим програмен език?
Привличането към програмирането дойде от първата ми любов, а именно математиката. Още от малък обичах математика и отделях много време да решавам задачи. Тя до голяма степен разви логическото и аналитичното ми мислене, но в един момент ми се стори прекалено суха, а аз исках да прилагам наученото и да виждам резултатите. Получих първия си компютър през 2004 година и тогава започнах да се интересувам от компютри, както се казва. Четях и учех различни неща. Просто в даден момент реших, че не искам да се занимавам с чиста математика, а искам да прилагам логическото си мислене някъде и програмирането беше моето нещо. Кандидатствах и бях приет във Факултета по математика и информатика на Софийския университет, а година по-късно и в Софтуерния университет. Колкото до любим програмен език, бих казал, че нямам. Според мен езикът за програмиране е просто един инструмент за постигането на резултати.
Кой курс от програмата ти беше най-полезен и защо?
Като цяло нямаше курсове, които да не са ми били полезни. Но ако трябва все пак да кажа някой, бих казал "Алгоритми" и "Структури от данни". Това са двата курса, които ми помогнаха най-много в моето развитие, а и за отличното справянето на интервютата, на които съм ходил. Разбира се и за започването ми като Младши Разработчик в една от най-големите компании в България и света - SAP. Имаше и още един курс, който доста ми помогна, но за съжаление вече не фигурира в програмата на Софтуерния университет - "Teamwork and Personal Skills". От този курс научих как се пише CV и мотивационно писмо и разбира се как да се представям добре на интервюта.
Защо избра Софтуерния университет и каква беше атмосферата по време на обучението?
Един студен януарски ден докато чаках на спирката след лекциите във ФМИ един колега, който тъкмо беше записал в Софтуерния университет, ми разказа за това място. Първоначално си помислих, че няма да се справя там, но защо пък да не пробвам. Обичам да излизам от зоната си на комфорт и да рискувам. И така, още като се прибрах се записах за следващия курс, който започваше на 28.03.15г. и така започнах. Още от първата лекция усетих, че това е моето място. Беше ми изключително приятно. Отивах с голямо удоволствие, а се прибирах от там с нежелание. Атмосферата беше уникална и мотивираща. С ръка на сърцето ще кажа, че това е най-якото място за учене.
А в каква форма се обучаваше и защо я предпочете?
Обучавах се главно в присъствена форма, като имаше и няколко курса, които минах онлайн, понеже работех в SAP тогава. Избрах присъствената форма заради контактите, които можех да направя и това се случи. Запознах се с изключителни хора, с които и до днес сме приятели и се виждаме. Мотивирани, търсещи успеха хора. Това беше точното място за мен!
Каква беше най-голямата трудност за теб по време на програмата?
Като цяло аз не гледам на нещата по този начин и мисля да отговоря малко по-философски на този въпрос. Няма нещо трудно или невъзможно. Както казва Дан Браун, "Всичко е възможно, невъзможното просто отнема повече време". Всичко е до mindset-a, ако мислиш, че е трудно, трудно е. Затова за абсолютно всичко, което правя си казвам, че е лесно и то е така!
Жените или мъжете са по-добрите програмисти?
По-мотивираните, по-постоянните, хората с ясни цели.
Какви умения, освен по програмиране, успя да придобиеш в Софтуерния университет?
На първо място бих казал, че Софтуерния университет постави основата на лидерските ми умения (два пъти бях ментор на група студенти). След това презентационни умения (водих лекции от Programming Basics и Блокчейн курса), меки умения или иначе казано Soft Skills, като може би това е едно от най-важните умения, които придобих и ми помогнаха, и помагат все още.
Помогна ли ти дипломата от Софтуерния университет за намирането на последваща професионална реализация?
Опитът и знанията, които натрупах в Софтуерния университет ми бяха изключително полезни. Благодарение на Софтуерния университет започнах работа там, където исках - SAP. Бях си го поставил като цел и я постигнах. Може би без Софтуерния университет щеше да е една идея по-трудно и по-бавно. И не точно дипломата или сертификатите, а знанията, които придобих там ми помогнаха да се реализирам в IT сферата.
Как се виждаш след 5 години в професионален план?
В момента развивам академия и софтуерна компания, като около тях има и още няколко проекта. Уча нови неща и прилагам веднага наученото върху бизнесите, които развивам. Виждам себе си след 5 години като още по-успешен от сега, със солидни знания в областите, в които се развивам. Много успешно реализирани проекти и още по-големи бизнеси. И един цитат на Марк Твен - "20 години от днешния ден ще бъдете по-разочаровани от нещата, които не сте направили, отколкото от нещата, които сте сторили, така че вдигнете платната, отплавайте от безопасното пристанище. Изследвайте. Мечтайте. Откривайте".
И накрая - какво ще посъветваш всички бъдещи курсисти, на които им предстои да започнат обучение в Софтуерния университет?
Отново ще си позволя да цитирам нещо, този път от Хенри Форд - "Независимо дали мислите, че можете или мислите, че не можете, Вие сте прави.". Каквото и да правите, дали ще развивате бизнес или ще учите нещо ново, винаги, ама винаги си мислете, че можете да го направите, поставяйте си ясни цели с краен срок и действайте! Успех на всички бъдещи курсисти, избрали сте точното място!
За още успешни истории, следете новата ни рубрика "Code to success"! Ако имате и вие вдъхновяваща история, която искате да споделите с нас, може да пишете на sonia@softuni.bg. A ако искате и вие да сте на мястото на нашите успешни курсисти, направете първата крачка като кандидатствате за безплатния курс Programming Basics от ТУК.