"Бъдете дейни, учете с практика, а не с теория. Най-добрият учител е опитът и нищо не може да го замени!"
В нашата нова рубрика ще ви споделяме вдъхновяващи интервюта с едни от най-успешните ни курсисти като научите повече за тях - как са разбрали, че програмирането е в кръвта им, какво ги мотивира да се развиват, кои са били най-големите им трудности и други интересни въпроси. "Атмосферата в Софтуерния университет винаги е много позитивна, понякога дори веселяшка. Хората са супер готини и много лесно можеш да намериш нови приятели, както и доста полезни контакти." Как от идеята да стане програмист, Здравко открива, че неговата супер сила е в обученията и преподаването, прочетете от новата ни блог статия.
Здравей, Здравко! Можеш ли да се представиш с няколко думи за читателите на нашия блог?
Казвам се Здравко Ботушанов и съм на 26 години. Водя обучения в IT сферата, както и курсове по гемификация (игровизация), мотивация и иновации. С колегата ми д-р Пламен Иванов развиваме проекта Gamifinno и искаме да помогнем на компаниите да мотивират служителите си по-ефективно. В свободното си време обожавам да спортувам и да играя видео игри. С две думи обичам и истинския футбол, и виртуалния футбол (фифа). Също така, обожавам да пътувам и съм си поставил за цел да обиколя света.
Какво те привлече към програмирането и имаш ли любим програмен език?
Винаги съм бил запален по компютрите и технологиите. Помня като малък с какво удоволствие ремонтирах компютри, преинсталирах системи и всички около мен ме питаха за съвет. Израснал съм с Windows и затова любимият ми език е C#.
Кой курс от програмата ти беше най-полезен и защо?
При мен се получиха малко по-нестандартно нещата, тъй като започнах да уча с идеята да стана програмист, но впоследствие установих, че моята супер сила е в обученията. Затова най-полезните курсове за мен бяха Soft Skills и Train the Trainers, където имах страхотната възможност да се уча от един от най-добрите презентатори в България – Борис Христов от 356 Labs.
Защо избра Софтуерния университет и каква беше атмосферата по време на обучението?
Атмосферата в Софтуерния университет винаги е много позитивна, понякога дори веселяшка. Хората са супер готини и много лесно можеш да намериш нови приятели, както и доста полезни контакти.
А в каква форма се обучаваше и защо я предпочете?
Когато кандидатствах в Софтуерния университет тъкмо завършвах магистратурата си, също така и работех на пълен работен ден и просто физически нямах възможност да запиша присъствено. Крайно препоръчвам присъствената форма за хората, които имат време да си го позволят. Екипната работа, интеракцията с другите и контактите, които можете да намерите тук са безценни.
Каква беше най-голямата трудност за теб по време на програмата?
При мен лично трудностите бяха да съчетавам работа, университет и Софтуерния университет. С доста усилия успях в края на краищата и усещането беше страхотно.
Жените или мъжете са по-добрите програмисти?
Всичко се свежда до това кой полага повече усилия. Момчетата по природа си падат по технологиите и джаджите и това ги влече още от малки. В края на краищата, всеки има шанс да стане добър програмист, ако е готов да вложи достатъчно време.
Какви умения, освен по програмиране, успя да придобиеш в Софтуерния университет?
Доста са - презентационни умения (водех лекции), организационни умения (организирах семинар с над 100 човека), лидерски умения (бях ментор на група студенти).
Помогна ли ти дипломата от Софтуерния университет за намирането на последваща професионална реализация?
Опитът и знанията, които натрупах в Софтуерния университет ми бяха изключително полезни. Специално за мен, опитът като ментор и лектор бяха най-ключови, защото благодарение на тях, продължих кариерното си развитие като специалист софтуерно обучение (трейнър) в една от най-големите IT компании.
Как се виждаш след 5 години в професионален план?
В момента разработваме проекта Gamifinno, с който искаме да направим бизнеса и образованието в България по-иновативни и интересни. Вярвам, че след 5 години ще сме водещи експерти по иновации, гемификация и мотивация на служителите.
И накрая - какво ще посъветваш всички бъдещи курсисти, на които им предстои да започнат обучение в Софтуерния университет?
Бъдете дейни, учете с практика, а не с теория. Най-добрият учител е опитът и нищо не може да го замени. Бъдете самостоятелни в това, което правите и не чакайте някой друг да го свърши – така той/тя ще натрупа опит. Когато станете експерти в нещо, помагайте на тези, които тепърва се учат и така и вие ще станете още по-добри. Пожелавам успех на тези, които са решили да запишат Софтуерния университет и ще се радвам да ме добавите в LinkedIn, ако ви бях достатъчно интересен.
Като награда подарявам на всеки, стигнал до тук, специална значка, която може да изтегли от ТУК!
За още успешни истории, следете новата ни рубрика "Code to success"! Ако имате и вие вдъхновяваща история, която искате да споделите с нас, може да пишете на sonia@softuni.bg. A ако искате и вие да сте на мястото на нашите успешни курсисти, направете първата крачка като кандидатствате за безплатния курс Programming Basics от ТУК.