„Всеки ден е различен от предния и крие различни изненади“ - Калин Стоев, FullStack Software Engineer
В днешното интервю имам щастието да те срещна с Калин Стоев, когото познаваш от интервю, проведено преди три години, като алумни от програмата по софтуерно инженерство на СофтУни. Благодарение на усилията си, той днес вече е FullStack Software Engineer и Senior IT Consultant. И бе така добър да откликне на поканата ни да го включим в рубриката „Денят на IT експерта“, за да можеш да се докоснеш до ежедневието на хората, реализирали се в сектора:
Здравей, представи се на аудиторията!
Здравейте, казвам се Калин Стоев. Занимавам се със софтуерно инженерство от 2016-та година, а от 2018-та професионално. Научих за СофтУни от интернет, докато разглеждах какви учебни материали и курсове се предлагат в България, понеже преди години обстоятелствата бяха по-различни от сега, понеже предлагането беше по-ограничено.
Курсовете, които се предлагаха в СофтУни, бяха разделени на много добре откроени сегменти и съдържанието им беше лесно за разбиране за някой, който тепърва навлиза в играта и няма представа колко е сериозна.
През какви обучения премина и как помогнаха на реализацията ти?
Докато бях първи курс в университет, записах паралелно и в СофтУни. Двете учебни програми се препокриваха идеално. В университета изучавахме повече теоретично нещата, а в СофтУни се натискаше на практиката и писането на код.
Преминал съм през С# пътеката и някои от JS курсовете, които СофтУни предлага. Практиките, които имахме по време на курсовете, задачите за домашно, тийм проектите, както и колегите, с които се запознах, ми помогнаха да изградя доста от нужните професионални умения.
Контактите, които правиш по време на обучението, също са изключително важни. Доста от тях в момента са ми добри приятели и професионалисти в играта.
С какво е изпълнен денят на IT специалиста?
Денят и нощта на ИТ специалиста могат да бъдат много различни и динамични. От опит мога да споделя, че едно от най-важните неща е „get the job done“. Как ще осъществиш това и какво ще ти коства, само ти знаеш. Важното е това, което си извлякъл от целия процес, т.е. познанията.
Проектите, по които работя и съм работил, са от най-различно естество: от full-stack applications, минавам през имплементации в ServiceNow света, но въртележката не спира и стигаме до свободното ми време, в което обичам да се занимавам с RAG applications, LLMs и други.
В началото на кариерата на всеки, повечето дни са изпълнени главно с писане на код, debugging и code reviews, което е прекрасно, защото научаваш много различни подходи, технологии и се сработваш с екипа. С покачването на отговорностите се увеличава и броят на срещите, които имаш през деня, защото всеки екип трябва да е up-to-date във всеки един аспект.
Т.е. писането на код в някои случаи остава на заден план, а в други е основна дейност. Всеки ден е различен от предния и крие различни изненади. Точно поради това планингът е много важен, но се случва да не е 100% акуратен. Винаги може да излезе някой подводен камък.
Ако съм в София, обичам да ходя до офиса, за да се видя с колегите ми. Средата е уникална, както и те самите. Стартът на работния ми ден започва с първото кафе за деня. Докато се насладя на всички срещи и получа представа дали продължаваме по roadmap-a, вече е дошло време и за второто кафе.
В резултат на изминалите срещи планувам следващия ден. Щом планирането приключи, продължавам със тасковете, които имам, или с други думи, време е за код.
Следващата стъпка е преминаването към по-механичната работа и, ако е възможно, си взимам почивка. Излизам за кратка разходка, за да се раздвижа, след което отново влизам на бойното поле. Приключвам задачите, които са ми останали за деня.
Ако имам време и сили, продължавам с нещо извън работа, било то някоя нова технология или страничен проект. По този начин, работата ми е динамична и пълна с предизвикателства. Свикваш бързо да превключваш контекста, което е фундаментално качество за един софтуерен инженер.
Същевременно, постоянно си up-to-date с новите технологии, които навлизат в сферата. Това е много полезно за нашата професия, защото днес се търсят едни технологии, а след време други.
Коя е най-предизвикателната част от работата ти?
Във всяка позиция има нещо, което гониш. То е най-голямото предизвикателство, но същевременно е и най-интересното. За мен това е „end-to-end“ решението на бизнес проблема, изготвянето на архитектурата и напасването на най-подходящите технологии за получаване на оптималния резултат. Реденето на целия пъзел, кое, как и защо на практика, е тежко предизвикателство.
Коя е най-удовлетворяващата част от работата ти?
Когато си решил пъзела и пасне в голямата картинка. One battle less to win the war!
Сподели ни за постижение, с което истински се гордееш!
Едно от най-значителните ми постижения е от времето, когато работих в Американското посолство. Разработих вътрешен цялостен продукт, който започна да се използва във всички Американски посолства. Поздрави за екипа в който работих. Без тяхната помощ, постигането на това би било невъзможно. Добрият ментор и екип са безценни!
Какви качества притежава добрият IT специалист?
Техническите умения се усвояват чрез практика, бориш се и не се отказваш! Личностните умения и характерът са от съвсем различно естество. Бъдете винаги колегиални – това е ключът към успеха. Колкото повече се подкрепяте като екип, толкова по-успешни ще бъдете!
Какъв практически съвет ще отправиш към всички младши специалисти?
Един мой добър приятел и колега обича да казва: „Има ли спортен дух?“. Спортният дух или амбицията е двигателят на процеса – keep that engine running! Ще ви споделя и две от любимите ми поговорки, тълкуването оставям на вас: „Всичко лесно е скучно“; „Всичко евтино, винаги излиза скъпо“.
---
Ако и ти като Калин си готов да последваш амбициите си и търсиш динамиката и предизвикателствата на софтуерната индустрия, не се колебай и направи първата крачка още днес – кандидатствай в цялостната програма по софтуерно инженерство. Очакваме те!