Пет факта за Quality Assurance
Едва ли ще учудя някого, ако ви кажа, че тестването на различни продукти или съоръжения преди тяхното пускане е практика, позната още от древността. В днешната дигитална ера обаче, то е от критическа важност, тъй като конкуренцията във всяка една ниша е жестока и всяка компания желае да шлифова колкото се може повече своето изделие. За да придобиете по-пълна представа за ролята на Quality Assurance-a ви представям няколко факта.
1. Корените на съвременния Quality Assurance могат да се открият в годините на ВСВ, когато оръжейните заводи тестват проектите за нови типове муниции и тяхната ефективност и подобрение. Днес основната роля на QA е да коригира евентуалните грешки, още по време на производствения процес.
2. Quality Assurance може да се приложи във всяка една сфера на дейност – от банкиране, през образование до софтуерно проектиране и други сфери. Това обаче също така означава и че в зависимост от сферата на дейност, съответните кадри ще боравят с различни инструменти и методи за постигането на тази цел.
3. QA е сложен процес и трябва да се извършва по строго систематичен начин. Ако е необходимо се създава цял екип от QA експерти, които трябва да гарантират, че крайният продукт ще покрие всички прогнозирани резултати.
4. Тестването е изключително важно, както и процесът по наблюдение. Самият процес на тестване обаче трябва да се извършва в контролирани условия т.е. тестерите трябва да са наясно какво е и какво не е позволено на крайният потребител и какво се случва с продукта, ако с него се оперира по определен начин. Това също така трябва да е съобразено и със законовата рамка на страната в която компанията оперира и за която са предназначени нейните продукти.
5. Има няколко регулации що се касае до QA. Когато става въпрос за софтуерен QA тези регулации са ISO9000 и CMMI. ISO 9000 е приет през 1987 година, като част от Quality Assurance System, създадена специално за организации, които искат да гарантират, че продуктите им ще отговорят на изискванията на потребителите.
Другият модел – Capability Maturity Model Integration (CMMI) е тренировъчна програма за подобрение на продуктите. Компаниите често показват съответствие с тези стандарти, за да покажат на потребителите, че техните продукти са на очакваното ниво.
Необходимостта от компетентни QA кадри нараства непрекъснато и затова Software University отговаря на тази нужда с модула „Quality Assurance – септември 2018“. Той ще ви осигури всички необходими знания и ключови умения нужни за професионално развитие в областта на осигуряване качеството на софтуер. Не пропускайте тази възможност!