5 начина да правите по-добри снимки без професионален фотоапарат
Фотографията е хоби, което много от нас желаят да преследват, но не всички имат възможност. Дали като начин за комуникация със света, за изразяване на вътрешните ви възгледи върху света или просто заради красивите цветове, улавянето на мигове в снимки е любимо занимание за много.
В днешнo време не е нужно да имате скъп и обемист фотоапарат, за да правите красиви снимки. Дори с по-малък и достъпен фотоапарат, а пък и с по-нов модел телефон можете да заснемате любимите си моменти и да постигате задоволителни резултати. Ето няколко препоръки, които ще ви помогнат в тази посока:
5. Композиция
Композицията е подредбата на елементите във вашата снимка. Нейното подобряване може да започне от почистването на нежелани предмети във фона и стига до подходящото позициониране на елементите, спрямо геометрични изчисления. Като за начало е добре да се поинтересувате от Тhe Rule of Thirds – едно от основните правила при композицията на визуални изображения.
4. (He)Следване на правилата
Докато сме на темата за правила за композиция, е важно да отбележим, че не е нужно винаги да ги следвате. Все пак, фотографията е изкуство, което служи за себеизразяване за много от нас, а това, което искаме да покажем не винаги се вписва в зададеното като правило. По-добре е композиционните правила да се приемат ориентировъчно.
3. Направа на фото предизвикателства
Както при абсолютно всичко друго, правенето на добри снимки изисква не толкова скъпа техника, колкото много упражнения. Дори и да не разполагате с добър апарат ще трябва да се упражнявате ежедневно, за да задобреете достатъчно. Добри примери са предизвикателствата от типа на „30 days photo challenge”.
2. Ъгъл на снимане
Въпреки, че на око ви изглежда добре, обектива не вижда обекта, който искате да снимате по същия начин. След като сте избрали какво да снимате, не пречи да изпробвате няколко различни ъгли, дори и необичайни такива. По-често, отколкото не, ще бъдете изненадани от резултатите, които можете да постигнете без особено усилие.
1. Светлина
Няма две мнения по въпроса, че светлината е може би най-важното нещо за фотографията. Трябва да се научите да разпознавате различните видове светлина и как да подхождате към тях. Нужно е да се научите да осветявате обектите, които заснемате добре или да използвате естествената светлина максимално най-ефикасно.
Да разпознавате „фотогеничната“ светлина, може да се научите на новия ни курс „Фотография - април 2016“. Курсът започва на 27-ми април и ще се провежда всяка сряда от 19:00 ч.
Като парнтьор курса ще се включат pCloud, които ще предоставят безплатно 500GB пространство за съхранение за срок от 6 месеца на всеки участник от курса.