ИТ перспективи, професионално развитие и качествата на добрите програмисти с Дончо Минков
Програмата по софтуерно инженерство на СофтУни ти дава възможност да придобиеш професия като софтуерен инженер и да се развиваш в един от водещите сектори на българската икономика, в който днес работят над 58 000 души. За да кандидатстваш в програмата и да вземеш максимума от нея, не е необходимо да имаш предходен опит или предварителна подготовка. Затова не се колебай и кандидатствай още днес, ако търсиш силен кариерен старт в обещаваща сфера.
Ще започнеш с безплатен курс, който е изцяло практически ориентиран и ще ти помогне да поставиш здрави основи на практическата подготовка. При 0% риск можеш да разбереш дали сферата изобщо е за теб и искаш да се развиваш в нея. А ако продължиш нататък и завършиш програмата с отличие, ще имаш възможност да получиш кариерно съдействие за реализация в над 100 водещи ИТ компании.
А най-ценното е, че ще се учиш от лектори-практици. Днес ще те срещна точно с такъв – Дончо Минков, който има над 15 години опит в програмирането и ИТ сектора. Днес е Director of Engineering в Ambitioned и е дългогодишен лектор в СофтУни. Преподавал е и има опит в множество направления, включително .NET, ASP.NET Core, Python и Django, Node.js и Express, Android, iOS, React и Angular.
Дончо има ключова роля в изграждането на системата на СофтУни за провеждане на международни обучения, съчетавайки ASP.NET Core, React и Docker. През 2017 г. бива отличен в категория „Образование“ на форума „30 под 30“ на списание Форбс, а днес е и част от топ 100 на най-влиятелните ИТ личности в България. Ето какво ни сподели той в интервюто:
Разкажи ни за най-големия си професионален успех
Най-голям професионален успех като трейнър и обучител е наградата „30 под 30“ на списание Форбс.
Като програмист... мисля, че е проект, който заедно с екипа ми разработваме, представляващ модерна система, която е подсигурена и достъпна навсякъде по света с добра скорост.
Какви са перспективите на ИТ сферата в твоите очи?
В България перспективите са огромни. Има търсене на кадри от всякакви сфери и разновидности – от изкуствен интелект, разработка на игри, изграждане на сложни системи, като в тях са въвлечени както големи компании и корпорации, така и малки динамични стартъпи.
Търсенето е огромно. Поради тази причина, условията, при които работят програмистите, са много добри. Всяка фирма иска да задържи кадрите си и да привлече повече и повече нови специалисти, затова се предлагат всякакви допълнителни екстри, като например гъвкаво работно време, свобода в менажирането на работния процес, осигуровки, ваучери и много други.
Кое постижение в технологичната сфера те впечатлява най-силно?
Бих казал - развитието на мобилните устройства. Преди 15 години беше престижно да имаш мобилен телефон. Разговорите бяха толкова скъпи, че с близки и приятели само си презвънявахме, без да си вдигаме. Това да изпратиш SMS си беше голяма работа...
В момента технологиите са се развили толкова много, че всеки има компютър в джоба си, на ръката си, навсякъде. Така хората могат по-лесно да поддържат контакт с близките си, да използват карта и компас, когато пътуват, да правят красиви снимки, без професионална техника, и какво ли още не.
Един от най-често срещаните въпроси е какви отличителни качества трябва да има програмистът. Какво е твоето мнение?
Реално всеки може да стане програмист, независимо от възраст и образование. Не бих казал, че са нужни математика и/или алгоритмично мислене. Тези неща, ако са нужни, идват с времето. Най-важното е човек да е мотивиран, да има желание да учи и да се развива. Програмистите са problem solvers, т.е. дава им се проблем и те трябва да намерят решение, независимо от знания и опит. Добрите програмисти са добри problem solvers.
Сподели нещо впечатляващо, което твоите студенти са направили
През годините съм преподавал на десетки хиляди студенти и е трудно да определя едно конкретно нещо. Игри, сложни системи, реално успехите са прекалено много. Също така, не мисля, че аз съм най-влиятелната фигура в техния успех – дал съм им началото, помогнал съм им да повярват в себе си, и хората правят страхотни неща.
Ако все пак трябва да се спра на конкретен пример - това е развитието на Ивайло Кенов. Той беше мой студент през 2012 година, после стана CTO на СофтУни, а днес е основател и CEO на Ambitioned и има безкрайно много успешни проекти зад гърба си.
Кое е отличителното в цялостната програма за софтуерно инженерство на СофтУни, заради което си струва хората да се запишат в нея?
Не е едно нещо, а по-скоро комбинация от няколко:
- Програмата е мислена не просто от преподаватели, а програмисти, които искат да споделят най-ценните си знания със студентите.
- Пътеката на обучението е зряла, изграждана и подобрявана в продължение на години.
- Програмата се подобрява постоянно, а от моя личен опит мога да кажа, че всяко предложение за подобрение се разглежда много внимателно и при преценка се имплементира.
- Лекторският състав на СофтУни е невероятен. Топ софтуерни инженери и лектори, които преподават с огромно желание. И те са събрани на едно място, за да може всеки, който има желание, да почерпи от техния опит.
---
Ако и ти искаш да се възползваш тази комбинация и да навлезеш в света програмирането плавно и със структура, както и под менторството на топ преподаватели-практици, кандидатствай за програмата по софтуерно инженерство на СофтУни още днес!