Защо Java e подходящ език за начинещи според Симона Симеонова - трейнър в СофтУни в направление Java?
Срещаме се със Симона Симеонова - трейнър в СофтУни, за да ни разкаже за своя опит с Java. В гимназиалните си години тя се докосва до програмирането за първи път, като първият й програмен език е Pascal. По-късно открива СофтУни и преминава курса Programming Basics със C#. Тук тя открива не само възможност да учи и да се развива, но и да преподава наученото на хора, които тепърва се докосват до програмирането.
1. Защо избра Java?
Изборът за Java беше доста спонтанен. Започнах обучението си на езика C#, малко по-късно в Tech Module видях добрите и слабите страни на всички технологии и сметнах, че уча най-добре на този език.
2. Кои са силните и слабите места на технологията?
Java е език, който се разработва от много специалисти до ден днешен и можем да разчитаме на добре написани библиотеки, документация и материали за учене, както от разработчиците, така и от любители програмисти. Предлага ни добра концепция за обектно-ориентирано програмиране. Не малко важно е да отбележим, че пишейки едно приложение, ние можем да разчитаме на това да работи на всяка платформа. Не сме ограничени от технология и приложение. Не малък мотив е и голямото търсене от страна на пазара.
Не можем да скрием и слабите страни, обаче. В големи проекти може да се получи така нареченият boiler-plate код, с това идва и предпоставката да се забави едно приложение, ако не сме внимателни. Част от концепциите в програмирането – свикването с част от конвенциите и синтаксиса, са с една идея по-трудни за начинаещ от другите езици, но това не прави езика непременно труден за старт.
3. Подходящ ли е за начинаещи?
Като човек, който има пряка връзка с такива хора, бих казала – да. От лична гледна точка и от тази на лектор виждам, че хората възприемат добре материята. Например строгата типизация е нещо, с което е добре да се свикне от началото. Както казахме има много материали, от които може да се учи, а това е много важно за един човек, който започва.
4. Какво би посъветвала студентите на Софтуерния университет?
Програмирането е начинание, което изисква много усилия за дълъг период от време. Учим всеки ден, години наред, с всеки проект, на работа и вкъщи. Точно това го прави толкова интересно. То е екосистема, в която, ако не запазиш интереса и старанието си, нещата бързо остаряват. Бих ги посъветвала да направят избора си на технология, така че да бъдат постоянно мотивирани да учат.