Как е възникнала технологията Blockchain?
Възникване и еволюция на Блокчейн технологията.
Първата верига от криптографирани блокове е била описана през 1991 от Стюарт Хейбър и W. Scott Stornetta. Следващата стъпка за технологията е през следващата 1992 г. когато към съществуващия дизайн за добавени и т.нар. „Merkele Trees”. Окончателния облик, на това, което познаваме днес като „Блокчейн“ обаче се появява през 2008 г. и е рожба на един или няколко души, скрит/скрити зад псевдонима Сатоши Накамото. От тогава ни дели десетилетие и технологията започва постепенно да навлиза все повече в нашият живот и вече много хора си задават въпроса: „Какво е Блокчейн?“
Създавайки възможността дигиталната информация да се разпространява, като в същото време не може да се променят данните, записани в блоковете, на практика блокчейн технологията създаде крайъгълния камък за един нов интернет.
Разпространими бази дании
Информацията, която се съдържа в Blockchain съществува като споделена и в състояние на постоянен консенсус база данни. Този начин на използване на мрежата има своите очевидни ползи. Blockchain базата данни не се съхранява в едно-единствено място/локация, което означава, че всички записи се съхраняват публично и са лесно удостоверими. Централизирана версия на тази информация не съществува, така че хакерите не могат да я манипулират, без това да остане незабелязано. Хостната едновременно на милиони компютри блокчейн данните са достъпни за всеки в дадена блокчейн мрежа.
Blockchain е устойчива и издръжлива технология
Блокчейн технологията е като интернет – неговата устойчивост е залегнала още на нивото на самата концепция. Съхранявайки информацията в идентични блокове, които са свързани помежду си, блокчейн:
- Не може да бъде контролиран от отделна единица;
- Към настоящия момент е най-сигурната технология за транзакции.
Блокчейн е механизъм, който цели да постигне най-висока степен и качество на отчетност. Без повече пропуснати транзакции, човешки или машинни грешки и дори без траназакции, осъществени без съгласието на страните, които са въвлечени в тях. Най-важната характеристика на блокчейн е, че гарантира валидността на транзакциите, като записва всичко в споделена система от регистри, които са обвързани с валидиращ механизъм.
Идеята за децентрализация
По замисъл блокчейн е децентрализирана система. Всичко, което се слува в рамките на блокчейн дава мигновенно отражение на блокчейн мрежата като цяло. От това произтичат някои важни последствия. Създавайки нов начин за удостоверяване на транзакциите, някои аспекти на традиционния пазар може да станат ненужни. Търговията на стоковия пазар може да се осъществява мигновено. Чрез блокчейн тя може да запазва записи за транзакции за покупки (например на земя) и тези записи ще са напълно публични за всички участници в мрежата. А децентрализацията вече е реалност.
Ако искате да придобиете опит в разработката на Blockchain системи, запишете интензивният шестседмичен курс „Blockchain Dev Camp - Sofia - February 2018“, като кликнете ТУК.