Защо всеки програмист трябва да знае JavaScript?
JavaScript (JS) е програмният език, който прави уеб сайтовете интерактивни. Слайдер със сменящи се картинки, рекламни изскачащи прозорци, предложенията на Google, когато пишете в полето за търсене, са все примери за това какво може да прави JavaScript. Езикът е създаден от Брендън Ейх от Netscape през 1995 г. По време на разработката му, името му е било Mocha, след това е пуснат в бета версия като LiveScript, а в последствие е бил преименуван на JavaScript с маркетинговата цел да се възползва от популярността на Java (друг програмен език).
JavaScript преди и сега
Отначало програмистите не взимали JavaScript на сериозно, защото не го виждали като сериозен език за разработка като Java, Ruby или Python, които се използват за сървърно програмиране. JS е бил като глазурата на тортата – използван само за потребителско изживяване. Тук отварям скобата, за да поясня че условно може да разделим езиците на технологии за потребителски интерфейс (front-end), като например HTML, CSS, JavaScript; и технологии за сървърно програмиране (server-side или back-end): C#, Java, PHP, Python.
С времето обаче JS започна да става все по-богат откъм способности, като дори често бива препоръчван за първи език за учене на програмиране. Ако JavaScript се използва с framework (рамка) наречен Node.js, всъщност може да служи като server-side език.
Защо JS стана толкова широко използван?
JavaScript е единственият скриптов език, който е client-side (изпълнява се в браузъра). Ето защо се използва в почти всеки уебсайт, който сте виждали.
За разлика от класическите програмни езици, които се преподават в компютърните специалности на държавните университети, JavaScript със сигурност ще ви влезе в употреба, ако започнете работа като уеб разработчик.
Освен това, JavaScript се изпълнява в браузъра и не ви трябва допълнителен софтуер, за да го ползвате. Всичко, което ви трябва, е текстов редактор (като Sublime Text или дори Notepad++) и браузър. Това е сериозен плюс в очите на повечето начинаещи програмисти.
Какво може да прави JavaScript?
Както вече посочихме, JavaScript може да послужи за създаването на цял сайт, ако се използва с Node.js и MongoDB (като база данни). Node.js е асинхронен, което го прави гъвкав и спомага за обработката на всичките данни (big data), които се събират. Пример за това е експериментът на един програмист, който откри, че изпращането на 600 мейла с Node.js отнема 3 секунди, докато с PHP за тази процедура ще трябват 30 секунди. Като цяло, Node.js може да се ползва и с други бази данни, като например MySQL.
JavaScript в днешни дни е един от предпочитаните начини за разработване на Windows 8 приложения и техния интерфейс. Също така е първият най-използван език според GitHub. Възможността да използваш един и същи език за front-end и за back-end частта на един сайта определено е предимство за програмистите.
Използван самостоятелно пък, JavaScript е „отговорен“ за анимации и pop-up прозорци. А пък с AJAX се създават страниците, които показват нова информация без рефреш. AJAX е абревиатура за Asynchronous JavaScript And Xml, така че технологията не може да се ползва без JavaScript.
JavaScript ли е бъдещето на програмирането?
Говореше се, че HTML5 ще е краят на Flash, но всъщност по функционалност по-скоро JavaScript заема мястото на Flash елементите. Видеа и други визуални елементи, които преди се изпълняваха през плъгин (добавка) на Adobe, сега се правят с JavaScript направо в браузъра. По този начин потребителите няма нужда да свалят допълнителни плъгини, а разработчиците са спокойни, защото знаят, че всички потребители получават едно и също изживяване.
Тъй като JavaScript стартира като езика, който прилича на Java, но не можеше да прави същите неща, сега е малко изненадващо, че популярността и ползваемостта му е все по-голяма. Езикът не е като Ruby или Python, при които кодът се „държи“ точно както се очаква, но може би в това е чарът на JavaScript. А и езикът е толкова добър, колкото инструментите, с които върви в комплект, а благодарение на Node.js, библиотеката jQuery, JSON (JavaScript Object Notation) и MongoDB, JavaScript има светло бъдеще.
Научете повече за професията JavaScript програмист.
Ако искате още един инструмент в куфарчето си с програмистки умения, то не е късно да се включите към курса ни JavaScript Basics от 4 януари. Очакваме ви!