Защо да стана програмист?
Решението каква професия да изберем, с какво да се занимаваме, е едно от най-важните решения, които взимаме през живота си. Това в много случаи предопределя социалния ни статус, обкръжението ни от хора, финансовите ни възможности, щастието и удовлетворението ни. Някои хора знаят от малки какви искат да станат като пораснат, други пробват различни неща, докато намерят страстта си. Независимо дали сега се ориентирате в кариерния си път или пък търсите нова професия, с която да се захванете, програмирането е може би едно от най-добрите занимания, на които да посветите времето си. Защо ли? Вижте нашата гледна точка и стартирайте обучението си по програмиране.
Бързо развиваща се индустрия
ИТ сферата е една от най-бързо развиващите и проспериращите индустрии към настоящ момент. Програмирането е важно за всеки друг отрасъл на икономиката – софтуер е необходим на автомобилите, асансьорите, дори хладилниците; програми и приложения се пишат за банкови и финансови институции, счетоводни къщи, медицински заведения, училища, университети, списъкът е безкраен. Софтуерната индустрия се слави като една от най-иновативните отрасли, не само локално, но и глобално: нови технологии, роботика, изкуствен интелект. Без да осъзнаваме, много от удобствата на ежедневния ни живот са продукт точно на иновациите и напредничавото мислене на хора от ранга на Бил Гейтс, Лари Пейдж и Сергей Брин, Стив Джобс и Стив Возняк, Марк Зъкърбърг, Илън Мъск.
Високи заплати
Възможности за развитие
Според европейските правителства свободните работни позиции в IT бранша през 2015 г. ще възлязат на половин милион. Огромната нужда от програмисти отдавна се усеща и в България. По данни на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) от края на миналата година свободните работни позиции за програмисти у нас надхвърлят 70 000. Като цяло за никого не е тайна, че в индустрията има голям глад за кадри, особено за senior позиции. Интересно е да се спомене и че броят на работните места в софтуерния бранш расте ежегодно с около 4,8%. А откриването на клонове на чуждестранни софтуерни компании и основаването на амбициозни стартъпи все така продължава.
Разнообразни направления
Туризъм, маркетинг, изкуство, образование, финанси... диапазонът от посоки за развитие пред софтуерните инженери е огромен. Никоя индустрия не би могла да функционира без своите IT специалисти.
Ако ви стане скучно да се занимавате с уеб, можете да се захванете със създаването на мобилни приложения. Ако пък решите, че вече не искате да пишете компютърни игри със C# или C++, може да се насочите към киберсигурност, софтуерна архитектура или оптимизация. Нови приключения има зад всяка една затворена врата.
Гъвкаво работно време
Remote working е нещо все по-често срещано, не само в чужбина, но и в България. Повечето програмисти няма нужда да са постоянно в офиса, те могат да вършат работата си от където и да е: близкото кафене, co-working space, lounge бар, дори на някоя пейка в парка. Тъй като не е нужно да работите от офиса, сами може да определите кога да свършите задачите си – дали сутрин рано с чаша кафе или пък през нощта, когато повече хора спят, няма никакво значение. Важно е работата да е свършена в срок. По този начин не само пестите време от ежедневната рутина на пътуване от и до офиса, а и избирате да работите през времето, в което сте най-продуктивни, като така сте и най-ефективни.
Програмирайте и вие!
Ако искате да опитате и вие дали програмирането е толкова интересно, можете да се включите към нашия безплатен курс по Основи на програмирането, започващ на 15 август. Курсът може да се изкара в присъствена или онлайн форма на обучение и е подходящ за начинаещи, без никакъв опит в програмирането. Записването е активно тук до 9 август. Курсът Основи на програмирането ще ви запознае с фундаментите на програмирането с езика C#. Обучението ще завърши в средата на октомври с приемен изпит за СофтУни. Приемният изпит ще се проведе на 18 октомври, а тези, които се справят с него, ще имат възможност да започнат обучението си в Софтуерния университет от 16 ноември 2015 г. Повече информация прочетете тук.
Ако не успеете да се включите към курса от 15 август, в СофтУни организираме обучение по Основи на програмирането, стартиращо всеки месец, така че просто следете сайта ни за нови дати. Очакваме ви!