Loading...
aslv1 avatar aslv1 304 Точки

Както знаеш, засега СофтУни не е университет по смисъла на Закона за ВУЗ-овете.

Но за да стане такъв, едно от условията е предлаганото обучение да е с продължителност минимум 3 (три) години, което в момента не е така, а и не се очаква скоро да стане.

Така, че по въпроса - СофтУни няма да стане „университет“, но предстои да си изгради репутация.

1
Stunkata avatar Stunkata 19 Точки

Благодаря за бързия отговор!А някой може ли да обясни колко години трябва да уча в университет партнъор за да имам професия(сертификат) от СофтУни и диполома за висше образование ? 

0
jabalka avatar jabalka 960 Точки

Колега, информацията е достъпна от доста време в раздела  За Университета / Университети партньори. 

"Софтуерният университет предлага програми за бакалавър и за професионален бакалавър чрез партньорство с акредитирани ВУЗ-ове. Партньорските ни програми представляват 2-годишно обучение по софтуерно инженерство в Софтуерния университет и още 1 или 2 години обучение (редовна или задочна форма) в наш университет-партньор, което да доразвие други умения и знания. Дипломите за висше образование се издават от университети-партньори след покриване на всички държавни изисквания."

-1
Filkolev avatar Filkolev 4482 Точки

Да - защото теоретична възможност винаги има.

Не - защото многократно Наков е заявявал, че СофтУни е алтернатива на държавната образователна система и това го прави много по-гъвкав и адекватен на нуждите на пазара. В момента в който организацията стане част от официалната система, ще трябва да започне да се съобразява с хилядите безсмислени наредби и всякакви нормативни актове, гарантирано бумащината ще се увеличи експоненциално, а качеството на обучението ще падне.

Не - защото няма особен смисъл. В ИТ сектора работодателите търсят умения, а не дипломи. Няма работодател в бранша, който да не знае какво е СофтУни и качеството на кадрите, които проивеждат Наков и ко.

Единственият недостатък университетът да няма акредитация, към момента е липсата на субсидии за студентите - общежития, намаления за градския транспорт и т.н.

5
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

За търсенето е така. За заплащането вече е друга бира. Всяко ниво в йерархията и съответно неговото заплащане си има определен минимум, върху който се начисляват бонуси от сертификати, завършено образование - неговата степен /бакалавър, магистър, доктор - последната много не я тачат в тоя сектор/, години стаж и т.н. Това е система която доста работодатели извън България прилагат. Както и някаква част от работодателите в България, които имат йерархична и бонус система.

Понеже аз съм върл противник на хартийките тип диплома, мога да се съглася с вас и знам, че сега ще кажете "Работодалелят търси умения, не хартийки, и ако види че се справяш добре, ще ти увеличи заплатата". Well-played, само че зависи в какъв сектор работиш.

Много нашумял е сектора, в който работодателят ти те назначава по проекти на клиенти, които далеч не са в сектора на ИТ-то и не знаят колко добър си ти. И когато клиентите кажат - искам по нашия проект да назначиш само програмисти в твоята фирма, които имат магистърска степен, щото ние не сме ИТ-та и не може да сме сигурни, че имаш необразовани нинджи, ще се подсигурим с това, че няма да ни пратиш третокласни ламери, по този начин". И последният, в името на парите и сделката с клиента, ще се съгласи, така на него ще му е оферта кадрите му да имат образование, защото клиентите ще го търсят повече - ще знаят, че може да им предложи програмисти, които отговарят на тяхните не-ИТ критерии - образование. И тъй като това образование, което той ще иска от бъдещите програмисти, трябва да е подплатено с нещо (защото - защо ми е да отида при него, като иска образование, като мога да отида при друг, който не иска) - той започва да дава бонуси за това и така се появява порочната система от началото на поста ми.

Една срено-голяма фирма от този тип има всякакви клиенти - и такива капризни като споменатите и други, които не са толкова капризни. Така, че образованието за влизане във фирмата не е задължително. Стартовата заплата да речем е 5000 лв. И на работодателя ще му струваш толкова, ако нямаш образование, от своя страна той ще те назначава по проекти на клиенти, които нямат подобни претенции - съответно може би плащат и по-малко. Друг обаче ще струва на работодателя ти 7000 защото има образование, и ще е назначен по проект, където клиентите са капризни, но може би плащат и двойно повече на останалите, съответно отново за работодателя тези 2000 лв. отгоре са избити.

4
Filkolev avatar Filkolev 4482 Точки

Вероятно защото вече имам завършена бакалавърска степен не се бях замислил върху този аспект. 

Има и други случаи, в които дипломата има значение, например при кандидатстване по европейски програми (не съм сигурен дали всички) се изисква минимум магистърска степен.

Но ако няой търси диплома - вариантите са много в България; ако търси знания - не са чак толкова. 

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.