Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

Yulia avatar Yulia 1346 Точки

[Useful Info] Git - Местене на файлове, запазвайки историята им

Здравейте!

Доста време се лутах и чудех как да обединя repository-тата в GitHub акаунта си без да изгубя историята на всички къмити. Информацията, която намирах в повечето случаи беше доста обща и/или объркваща, затова искам да споделя един мини-туториал с това как най-накрая успях да осъществя тази луда идея.

Защо?
Ако сте нов потребител в GitHub - решението за Вас е възможно най-просто: помислете добре, преди да създавате Repository-та! Аз си правих ново за всеки курс - беше удобно, леко и бързо се сваляше кода, изглеждаше подредено, НО - курсовете сега стават прекалено много. И намирам за грозно да имам repo за всеки курс :D Но не исках просто да изтрия всичко и да го кача на ново - това е too lame. Искам и да се пази историята. Нещата се усложняват обаче с факта, че си правя streak в GitHub в момента и една грешна стъпка би ми го съсипала. При изтриване на репозитори - се трие цялата история, свързана с него. Това добави сериозна доза адреналин към цялото приключение, хаха. Та - целта беше ясна: по някакъв начин да се merge-нат всички repo-та с домашни в едно общо под името на SoftUni - да стане по-подредено и чистичко.

С какво?
С gitbash, разбира се :D Това е истината, хаха.

Как?
Това е само един от многобройните начини, по които може да се постигне целта, но ми се стори най-прост, а най-важното е, че работи:

1. Създаваме ново repository, в което ще съберем всички останали. Всяко добавено repo ще бъде в отделна папка в общото - може да го кръстим Software-University-Courses (например). Клонираме го и после забравяме за него. Ще ви кажа кога да се сетите xD

$ git clone https://github.com/Y-Lyn-10/Software-University-Courses.git

2. Трябва да "подготвим" файловете за местене - създаваме копие на репото, което искаме да преместим в общото. Например, искаме да преместим CSharp-Basics. За целта го клонираме в директорията, в която ще "експериментираме" - извън Software-University-Courses репото! Линковете в командите, които пиша в този пост са примерни. Добра идея е и да се изтрие връзката с оригиналното репо, за да се предпазим от евентуални случайни промени (git remote rm origin)

$ git clone https://github.com/Y-Lyn-10/CSharp-Basics.git
$ cd CSharp-Basics
$ git remote rm origin

3. Тук идва най-важната част: следната команда минава през цялата история и файлове като трие всичко, което е извън директорията. На мен винаги ми изписва "Found nothing to rewrite", но на доста места се споменава колко е важно, та сигурно прави нещо... важно? : D

$ git filter-branch --subdirectory-filter CSharp-Basics -- --all

Препоръчвам навсякъде да пишете едно и също име, а именно - това на repo-то. Дори и да не е това, което искате да бъде като име на папка в новото репо - накрая ще си го преименувате лесно. В противен случай може да не проработи нещо.

4. Следващите две команди са за създаване на нова директория, която ще искате да преместите впоследствие. Това е направено с цел - в случай, че искате а преместите само някои файлове, а не всички. Е, ние ще местим всичко (звездичката отговаря за това)

$ mkdir CSharp-Basics
$ mv * CSharp-Basics

! Тук ще получите подобно съобщение от git: "mv: cannot move `CSharp-Basics' to `CSharp-Basics/CSharp-Basics'" - не му се плашете - нормално е да не може да премести себе си в себе си - но командата си е свършила работата за всички останали файлове и ако погледнете - те вече ще са във вътрешната папка със същото име.

5. Накрая пишете вече добре познатите ви команди - добавяне и описване на промените.
Внимание! Ако случайно сте имали разни мета-файлове и конфигурации от сорта на .idea, .gitignore, .README.md или други - изтрийте ги преди това, защото може да станат страшни конфликти. Не, че има нещо лошо в тях за упражнение де :D

$ git add --all
$ git commit -m "Ready to merge with Software-University-Courses Repo"

Останаха ни само още няколко команди, но работа в тази папка повече нямаме и отиваме в директорията на новото репо.

$ cd ../Software-University-Courses/

6. Създаваме връзка със CSharp-Basics репозиторито като клон (branch) на общото репозитори. "Скелета" е следният: git remote add <прозволно име на branch-а> <директорията на папката, която искаме да преместим> Не забравяме, че папката със CSharp репото е в горната директория. Тогава пишем така:

$ git remote add CSharp ../CSharp-Basics/

7. С git pull копираме едновременно файловете и историята. Може и да се merge-нат branch-овете. Но тази семпла команда си работи добре. С командата по-долу казваме "дръпни ми цялото съдържание от CSharp клона в главния (master)"

$ git pull CSharp master

8. Накрая трием CSharp branch-a, защото не ни трябва. Push-ваме стореното и задържаме дъх дали сме направили нещата вярно...

$ git remote rm CSharp
$ git push

9. И Voila! Всъщност, старото репо все още ще се намира в профила ви - и може първо да проверите историята на къмитите в общото репо, да се убедите(или не), дали всичко е наред и чак след това ръчно да изтриете старото репозитори (в него -> settings -> delete repository)

За да преместите други репо-та, просто повторете за тях стъпките от 2 до 9 : )

Резултат - всяка цветна линия е била репозитори "в предишният си живот".


Също така, както споменах - този метод може да се ползва и само за единично преместване на файлове - следователно така ще можете и да разделите някое твърде обемно репозитори на няколко по-малки или просто да преместите нещо. Тогава вместо да избирате със звездичка всичко, посочвате отделни папки или файлове. И, разбира се - внимавайте в коя директория се намирате.


Успех! Ако имате въпроси, нещо ви е неясно или има проблем - пишете свободно в тази тема. Благодаря за вниманието : )

PS. Искам да се извиня, задето сега всичките домашни, които споделях във форума са със счупени линкове :/ Решенията са си все още качени, просто са в новото репо. Пък аз ще се постарая когато мога - да едитвам някои от отговорите си в съответните теми :)

18
Teamwork and Personal Skills 06/02/2015 00:41:11
Amaurea avatar Amaurea 9 Точки

Срещам трудност при запазването на History при преместване на файловете от една папка в друга в едно repo..

Всичко от главната папка на repo -то https://github.com/radostpachalieva/Teamwork-Web-AliceBlue

трябва да се премести в под директорията в същото това repo https://github.com/radostpachalieva/Teamwork-Web-AliceBlue/tree/master/Working-Process

Голяма лудница настана :)

0
Yulia avatar Yulia 1346 Точки

Когато се местят файлове вътрешно в същото репо - никаква история не изчезва. Просто се появява нов къмит накрая с последното съобщение, но историята си е там. Ако ползваш git bash, даже ще видиш, че ги засича като renamed - когато само пътя е променен към тях.

Каква лудница става? :))

0
03/03/2015 17:45:53
Amaurea avatar Amaurea 9 Точки

Премествам на компютъра си работните директории в една.. 

https://github.com/radostpachalieva/Teamwork-Web-AliceBlue

 в https://github.com/radostpachalieva/Teamwork-Web-AliceBlue/tree/master/Working-Process

http://prntscr.com/6cij8j

и после изтрия ненужното от главна папка, но в github в главната директория.. на репо-то си стоят, а в тази нова директория, в която искам да са всички работни историята на файловете се губи. Тоест само аз съм commit.. Притеснява ме факта, че ако изтрия всичко ненужно от главната директория на репо-то няма да може да се проследи историята на commit.

 

Лудница с файловете и историята в Github. Следващият Teamwork .. ще го организирам по-добре, защото в този, всеки си качва каквото иска, където иска.

 

0
Yulia avatar Yulia 1346 Точки

Е, затова git е в изискванията за teamwork-овете. Да се учим : )

Не знам какви щуротии прави SVN-а, но ако ползваш git bash, не би трябвало да имаш проблем с правилното преместване на файловете. Пробвай с "git mv". Няма инщо страшно в конзолката, даже напротив - имаш по-голям контрол какво и как се случва.

Този tutorial може да ти е от полза: http://githowto.com/moving_files

0
05/03/2015 10:00:20
bossev91 avatar bossev91 2 Точки

Хиляди благодарности !!!

1
krum_43 avatar krum_43 750 Точки

Браво !       

 Може би си успяла да си подредиш нещата,но не ми стана ясно защо ти е необходимо да запазваш историята надя commit-ите?

0
09/06/2021 11:18:51
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.