Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

Ivozh avatar Ivozh 0 Точки

Има ли твърде много полза от следване на висше образование паралелно с курсовото обучение? Мнения

Сравнително дълъг и безсмислен пост на отчаян тийнейджър - извинявам се за мрънкането!

В 11 клас съм - в онзи период от гимназията където през 3 дни имаш криза, че не знаеш какво ще правиш с живота си.
Текущият ми план е да следвам софтуерен университет със C# и съвсем малко след завършване на 12 клас ще съм приключил обучението си и - живот и здраве - ще мога да се реализирам и да продължа нататък с тази професия.

Обаче това достатъчно ли е?

От статистики и преглеждания на учебните планове съм заключил, че единствено програмите в факултета по информатика на СУ си заслужават (е, и НБУ, ама те парите не растат по дърветата).

Проблемът ми е с математиката - аз съм много меко казано "dysfunctional" в това отношение. Но и от опит и набллюдения знам, че в практиката не е необходимо извънземното ниво на математика което искат да бъде научено за да взимаш кандидатстудентски изпити. Не, вие ще ми се изсмеете че съм мързел, или че ако съм така с математиката ще съм с всичко това, но това е изолиран проблем само в тази наука, повярвайте ми. Просто не сме съвместими.

Според майка ми това би имало психическо влияние или "inferiority complex", и да, ефектите му мога да си ги представя от сега. Колкото и да си говоря, че не е важно как ме виждат другите хора, го има и това. Или пък за средата - но честно казано, като човек на границата на интровертност и екстровертност не ме вълнуват твърде много хората. Друг е и въпроса че това е 4 години ангажимент, който може да попречи на работа в пълно работно време или други важни ангажименти.

 

Накратко (не съвсем) въпроса ми - университетът струва ли си толкова, че да си заслужава да посветя сумати часове и пари за курсове по математика - наука с която съм жистоко скаран? Има ли истинска файда от следването на висше, или по-скоро бихте го определили като цел, която човек сам да си постави и да постигне за себе си? 

Разбира се, наясно съм, че сам трябва да стигна до заключение по въпроса, но бих желал да чуя мнението и оптитът на хора, които разбират от темата или пък са минавали през подобни ситуации.

Тагове:
0
Общи приказки 17/12/2019 19:20:59
gtsonkov avatar gtsonkov 59 Точки

Ако завършиш гимназия, реално нямаш никаква професия. Ако си учил добре през годините имаш някаква бегла представа в различни области, но нямаш никакви специални познания и умения, с които да се реализираш някъде. Идеята на гимназиалното обучение е да намериш пътя по който искаш да вървиш напред, ако не продлжиш в университет или в някие професионално направление, реално нямаш професия. Щом ти харесва СофтУни дерзай! Програмата е страхотна и си заслужава да я завъшиш особенно сега когато имаш време за това. Дипломата обаче не се признава официално за академична степен, за това бих ти препоръчал да изкараш паралелно висше образование в съответната сфера. Защото както казва един лектор в СофтУни, знания първо се доказват с диплома. Разбира се и стажа е важен но по-добре първо образованието щом имаш възможност. Малд си още. Не забравяй, че който и да ти обяснява, как дипломата нямала значение, изобщо не е така в реалността и особенно в чужбина. Дипломата доказва знанията. Лошо е ако имаш диплома без знания. Тогава и господ неможе да ти помогне, така че учи, учи и като завъшиш не си мисли, че ученето е свъшило! То едва тогава започва.

0
aquaruiz avatar aquaruiz 135 Точки

Запиши сега в СофтУни и гледай да завършиш и гимназия. Ако ти се бачка като програмист, ще си намериш работа веднага след гимназията.

А висшето и задочно/дистанционно може да си го учиш в събота и неделя. Може в Софийския, но може и в университета в Аризона през Coursera. Повечето работодатели биха те взели и без висше, но ако трябва да избират между двама човека с равни знания, познай кой ще има предимство. :)

Понеже ми се струва, че те кефят сложните английски думи, ти препоръчвам да прочетеш ето тази автобиографична книга.

0
KeepCoding avatar KeepCoding 554 Точки

Още не съм ходил по интервюта (иска ми се още малко да поуча в Софтуни) и не мога да кажа колко се интересуват работодателите от дипломите, но това което съм чувал е че в България не се държи на държавно признатата диплома, както и в други страни. В Англия и в Германия обаче са важни (може би и в други страни).

Исках и аз да уча програмиране в СУ, но и на мен математиката ми беше лоша и записах и завърших ТУ с Математика и информатика, като паралелно си карах Софтуни. Честно казано математиката ми е все още лоша. Не я учих, защото не виждах приложение на учения материал и по 2-3 седмици преди изпитите запаметявах всичко и го изсипвах върху контролните (и толкова време ми трябваше да забравя всичко) и единственото придобито важно умение от там е като че ли в кратки срокове да схващам и научавам разнообразни неща. Но сега като започна да си търся работа ще разчитам напълно на знанията от Софтуни. Таа мисълта ми е, че в унито е повече от сигурно че ще се учат неща, несвързани с програмирането и някои от тях ще са пълна загуба на време. А в Софтуни, макар и да не са перфектни, почти всичко е супер полезно за научаване. И като си в някой курс, се учат нещата доста и само в тази посока. А не като в държавните - един семестър с по 5-6 предмета.

Колкото до плана ти - за една година да станеш програмист и да се реализираш може и да се получи. Това са 3 модула, и ако сега започваш значи ще са Tech Module, OOP и бази данни, което в днешно време е минимумът за започване. Но тъй като е минимумът, няма да се открояваш от другите и намирането на работа може да е трудно. Ако вземеш и структури от данни и алгоритми, ще се харесаш много повече на работодателите.

Съветвам те, макар и да си в самото начало, да следиш обявите за работа за стажанти и джуниъри и да откриеш по какво си приличат всички те. И като усетиш какво искат повечето работодатели - да се стремиш да се развиваш в тази посока. Гледай и някой уебинар на Наков. Той чете някои обяви и ги превежда на по-разбираем език, както и разказва за това какво се търси и иска от един програмист.

Също така те и съветвам да цъкнеш в търсачката на Софтуни "кариерен старт". Ще ти излезнат 4 семинара, където се разказва за това какви качества се харесват у търсещите работа. Доста са полезни и приятни за гледане и съм си ги гледал докато си почивам или ям нещо. Таа и от тези семинари се усеща какво се търси на пазара и следователно - можеш докато учиш да се стремиш да се развиваш в тази посока. Даже и май на всеки от семинарите се пита въпрос от порядъка на "държавно признатата диплома важна ли е". 

1
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.