Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

peichin avatar peichin 4 Точки

[Homework] C# Basics - Математика за програмисти - Problem {1} и {2}

Здравейте,

Отговорите, които съм получил на задача 1 и 2 от домашното са следните:

Задача 1 - Условие: Find the 24th, 101st and 251st prime number.

Отговор: 89, 547, 1597.

Задача 2 - Условие: Check if the 24th, 101st and 251st prime numbers are part of the base Fibonacci number set. What is their position?

Отговор:

89 is a part of the Fibonacci number set. It position is 11.

547 is not a part of the Fibonacci number set.

1597 is a part of the Fibonacci number set. It position is 17.

Интересува ме дали отговорите ми са верни, защото колеги от курса са получили различни отговори от моите.

В случай, че  не са, това ще компроментира и оценките, които давам на оценяваните от мен домашни.

Тагове:
3
Programming Basics
SimeonStoykov avatar SimeonStoykov 114 Точки

Според наличната информация за членовете на редицата на Фибоначи тук, и за простите числа тук, то отговорите ти би трябвало да са верни.

2
LoKSET avatar LoKSET 160 Точки

Верни са да - забелязах, че доста хора броят позициите включително от нулата, което не е съвсем коректно - тя се счита за нулева F0 и нататък продължават първа, втора и т.н.

3
25/01/2015 13:43:42
a_tifonoff avatar a_tifonoff 26 Точки

Оригиналът на реда на Фибоначи е 1,2,3,5,8………., а сега колкото учебника, толкова варианти. Има го като 0,1,1,2,3,5,8…………., има го и като 1,1,3,5,8…………., защото нулата си е цяло число, а няма изискване за числата на Фибоначи да са положителни, т.е. нулата отговаря на изискването за число от реда на Фибоначи. В повечето руски учебници е F(0)=0. При F(0)=1 обаче,  възниква въпроса F(1)=1 или F(1)=2, защото и двете са верни. Докато при F(0)=0 няма вариации. Аз лично предпочитам варианта F(0)=0

1
zdravko7 avatar zdravko7 63 Точки

Здравейте!

Масовото объркване в тези задачи идва от факта, че при простите числа 1-цата се пропуска и затова официалното определение за просто число е: Число по-голямо от 1, което се дали само на 1 и на себе си.

Ако броиш 1-цата като просто число се получават различни отговори и на 2-рата задача излиза, че трите числа не са част от Фибоначи ред.

Поздрави!

1
predatop4o avatar predatop4o 3 Точки

Отговорите са ти верни . Аз лично се обърках , като използвах този сайт за простите числа http://primefan.tripod.com/500Primes1.html и от там обърках двете задачи . 

2
peichin avatar peichin 4 Точки

И аз използвах този сайт отначало, но реших да проверя на още няколко места. Всички останали показаха различни числа и реших да се доверя на тях. Все пак остана капка съмнение, най-вече затова, че мога да поставя некоректни оценки на домашните на други колеги.

1
GogoK avatar GogoK 80 Точки

Това че ние сме свикнали да броим от 1, 2... не означава че е точно така, ако имаш 0 лв. няма да ги броиш, затова и се бъркаш. Най-малко много често в лекциите повтарят, че компютъра брои от 0. И не на последно място има разлика между цифра и число; ако броиш от 1 до 10 то тогава 10 число ли е или цифра, ако е число а не цифра, то тогава в 10-чна броина система ли броиш или в 9-тична. Опитай се да намериш символика в таблицата и сам си отговори на въпроса...

00     10     20
01     11     21
02     12     22
03     13     23
04     14     24
05     15     25
06     16     26
07     17     27
08     18     28
09     19     29....

0       1       2..

Ако не съм бил достатъчно ясен с моя пример, отдели внимание на Броините системи които мисля че са от същият урок.

пп. :

F0= 0;  F1= 1; F2=1; F3=2;  F4=3; F5= 6; F6= 8.... F11= 89; F17= 1597...

http://en.wikipedia.org/wiki/Fibonacci_number#List_of_Fibonacci_numbers

От примера на Фибоначи номерирането се вижда, че се започва от 0, но тъй като и позицията и  стойноста е 0(все едно нямаш пари), 1вият Фиб номер е 1. Аз да избегна подобно объркване, към домашното след всяка задача прекрешях по 1 или 2 линка за проверка от проверяващият ;).

Успех!

0
26/01/2015 23:15:37
peterborisov avatar peterborisov 123 Точки

http://www.maths.surrey.ac.uk/hosted-sites/R.Knott/Fibonacci/fibtable.html 

Това е сайта който аз съм ползвал и мисля,че са ти верни Фибоначи числата.А относно  prime numbers ползвай Sieve of Eratosthenes up to 260.И при мен числата са същите така,че ако си грешиш............греша и аз :).Успех за напред и се надявам да ме приемат и да Ви нарека колеги :)

0
GogoK avatar GogoK 80 Точки

Здравей,

Объркването идва от там че когато започнем да си броим пръстите на ръцете, започваме от 1 а не от 0 ;). Често споменават по лекциите в началото че компютъра започва от 0, защото за него това е 1-вата цифра.. освен ако не му кажеш друго за него е така. И за това има леко объркване.. свикнали сме по друг начин.. не че е неправилен.

В задачата до колкото си спомням условието не беше изброй прайовете, а каква им е позицията във Фибоначи редицата и затова мисля че стана тази мешеница на колегите по горе. Много е важно да прочитаме условието правилно, така ще е и за напред, ако не се оплетеш в условието всичко ще е наред ;)

Предполагам си от новият курс Февруари... ще ти дам един съвет ако искаш го пробвай, аз поне така си го обясних това с бройните системи, затова и написах така горния пример. Вземи си лист и химикал( става по разбираемо от нотпада или каквото и да е на компютъра) и напиши шеснайсетичните числа до 48 по начина който съм направил по горе... без да гледаш от друг източник, спрямо твоите разбирания. Лесно е на пръв поглед, но дава една друга гледна позиция или поне за мен беше така... ще я разбереш ако го направиш... 0,1,2... A, B ,C.. до ~48-мото число :)

Успех и на теб!

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.