Loading...
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5295 Точки

AIЕSEC секция в СофтУни - има ли доброволци?

Колеги,

Имаме покана от AIESEC (най-голямата студентска организация в света), да организираме локална секция на AIESEC в СофтУни. Организацията предоставя уникална възможност за развитие на личностни качества (soft skills) и лидерски потенциал, обмени и пътувания в чужбина и развива десетки проекти и инициативи в полза на студентите.

За ползите може да научите тук: http://su.aiesec.bg/about-us/.

Има ли кандидати, които могат да отделят по 5-10 часа на седмица за този проект?

12
Events
kiko144 avatar kiko144 795 Точки

А какво трябва да правим тези 5-10 часа на седмица?

4
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5295 Точки

Ами трябва да се включвате в инициативите на AIESEC - да помагате за организиране на събития, обучения и други инициативи и проекти.

0
ti4o.bs avatar ti4o.bs 16 Точки

Аз имам някаква бегла представа за AIESEC и мисля че мога да отделям по 5-10 часа за тях :) В Свищов бяха много популярни. Предполагам, че и в СофтУни ще са полезни :)

0
Yulia avatar Yulia 1346 Точки

На мен ми изглежда интересно, но честно казано, съм лееко скептична и трябва наистина да успеят да ме убедят по някакъв начин, че няма да си загубя времето, че наистина има смисъл. И ще се радвам ако успеят.

 

Но преди това ще обясня защо съм скептична:  пре-нагледала съм се на европейски проектчета със същите цели, същите сухарско съставени фрази за мулти-културна среда, толерантност, сътрудничество... в моя град се правят постоянно такива проекти, (най-вече трансгранични със Сърбия и Македония). Проектите гъмжат и бълват постоянно - от всички и за всички - детски градини, училища, НПО-та... само, който го е мързал да си усвои средства - само той не го е направил. И от моето постоянно медийно наблюдение, слушам едни и същи глупости  винаги. Едни и същи цели, едни и същи дейности, огромни бюджети... От далеч личи, че тези проекти се правят единствено за някакво отчитане на дейност, не съм видяла истински резултат от тях. Мога да подтвърдя това И като участник в някои от тях. Никога не съм се чувствала удобно в такива проекти, винаги съм си мислила, че мястото ми не е там. Един от проектите напусках почти веднага, защото наистина главната идея беше просто да "направим нещо по-скоро, че иначе ще спрат средствата". Едно от най-важните условия в живота ми е "качество", перфекционист съм и подобно отчитане на дейност е против всички мои принципи. С това условие ме привлече и Софтуерния Университет.

 

Ще е хубаво, наистина,  да се направи някой семинар, запознаващ ни с AIESEC, на който да можем да зададем всичките си въпроси. Искам да знам какво е по-различното тук. Искам да се запозная с хора, които участват активно в инициативите им. Искам да ме убедят, че участието ще е полезно за мен.

10
LenaB avatar LenaB 112 Точки

Аз бих се включила - имам време, обичам контактите и намирам смисъл в подобни проекти (друг път ще обясня какъв), но не е ли по-добре да мине изпитът първо? При няколко хиляди кандидати и 400 приети има голяма вероятност доброволците да не са сред приетите. Това няма ли да провали идеята?

0
Plami avatar Plami 373 Точки

И аз бих се включила. До скоро бях координатор-обучения в една голяма фирма и мисля, че бих допринесла доста за организирането и развитието на бъдещи проекти :)

0
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5295 Точки

Хайде най-активния от вас да направи една Google форма за записване и ми съберете име + мейл + телефон. Ще пратя тези контакти на председателя на AIESEC секцията на СУ и той ще започне организирането на нашата секция.

Имайте предвид, че в бъдеще всякакви такива прояви на допълнителна активност в полза на студентите от СофтУни ще се възнаграждава по един или друг начин, например с бонус точки към общия успех в СофтУни.

1
LenaB avatar LenaB 112 Точки

На мен ми се отваря съвсем коректно, добре си се справила.

Аз ще се въздържа засега, наистина мисля, че трябва първо да се вземе изпита.

1
Plami avatar Plami 373 Точки

Аз съм оптимист Лена :) Ще видиш, че ще го вземем ;)

0
vladislav_hadzhiyski avatar vladislav_hadzhiyski 66 Точки

Здравейте,

Аз желая да се запиша обаче като отворя формата немога да пиша в нея. Излиза ми, че е View only. Как мога да оправя този проблем ?

0
zdravko.zdravkov avatar zdravko.zdravkov 3 Точки

Здравейте,

Казвам се Здравко и съм Председател на AIESEC Софийски университет. Освен това съм и студент в 4ти курс в Стопански факултет на Софийски университет. Радвам се че се срещнах със Светлин и да си поговорим за това дали би било полезно на студентите в СофтУни да имат възможността да участват в програмите, които AIESEC предлага на младите хора. И се зарадвах много как двете организации си приличат по това че предоставят възможност за учене чрез практика (learning by doing) и по този начин карат студентите да се осъзнаят какъв е начинът за правене на дадено нещо и да ги ангажира с научаването на това нещо.

Свързано с това ще представя накратко организацията:

АIESEC е неправителствена, независима, недискриминираща международна студентска организация, която е задвижвана единствено и изцяло от студенти или наскоро завършили млади хора. Основната и цел е да осигури възможността за обмен в чужбина на студентите, защото вярваме че това е едно от преживяванията, което може да доведе до промяна в начина на мислене на младите хора и да ги отвори към света, както и да им помогне за това да натрупат много меки умения и да придобият знания, които са полезни и след това преживяване. Свързано с организирането на този обмен го разделяме на две основни насоки- професионални и социални стажове, по които изпращаме и приемаме студенти:

  • Изпращаме студенти от България на социални стажове по проекти, които са организирани от други локални офиси в AIESEC мрежата и се работи по социален проблем, който е идентифициран в дадената страна. Там студентите могат да получат практически знания и умения, да се запознаят с местната култура, да работят в екип с други стажанти от други страни и да завържат контакти и приятелства с тях

  • Изпращаме студенти от България на професионални стажове в чуждестранни компании в чужбина, където да имат възможността да получат международен know-how, да се запознаят по обстойно с местната култура и да имат възможността да завържат контакти в дадена индустрия в страната, в която изкарват въпросния професионален стаж

  • Приемаме международни стажанти в България по проекти, които имат цел да решат даден социален проблем. Примери за такива проекти са Meeting Diversity (проект, насочен към развитието на меки умения в ученици 9-12 клас, както и спомагане за кариерно ориентиране и какво да учат за да стигнат там), Green Future (екологичен проект, насочен към ученици 1-7 клас и целящ да развие осъзнатостта на децата за това как действията им въздействат върху околната среда и как те могат да я запазят с ежедневна промяна в някой от навиците си) и още доста други примери. 
  • Приемаме международни стажанти в български компании, където те да влеят енергия, знания и различен начин на работа и подход в българския бизнес. За жалост тази програма е още на ранен етап, в който нямаме особена възможност да се фокусираме там и да я направим програмата нещо наистина ценно за международните студенти, както и за българското общество.

Но това са основно програмите, с които се занимаваме. Освен това има и други инициативи, които провеждаме през годината с цел предоставяне на интересни възможности и събития за студентите. Примери за това са Бизнесът в Действие (Business In Practice), Mладежта в Действие (Youth to Business), Левчето, Mission Possible: Първа работа или стаж и серия други инициативи.

 

Защо описах всички тези неща? Защото така ще ви запозная с основната ни дейност и ще ви кажа кои са направленията, в които можете да се развивате в организацията. Всяко от тези неща се организира от студенти и е под формата на проект - има си крайна цел, екип, ресурси(човешки, времеви, информационни), времева рамка и нужни процеси, които трябва да се извършат за да се достигне до изпълнението на дадения проект. Всеки проекти си има хора, които са отговорни за изпълнението на дадени активности - интервюиране на подходящи чуждестранни доброволци за проекти, продажби и fundraising, комуникации и PR, финанси и бюджетиране, координация на проекта с дадената институция (детска градина, училище, университет), project manager. Тези хора са подкрепени и с обучения и подкрепа от Управителното тяло на локалния офис, както и от алумни мрежата на AIESEC в България за съвет и подкрепа. 

Видях притеснението на Юлия - уверявам те че ние не правим нищо само заради това че трябва да се направи. Приходите ни идват изцяло от спонсорство на компании, които се идентифицират с мисията и целите ни и обикновенно не става дума за големи или постоянни финансови ресурси, които да улесняват изпълнението на даден проект. Вярно е че в повечето време е доста трудно да се постигат резултати, много по-трудно е при липсата на големи финансови средства и нуждата да се излиза с икономично и максимално ефективно решение, трябва да има ангажираността на всички хора в екипа за това че ще си сглобят тяхната част от пъзела. AIESEC дава възможността хората да се развиват само ако те го искат, инвестират време и мисъл и имат желанието да се развият. 

 

Знам че мейла е доста дълъг, за което и се извинявам. Лично аз мразя да чета много дълги и подробни неща, но ще се радвам да организираме среща, на която да си поговорим за организацията, какво студентите от СофтУни търсят от нея, какво може да се развие по работата по конкретни позиции и програми, какъв е цикалът на развитие на един студент в нея и каква заетост би отнела във всяко различно ниво на развитие.

 

Какво ще кажете? :) 

3
Plami avatar Plami 373 Точки

Аз съм "За" такава среща. Само кажете часа и мястото :)

1
georgimanov avatar georgimanov 107 Точки

Здравей,

Аз също съм за такава среща-дискусия. С оглед предстоящия изпит и великденски празници какво ще кажеш да е в периода 22-27/04/2014г.? 

 

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.