Loading...
Xzahn avatar Xzahn 34 Точки

Присъствено в СофтУни и работа на пълен работен ден?

Здравейте, 

Добра идея ли е да започна работа на пълен работен ден докато съм присъствено в СофтУни? До сега работих на 4 часа, и се чудя дали да мина на 8. Принципно не ми пречи директно от работа да ходя на лекции. Не знам обаче, дали в бъдеще всички лекции ще са от 18ч, и в последствие ако се класирам за стипендия, кога ще имам време да оставам (доколкото знам, асистентите са стипендианти), и дали въобще ще имам време за подготовка. Въпроса е насочен предимно към хора от по-високи нива, които са наясно със системата.  

1
Общи приказки
Filkolev avatar Filkolev 4482 Точки

От стипендиантите се очаква да се включват по-активно в учебния процес, ако работиш на пълен работен ден няма как да бъдеш стипендиант. Повече инфо тук: https://softuni.bg/faq#question-36

Има колеги, които се справят с работа на 8 часа и ученето тук, но по замисъл обучението е интензивно. Индивидуално е, но ти гарантирам, че ще е доста тежко. Прецени си приоритетите и финансовите възможности. 

Чудиш се дали да минеш на 8 часа по каква причина? Ако не търсиш допълнителен доход, защото си финансово затруднен, по-скоро бих те посъветвал да не го правиш.

2
Matrix avatar Matrix 1092 Точки

Краткия отговор - възможно е 8-9 часов работен ден плюс учене. Ученето става по нощите с гледане на видеата на скорост х2 после в къщи и писане на домашни, че иначе с кесене в залата по 4 часа и то когато човек е уморен след работен ден много-много смисъл и полезност няма. Видеа се гледат също така в обедната почивка, докато блееш в задръстванията, гледат се и уикендите, когато другите си почиват и си въстановяват силите. Първото ниво (сега май го наричат "Фундаментал") и Второ ниво ("Фронт енд") да кажем, че в такова темпо се ядва. В трето ниво, където вече е "Бек-енда" нещата стават абсолютен ад - материалът е много сериозен, а умората натрупана през предишните курсове е осезаема.

Дали е постижимо? Този въпрос е твърде индивидуален и зависи конкретно до самия човек - каква воля има, самодисциплина, каква способност, за да си организира УСПЕШНО времето и силите има и куп още други неща. Има примери, както за много хора, които са успявали (че даже и деца са гледали), така и за такива които просто са се опитвали и са се проваляли.

Много е важно и каква работа работиш - дали имаш възможност да си помагаш в работата с учене и писане на домашни. Дали шефа ти седи на главата и те товари нон стоп със задачи, или имаш възможност да си оптимизираш работата да я вършиш по-бързо и ти остава време за учене. Сещаш се, че ако човек работи като касиер в банка или е бензинджия, който сипва гориво - няма как да си помогне особено много с материала от учебната програма. Трябва да седи по-нощите след работа, но умората рано или късно ще си каже тежката дума. Трябва да се спи.

Лично аз не бих те съветвал да съчетаваш 8 часова работа с ученето в СофтУни, в случай че не ти се налага и наистина нямаш друг избор! Дори и да си доста способен да ги съчетаеш, дори и работата да ти позволовя - по-добре, ако имаш възможност се отдай изцяло на обучението си. Пиши код през деня, почивай си да си въстановяваш силите, ходи на лекции да си лафите и обменяте опит с колегите... Със сигурност това ще те направи значително по-подготвен за пазара на труда, където повярвай ми, особено за хубавите позиции в качествените фирми не е като да няма конкуренция...

4
15/09/2015 18:16:29
quickben avatar quickben 966 Точки

За всичко съм съгласен, само за това, че 3-то ниво е най-тежко не съм, според мен трето ниво е най-лесно не за друго просто вече си минал през първо и второ ниво и знаеш как да учиш :)

Иначе по-цял ден на работа и после СофтУни си е доста "тегаво", аз гледам лекций сутринта докато пътувам в Автобуса и след работа пия 1 бира и гледам да уча поне 2-3 часа през работната седмица :( :(

А на работа не ме натоварват много, ако това не беше така нямаше как да смогна, поне аз.

3
Matrix avatar Matrix 1092 Точки

Не съм казал,че Трето ниво е най-трудното. Индивидуално е отново. Да кален си в ученето,но пък имаш и натрупана умора вече.

0
nelly.m.mincheva avatar nelly.m.mincheva 24 Точки

Аз карам паралелно училище + онлайн в унито и хич не е лесно :Д Лятото е една идея по-добре, но съня ми липсваше доста... Онлайн ще ти е по-лесно предполагам... :) На х2 скорост наистина е по-удобно - не си и ангажиран с разкарване до залата

2
Xzahn avatar Xzahn 34 Точки

Причината естествено е финансова, но не е като да нямам избор. Предпочитам присъствено, защото ще съм по "involved" в нещата. Но пък от друга страна нямам лаптоп и не знам до колко полезно ще ми е присъствието. Значи, да разбирам, че е крайна мярка. Ще го обмислям още тогава.

0
Filkolev avatar Filkolev 4482 Точки

Компютри има в залата, по време на лекция е малко вероятно да няма свободен, може просто да пробваш да отидеш по-рано да си избереш, за да си сигурен.

Само ти може да прецениш дали имаш възможност да съчетаваш двете. Ако си притиснат финансово може да обмислиш и студентски кредит, на мен това винаги ми е било резервен вариант.

1
ttitto avatar ttitto 1153 Точки

Аз откакто започнах работа като програмист на пълен работен ден не успявам да се справям  както бих искал, за да съм доволен от себе си. И съответно последните два изпита ще са с доста ниски оценки, докато досега всички са ми отлични. 

То зависи и какво работиш. Ако не работиш като програмист не би трябвало да е проблем, защото колкото и да си уморен от работа новият вид дейност идва малко като развлечение. Но ако си работиш като програмист става доста трудно. Невъзможно е човек да пише код интензивно повече от 9-10 часа. След работа започва да ми омръзва да стоя на компютъра и ми се иска да изляза на разходка. А след това вече умората си казва думата и така почти няма време през седмицата за учене. 

Бих ти препоръчал да си изкараш трето ниво на спокойствие. То е много важно. След това вече ще ти е по-лесно, защото курсовете стават само по един и с много по-малка интензивност.

2
16/09/2015 10:41:15
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.