Loading...
ioanna.konova avatar ioanna.konova 47 Точки

Homework - Math for Developers - october 2015

Здравейте, колеги! smiley

Това е решението ми на задачите от първото домашно - http://dox.bg/files/dw?a=f8e7b86d33

Мисля, че нямам грешки, но ако откриете такива, ще се радвам да ги споделите!smiley

14
Programming Basics 19/10/2015 20:54:49
Zornitsa75 avatar Zornitsa75 3 Точки

Здравей,

отговорите са правилни. Аз получих същите отговори използвах главно калкулатор.

Приятен ден!

1
kaloyankostadinov avatar kaloyankostadinov 2 Точки

Здравей,сравних отговорите с моите и съвпадат. :)
А относно домашното - чисто, просто и ясно попълнено. Браво ! :)

1
20/10/2015 15:57:55
ruivmit avatar ruivmit 8 Точки

Домашното е решено вярно. Между другото всички задачи без изключение могат да бъдат решени и в Excel, само трябва добре да познаваш програмата. Все пак, най-добре е да познаваш и "трудния път" до крайния резултат. В моето домашно, в задача 6 съм приложила и практическото декомпозиране на съставните числа до прости.

Благодаря Йоанна, че сподели домашното си. Дано всички сме отличници като теб.

1
kaloyankostadinov avatar kaloyankostadinov 2 Точки

Напълно съм съгласен.
Лично аз реших да напиша домашното си подробно с решенията на всяка задача , дори и да беше отнело повече време.
А за добавянето на линковете на сайтове,които сме ползвали за проверка или решение, задължително ли е да ги добавяме под решенията на задачите? 

0
WafreyBG avatar WafreyBG 2 Точки

Здравей, сравних отговорите ми с тези които ти си написала и съвпадат, тоест да се надяваме че всичко ще ни е вярно! 

1
nadiya89 avatar nadiya89 1 Точки

Привет от Бургас.

-1
MarielaBN avatar MarielaBN 3 Точки

nadiya89  На 5-та задача числото 1234 като го превръщаш в двоична при деленето 4 на 2 остатъка е 0 , а не 1 :)

1
23/10/2015 19:13:52
dZf1aeA-MDmike avatar dZf1aeA-MDmike 4 Точки

Всичко е ОК! Имам само съвет за втората задача. Написала си "24th = 89 = 11-та позиция", според мен трябва да упоменеш, че става въпрос за "24th Prime number" или да премахнеш "24th"(аналогично и за другите две). Не е болка за умиране, но извадено от контекста изглежда нелогично според мен, надявам се не издребнявам.

1
nadiya89 avatar nadiya89 1 Точки

Благодаря ще го оправя! И ще си го оставя подробно.wink

0
de_la_vega_1 avatar de_la_vega_1 4 Точки

Здравейте...

Мисля, че домашното ти е вярно, защото и аз имам същите отговори.

Има нещо което не ми е ясно относно домашното и това е в "Problem 5"

"Convert 1100101b to decimal and hexadecimal numeral systems.

1100101b = 101d = 65hex"

В презентацията има таблица за преобразуване от двойчна в десетична система, но не разбрах как се работи с нея.

Другата трудност която срещнах е "Problem 6"- не разбирам нищо, кое как се случва.

Ще бъда много благодарен ако получа отговори на конкретните въпроси. :)

1
21/10/2015 18:40:15
PlamenKoinov avatar PlamenKoinov 23 Точки

Превръщането от двоична в  шестнайсетична бройна система става като разделиш числото така че да стане всяко число с по 4 бита..

Така едното ти число става 0101 което като го превърнеш в двоично  е числото 5.

Другото остава 110 за да стане с 4 бита добавяш толкова нули колкото трябват да станат 4 бита  най-отляво и става 0110 което е равно на 6.

И  числото се получава 01100101 = 65.

А за да превърнеш в десетична формулата

1100101b = 1x(2 на степен 6) + 1x(2на степен5) + 0x(2на степен4) + 0x(2на степен3)+ 1x(2на степен2) + 0x(2на степен1) + 1x(2на степен0) = 64 + 32 + 4 + 1 = 101d

Повдигаш на степен позицията на бита и понеже броим от 0 позициите са 6543210.

За 6 задача следваш формулата за LCM(най-малко общо кратно) която е    \operatorname{lcm}(a,b)=\frac{|a\cdot b|}{\operatorname{gcd}(a,b)}.

Намираш първо GCD(най-голям общ делител) на двете числа  и после заместваш a и b с 1234 и 3456 и смяташ.

Така ги реших аз надявам се да съм ти помогнал.

 

2
21/10/2015 19:29:53
dZf1aeA-MDmike avatar dZf1aeA-MDmike 4 Точки

За 6 задача може да прочетеш тук за да ти стане по-ясно, а за бройните системи колегата е обяснил добре. Само да допълня не делиш на 2, а на битове. По 4ри цифри комплект, ако нямаш необходим брой цифри си добяваш колкото са ти необходими от лявата страна. Пример: 110100101 => 0001  1010 0101 :)

1
21/10/2015 19:20:49
PlamenKoinov avatar PlamenKoinov 23 Точки

Да прав си моя грешка ще го поравя да не се обърка някой.

1
VladislavKVZ avatar VladislavKVZ 5 Точки

Съвпадат ми, смятам ги за верни :D :)

1
yarchev avatar yarchev 1 Точки

Здравей,

и при мен отговорите са същите...  

1
aleks.tahchiev avatar aleks.tahchiev 2 Точки

Да, много добре си се справила... И аз съм ги решил по този начин... но не толкова подробно като теб... Браво !!! Явно всички сме се справили добре с първото домашно ... Дано и с останалите да се правим толкова добре.

1
nataliaivanova_83 avatar nataliaivanova_83 1 Точки

Здравейте, колеги!

Ето и линк към моето домашно http://dox.bg/files/dw?a=d07fa7df98

Благодаря, че можах да го сравня, защото изобщо не бях сигурна, какво съм направила!:)

1
MarielaBN avatar MarielaBN 3 Точки

nataliaIvanova_83 На третата задача не ти ли липсват нули?

1
23/10/2015 20:08:17
nataliaivanova_83 avatar nataliaivanova_83 1 Точки

Да, благодаря MarielaBN, наистина е така, нещо съм ги изпуснала при копирането :)

 

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.