Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

remote87 avatar remote87 121 Точки

[HOMEWORK] Loops: Problem 13 - Binary to decimal number / Progr Basic август 2015 /

Здравейте!

Може ли малко помощ за тази задача. Условието е input-а да е стринг. Бъркам ли някъде в логиката:

Ако имаме числото / бинари / 101010 примерно:

  1     0     1     0     1      0 - вкараното число

2^5, 2^4, 2^3, 2^2, 2^1, 2^ 0 - съответната степен на 2-ката

  |      |      |      |      |       |

32    16   8      4     2      1 - резултата от 2 на съответната степен

  |      |     |       |      |       |

1       0   1       0     1      0 - отново вкараното число

 |        |    |       |       |       |

32     0    8      0      2      0 - умножаваме резултата от 2 повдигнато на степен със числото на съответната позиция

Като сумираме последния ред 32 + 0 + 8 + 0 + 2 + 0 получаваме 42 / числото, на което отговаря 101010 в двуична система /.

Като тръгна да го пиша като код, получавам 21 и ми се струва, че бъркам някъде с дължината на стринга или греша при пресмятането?

            string binary = "101010";
            int digit = 0;
            int power = 0;
            long sum = 0L;
            for (int i = 0; i <= binary.Length - 1; i++)
            {
                digit = binary[i] - '0';
                double temp = Math.Pow(2, power);
                sum += (int)temp * digit;
                power++;
            }
            Console.WriteLine(sum);

EDIT: хм, подкарах го като обърнах i да намаля и да е равно на binary.Length - 1. Някой може ли да ми обясни логиката?
http://pastebin.com/2d4mK5Rc

Тагове:
0
Programming Basics 08/09/2015 13:47:15
tilchev92 avatar tilchev92 Trainer 128 Точки
Best Answer
        string binaryNum = Console.ReadLine();
        int twoPower = 1;
        long decimalNum = 0;
        for (int i = binaryNum.Length - 1; i >= 0 ; i--)
        {
            if(binaryNum[i] == '1')
            {
                decimalNum += twoPower;
            }
            twoPower <<= 1;
        }
        Console.WriteLine(decimalNum);

 

ето ти моето решение, за спорта :D по-особенното е, че ползвам побитово шифтване на ляво вместо умножение за да вдигам степените на 2, което е доста по-лека операция от умножението

1
08/09/2015 18:56:35
remote87 avatar remote87 121 Точки

Лол, доста яко решение! 

Може ли логиката постъпково за шифтването на степента? :)

0
tilchev92 avatar tilchev92 Trainer 128 Точки

Нали при 10тична бройна система като умножим по 10 просто добавяме една нула на числото което сме умножили. При двуичната е същото само че с 2:

1*2 = 10

11*2 = 110

и т.н.

затова като шифтнем добавяме една нула най в дясно ( 1 (1) << 1 = 10 (2) << 1 = 100 (4) и т.н.) реално все едно умножаваме по 2 двуичното число, т.е. вдигаме му степента с 1.

Същото е и при делението само, че се шифтва на обратно (дясно). Доста бързодействие може да се спечели така като вместо да делиш/умножаваш ЦЕЛИ числа на някоя степен на 2ката, ползваш шифтване.

1
08/09/2015 18:57:57
remote87 avatar remote87 121 Точки

Благодаря много!

Ще си коригирам решението понеже знам, че Math.Pow е сравнително бавна операция и е хубаво да се избягва, но изобщо не се бях сетил за тази логика.

Още един път, много благодаря, ще се опитам да го запомня! :)

1
remote87 avatar remote87 121 Точки

Здрасти, колега!

Мъча се следващата задача / децимал ту бинари / да я направя така, но нещо не ми се получава. Може ли малко помощ. Това имам до момента:

            long x = 42;
            long y = 0;
            for (long i = x; i >= 0; i /= 2)
            {
                y = i >> 1;
                if (i == 0)
                {
                    break;
                }
                Console.WriteLine(y);
            }

До момента вадя х / 2 резултата ( 21, 10, 5, 2, 1, 0 ) но не ми е ясно, как да запиша остатъка от делението?

0
tilchev92 avatar tilchev92 Trainer 128 Точки

Записваш го с делението с остатък ( % )

        long decNum = long.Parse(Console.ReadLine());
        int binDigit = 0;
        string binNum = "";
        while (decNum > 1)
        {
            binDigit = (int) decNum % 2;
            binNum += binDigit.ToString();
            decNum >>= 1;
        }
        binNum += decNum.ToString();
        string result = "";
        for (int i = binNum.Length - 1; i >= 0; i--)
        {
            result += binNum[i];
        }
        Console.WriteLine(result);

 

1
remote87 avatar remote87 121 Точки

Така ясно, но исках да го направя само с побитови операции ( без % ), но не ми идва на ум, как да стане освен със изваждане. 

0
remote87 avatar remote87 121 Точки

Така ясно, но исках да го направя само с побитови операции ( без % ), но не ми идва на ум, как да стане освен със изваждане. 

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.