намиране на стаж/работа без опит
Здравейте, имате ли някакви пропоръки или опит да предложите някакво место като стажове ниско платени като 200-300 лева заплащане, като някакъв изпитателен период, в който все едно се води като форма на фирмено обучение или нещо подобно, което има реален шанс в последствие да премине в работа. Просто ми се иска да започна възможно най-скоро работа.
Здравейте, може ли да конкретезирате какво точно имате предвид с успеха? Благодаря!
В това видео на няколко пъти се споменава че 5.00 е минималния успех за да могат да те препоръчат от Софтуни.:
https://youtu.be/c4D-t3V7XS0?t=1139
Здравей, за съжаление работодателите не искат студенти с нисък успех (под 5.00). Пробвали сме на няколко пъти да пращаме на интервю такива студенти и винаги сме получавали откази, дори гневни отговори. Препоръчвам да повторите курсовете, които не сте успели да минете със силен резултат (поне 5.00).
Наков
Аз не съм напълно съгласен, че оценката показва колко е научено. Много фактори могат да повлияят на оценката и представянето на изпита, което не винаги означава, че материята не се знае. Аз, примерно, на изпит по ООП съм имал 200 точки от ръчната проверка (максимума тогава), но сбърках малко логиката с печатането по конзолата и един LINQ метод, заради които изкарах само 25 в Judge, което води до оценка 4,88. Като човек, който принципно не се вълнува и не се бори за оценки, си бях казал, че не ми се занимава да се подготвям и да правя извращения (лично мое мнение, не претендирам да съм прав), като изпитите по КПК (дори на изпита по едно време ми омръзна и си тръгнах) и за това имам 3,28, но съм доволен от наученото от курса и не бих казал, че съм на ниво 3 за този курс. НО, знам, че точни измерители няма и все пак трябва да има такъв. Не отричам оценките, просто искам да кажа, че това, че човек има 3 или 4, невинаги означава, че нищо не е научил и не означава, че човекът не става. Знам не един или двама, които са губили мотивацията си заради изкарана не толкова добра оценка, което не трябва да става. Не трябва да се преследва една цифричка и да се издига в култ, и да се абсолютизира спрямо нея, трябва да се приема като точно това, което е - един относителен измерител, който се използва поради отсъствието на по-добър.
@DiyanTonchev92
Съгласен съм, че ниската оценка не доказва непременно че не знаеш.
Но от друга страна, какъв е начина да покажеш че знаеш ако не високата оценка?
Ако учиш за собствено удволетворение от придобитите знания, оценката не в важна, но ако трябва да докажеш пред работодателя че си по-подходящ от другите кандидати, тя е една от отправните точки.
Според мен е доста по-важно да имаш разработени проекти, ако са екипни още по-добре (по-сложни от тези в СофтУни). Аз започнах стаж в САП с 3.98 по Java
Съгласен съм, че не е абсолютен показател за наученото. Но масата от научилите и овладелите материала са в графата с оценки над 5. Тъй като Софт Уни застават с репутацията си зад кандидатите, които изпращат, няма как да изпратят такива с по-слаби оценки от 5. Пък и няма как всеки човек индивидуално да бъде разгледан от колектива, за да преценят адекватно, дали е усвоил знанията. Иначе съм съгласен, че повечето изпитите не са абсолютен критерий и по мое мнение може да се изгладят критериите по които се случва оценяването.
@DiyanTonchev92: Оценката не отразява само знанията, а представя цялостно отношението на човек към дадена дейност. В твоя случай тя отразява това, че не си съумял да превъзмогнеш психически изкушението да правиш нещо по-приятно от това да стоиш и да пишеш на изпит. Или пък в другия случай отразява това, че не си запазил концентрацията си и си направил грешка. И в двата случая това би било недостатък като кадър за някой работодател. Друг е въпросът дали някой може да бъде перфектен във всеки един момент на работното си място. И дали работодателят може да намери перфектен служител. Ето, и аз в момента съм на работа, но правя нещо по-приятно - пиша във форума :)
Много добра дискусия се получи, всеки има право, съгласен съм с вас :)
Това, че имаш не добри оценки, изобщо не значи, че не можеш да си намериш стаж някъде! Можеш да си пробваш където си поискаш, когато си поискаш, никой няма да те спре. И аз съм с почти добра оценка от Basic-а и съм решил да си уча колкото мога, да си давам някакъв зор (все пак това не е лесно) и след време вече като видя че покривам някои изисквания мога да кандидатствам за стаж. Не се сдухвай на такива оценки, само това ще ти кажа. Учи си, практикувай си и хич не го мисли! :)
Обикновено, когато става въпрос за статистика, се гледа представителната извадка, а не изключенията. Да, има такива, които с 3 са си намерили работа в SAP, има такива, които изкараха 4-5 курса, взеха ги на работа и спряха да ходят в СофтУни, а също има такива с 5,00, които не са си намерили работа. И всички тези хора взети заедно са по-малко от хората, които имат 5,00, искали са да си намерят работа и са го направили. Така, че статистически, освен ако не си някакво изключение е хубаво да гониш добри резултати. И под гониш добри резултати имам предвид да учиш за тях, а не да спориш във форума/имейл защо имаш 2 стотни по-малко от 5 и не може ли да се измисли нещо да ти я вдигнат на 5ца и т.н.
Като имайте предвид, че измерителите, които разглеждам са "оценка" и "работа", а не пряката корелация между оценка и знания. 5,00 не е задължително да означава, че знаеш за 5. Може да означава, че знаеш за 6, но си мързел и си си тръгнал по средата на изпита ( :D ). Може да означва и че знаеш за 4, но си си написал (преписал) домашните, предал лабовете и си се чек-вал на всяка лекция, писал си във форума и т.н. и от бонуси си събрал още една оценка отгоре. И тук вече не мога да кажа статистически хората с 5ци към коя група спадат, може и да са равно разпределени. Но едно и важно - за да си докарал до 5, значи си положил усилия. Усилия да направиш нещо на изпита, усилия да се появиш на някоя лекция, усилия да напишеш (или преровиш гитхъбите на другарчетата) някое домашно и т.н. Тази усърдност също се цени от работодателите.
Малко в страни от темата, но защо примерно в някои държави си ценят образованието и задължително искат да си завършил университета им, за да започнеш работа? Защото дори и да не си технически супер добър, то за да си го завършил този университет, най-малкото можеш да решаваш проблеми. Това е качество, което се търси. Също е показател за дисциплина и усърдие. Ставал си в 7 за лекции. Правил си проекти и дипломни работи. Висял си на опашки и т.н. Т.е. можеш да гониш цели. Знаят, че като те наемат на работа няма да се успиш, защото си свикнал на това да ставаш заради университет, със същия успех ще ставаш и заради работа. В СофтУни освен съвременно практическо образование, ви тренираме на problem-solving skills и дисциплина (задачки от следващи лекции, абстрактни проблеми, лабове, отборни проекти, крайни срокове и т.н...)
Така, че не всичко е знания (въпреки, че са главен измерител). Оффтопик, но развивайте се във всички насоки. Водил съм интервюта и не сме взимали хора, които са много добре подготвени технически, но искат плаващо работно време и са крайно несъгласни с нашите скръм мийтинги в 10 сутринта (е, очевидно не сме едни за други, нормално - ние искаме човек в 10 сутринта на мийтинг, а той не иска това, няма нужда да се правят компромиси нито от работодателя, нито от потенциалния работник, защо да е некомфортно за някой?). Също доста лошо впечатление ми направи един отговор на добре подготвен технически човек, който го питах "Имаш ли някакви проекти да покажеш" и ми каза "О, не, аз нямам време да пиша проекти за слава само". :)
A предлагането на работа за студенти с над 5.00 и необходимите кредити важи ли за онлайн студентите или е само за тези ,които са присъствено?
За всички важи: присъствено и онлайн.