Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

Изпитна статистика

Здравейте. Ако може да помоля проверяващите да кажат колко човека са предали automation test-a позавършен.

Аз че съм малко шемет знам, но мисля , че много хора имахме желание но не ни достигна времето.

Може би изпита трябва да е в две части, или да има по-малко бъгове за репорт

Мерси!

Тагове:
7
QA Fundamentals
danipetrova avatar danipetrova 120 Точки

Изпита не беше труден, но работата беше обемна и поради многобройните сривове в системата времето съвсем накъся. Обикновено в такива случаи удължават времето за изпита, но предполагам това не можа да се случи заради другия изпит след нас. Като капак на всичко накрая приложението съвсем се счупи (изчезна бутона Submit при създаването на книга) и автоматизираните тестове ги правих на магия без да мога да тествам реално :(

0
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Това с изчезналият бутон ще да е нещо само при теб. Аз ще прегледам кода от автоматизацията, дори и самият тест да не минава :)

1
spentcheva avatar spentcheva 0 Точки

Изпита беше интересен. Въобще не стигнах до автоматичното тестване. За хора без никакъв опит, времето ми се струва малко.

Спорд мен си счупила приложението. При мен изчезна бутона за добавяне на книга. Докато питам какво да правя пак мина време. Момичето, което беше в залата ме посъветва да си направя нов логин и парола и да продължа, но това означава вкарването отново на данни и т.н. малко омагьосън кръг.

Общо взето го докарахме до реална работна среда-малко време, много работа, точно на часа трябва да се предаде, защото е обещано на клиента и винаги нещо се бъгва :)

 

 

 

 

0
spentcheva avatar spentcheva 0 Точки

Не знам дали сте забелязали, но когато си добавил мненние във форума последните думи на реда си ги пренася както му харесва. Оставя по една буква на предният ред другите на нов. Моля, поправете го.

0
danipetrova avatar danipetrova 120 Точки

Със сигурност има още двама човека, на който е изчезнал този бутон (по-долу spentcheva също споделя този проблем), може би трябваше да го репортнем като бъг, само дето не знаем от какво се получава :) И оттам нататък понеже създаването на lend е обвързано със създаването на книга, работата е обречена (затова се и отказах само с един тест, тъй като не можах да тествам хващането на елементите). Подозирам, че и избора от dropdown не е най-удачния; после се сетих за създаването на new SelectElement и после използването на .SelectByValue, ама късно. На 15-ти ще дойда само заради автоматичните тестове, да си направя кефа :)

0
Georgi_M_Georgiev avatar Georgi_M_Georgiev 4 Точки

Аз репортнах 52, като забелязах поне още 10, които не успях. Относителността на времето ме изигра, точно почнах и трябваше да привършвам. До автоматизация не стигнах. Дори и да нямаше технически проблеми, пак поне един час нямаше да ми достигне.

Ако писаното в тази тема е някаква извадка, ми прави впечатление, че хората с повече от 0 точка пишат за  успехи с автоматизацията(макар и частична), т.е. това са хора, които имат по-дългосрочно взимане даване с университета. Което говори добре както за тях, така и за университета. Успяли са да развият добри не само технически знания, но и да организират по-добре времето си.

Аз в неделята за пръв път стъпих в софтуни и съм с много добри впечатления. Ако бях едни 10 г. по млад задължително щях да се запиша за целия курс.

Успех на всички!

0

Как е възможно да се репортнат 52 бъга. Леле мале, браво бе човек, това е геройство!!!! Аз успях физически да напиша 30 бъга , като се има впредвид, че ги карах подред на спецификацията и ги клонирах, за да пиша по - малко. Вечерта сънувах и тези, които нямаше време да изпробвам и репортна smiley.  Накрая за 20 мин направих малко автоматизация, но поне успях да я стартирам и мина успешно.

Най-много ме е яд , че си правих worflow в Jirata (което си ми взе цели 15 мин), после като ходих до тоалетна минах през кафето за бърз сандвич (пак 15 мин, ама не бях закусила ),

И за капак на всичко си бях забравила мишката (acer-те са с цял mousepad и много лесно се отклонява маркера встрани вместо да кликне sadindecision   )

0
Georgi_M_Georgiev avatar Georgi_M_Georgiev 4 Точки

Бяха лесно откриваеми, 10-тина бяха някакви "бързи глупотевини". Не ми се вижда много, то се пада по около един на 6-7 минути. Аз също клонирах, но поомазах последователността.

Наистина времето литна някак. За автоматизацията имах 2-3 минути, просто си го представих какво бих направил. А за да го докарам до работеш вариант и да си прегледам бъговете ми трябваха едни 2 часа още.

0
Lamms avatar Lamms 197 Точки

Реално за този изпит по-добрата стратегия е да репортнеш повече бъгове, това ще ти донесе много по-висока оценка. На мен обаче ми омръзна и ми се пишеше код и затова ги зарязах, но с автоматизацията имах проблеми, тъй като един път ми искаше само едната логин форма, друг път и двете. При ръчна проверка не се държеше така сайтът, рядко ми искаше логване и със софтуни креденшълите.

RoYaL, можеш ли да обясниш как се преодолява това с променливо поведение на даден сайт? С проверка горе  на адреса какъв е и само ако е този за втората логин форма, тогава да го изпълнява втория метод за логване, ако не - да го прескача?

Как се действа и със сайтове, в които изскачат реклами, но това събитие не настъпва винаги?

0
10/05/2016 00:52:32
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Ами тя /library страницата не беше част от тестването. Можеше да започнеш със /library/{username}/home като стартов URL. Иначе ти пази сесия на последната библиотека, която си успяла да създадеш на /library. Сесията се трие като си изтриеш кукитата. Ако не знаеш как - просто затваряш всички прозорци на съответния браузър и се изтриват автоматично.

А Selenium-а отваря нова инстанция на браузъра, където си с нова сесия, така че там не би трябвало да имаш този проблем като цяло. Т.е. като ръннеш автоматизиран тест, той ти пуска изчистено състояние на браузъра. Отварянето на /library не би трябвало да те редиректне на база сесия, защото нямаш такава, така че проверката за която казваш няма смисъл. Но в случай, че има възможност да си на едно от двете състояния е валиден начин, този който предлагаш. Проверяваш къде се намираш. Ако си на /library изпълняваш два пъти login-а, ако не си - само веднъж.

Що се отнася до рекламите - селениум работи с DOM дървото. Ако даден елемент присъства, можеш да го кликнеш дори и да не е практически видим от потребителя. Но не знам дали винаги е това, което искаш да тестваш. Понякога те интересува дали потребителят може да изпълни дадено действие след като например затвори рекламата, така че ще трябва да имаш проверка за присъствието на такава.

Проверката дали има реклама не ти гарантира нейното нито присъствие, нито отсъствие обаче. Това, че тестът е минал не означава, че например е минал върху състояние с реклами, така че не си гарантираш надеждността на приложението, когато има реклами и потребителят ги е затворил. Ако искаш на 100% да тестваш този случай, трябва да има някаква възможност тестовата среда на приложението винаги да изкарва рекламите и съответно да тестваш на такава среда. Ако да речем появяването на реклаии е 30% шанс и този шанс е в някакъв конфигурационен файл или база данни, просто преди началото на тест-а, скриптът го сетва на 100% и след края му го връща обратно, да речем (може да има много други варианти разбира се, като да речем различни среди - среда само с реклами, среда без реклами, staging среда където е 30% шанс и т.н....)

1
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.