Task2. SequenceGenerator FullOPP
Здравейте,
Уж като гледах лекцията и разбрах за pure-virtual methods, но нещо в това упражнение не разбирам как да се използва generateSequence() в класовете FibonacciGenerator и SqrtGenerator.
Прави ли се някаква имплементация на generateSequence() в самия клас SequenceGenerator или само в другите?
И как се достъпват startInteger и endInteger от FibonacciGenerator и SqrtGenerator, ако те наследяват SequenceGenerator и следователно техните конструктори викат конструктора на SequenceGenerator?
Примерно как да използвам startInteger и endInteger, които се дават в SqrtGenerator(4,10) и отиват в конструктора на SequenceGenerator? После как да ги използвам за generateSequence()?
class SqrtGenerator : public SequenceGenerator{
public:
SqrtGenerator(int startInteger, int endInteger):
SequenceGenerator(startIndex,endIndex){
}
double* generateSequence(){
int index = 0;
std::stringstream ss;
for(int i=startIndex; i<endIndex; i++){
nums[index] = sqrt(i);
ss << "Sqrt(" << i << ")";
numNames[index] = ss.str();
index++;
}
return nums;
}
};
Мерси Жоро :)
Жоро, а грешно ли е само SequenceGenerator да има полета startIndex, endIndex, а наследяващите генератори да да имат само ctor, който "вика" ctor на SequenceGenerator-a и метода GenerateSequence() който ползва наследените полета и генерира поредицата?
Не бих казал че е грешно, защото никъде в условието не пише, че това трябва да е pure-virtual class (т.е. ООП интерфейс). Аз така бих го направил и бих пренесъл общите неща в наследяващ го абстрактен клас, който вече да наследя с конкретните Sqrt и Fibonacci, но това е по-скоро въпрос на стил, не е толкова на добри и лоши практики (разбира се зависи от това какво се иска в проекта, но предвид, че в случая не е уточнено, може да се направи както прецените)
А защо става така че :
принтва:
Sqrt(4)Sqrt(5)Sqrt(6)Sqrt(7)Sqrt(8)Sqrt(9) 3
Ето къде се пълни array-а:
Явно нещо този stringstream не се изчиства.
.clear() не прави това, което мислиш :)
.clear() идва (наследява се) от stream класовете - бяхме споменавали, че cin.clear() изчиства error state-а, ако stream-а се намира в такъв. Тоест .clear() няма да ти опразни stringstream-а. За да го опразниш трябва да му кажеш .str("") - това ще му set-не празен string (или какъвто string сложиш в кавичките) - тук .str() метода има два варианта, този без параметри просто връща стойността, а този с параметър я сменя.
Но предвид, че не го ползваш този stringstream извън цикъла (и че трябва да се reset-ва на всяка итерация), защо го инициализираш извън него? Един принцип на качествения код е една променлива да се вижда само в блока, в който се ползва - ако се притесняваш за performance, не го мисли, компилаторът обикновено оптимизира такива неща. Ако го декларираш вътре в цикъла, кодът става по-ясен, защото няма да ти се налага да правиш това .str("").
Един съвет за C++ - винаги проверявай какво прави един метод, когато не си напълно сигурна, тук можеш да ги намериш разбираемо описани и с примери: http://www.cplusplus.com/reference. Именованията и като цяло ООП йерархията на стандартната библиотека са правени преди да се развият добре принципите за качествен ООП код и има много такива объркващи неща. Аз лично почти винаги проверявам някаква функция, дори за лекциите ви всички функции ги прочитам наново за да съм сигурен, че не ви подвеждам за нещо (а съм ги писал по 100 пъти сигурно).
Поздрави,
Жоро
Окии. Ще ги проверявам. Благодаря ти пак!