Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

Petya avatar Petya 2461 Точки

Често задавани въпроси (Introducing the FAQ section)

Здравейте, приятели!

С новата версия на сайта ни, искахме да подобрим не само дизайна, но и функционалността му, както и по-лесното намиране на информация.

Имаме нова секция в менюто "Университет", а именно "Често задавани въпроси" (FAQ). Надяваме се, че чрез нея ще намирате отговори на въпросите си по-бързо.

Също така, ако имате предложения за често задавани и важни въпроси, които сме пропуснали, моля коментирайте темата, за да ги включим.

Благодаря!

31
Важни съобщения 05/09/2015 11:44:10 1
mitova avatar mitova 1 Точки

Здравейте.

Първо да помоля за извинение, ако не пиша на правилното място. Скоро започнах да разучавам сайта.

Все още чакам началото на курса за подготовка за изпита и докато чакам, реших да почна да чета книгата "основи на програмирането с JavaScript". Още на първата страница и ... срещнах проблем.

Следвах стъпките за инсталиране на IDE и разширенията, но npm не иска да ми се инсталира. Тоест, инсталира се, но показва следното: Failed to load jshint library. Please install jshint in your workspace folder using 'npm install jshint' or globally using 'npm install -g jshint' and then press Retry.

Може ли някой да ме насочи къде бъркам?

Малко се отчаях, дали да съм на правилния път за тази професия, след като дори не мога да си инсталирам средата за програмиране ...

Благодаря предварително

0
TeodorStefanovPld avatar TeodorStefanovPld 1274 Точки

първо инсталираш vs code или webstorm? като цяло не мисля че има значение. Но преди да инсталираш което и да е ide. 

Сложи node.js тои ти е реално виртуалната среда в която js работи отдолу под ide-to което инсталираш.

Сега jshint е библиотека която ти помага да пишеш правилно с Hints и ти посочва потенциални проблеми с кода.

Та сложи си node.js опитай пак да инсталираш.Ако пак ти изреве отваряш една конзола.  и просто инсталираш пакета с посочения код.-> 'npm install -g jshint' ето това. Ще ти го сложи глобално и няма да ти се налага да го правиш за всеки проект. Като начинаеща ще ти е объркващо. А защо ти го иска,явно е някакво dependency. Не е болка за умиране.

А какво имаш предвид npm не иска да ти се инсталира,Това е команда за node.js. Ако дадеш повече инфо,ще съм/сме по конкретни. И принципно тоя въпрос е за основи на програмирането по-скоро :Д

0
mitova avatar mitova 1 Точки

Много благодаря за бързия отговор.

Инсталирах node.js. След това пак инсталирах всичко по реда от книгата.

Стигам до операцията да напиша първия код:

console.log("Hello JavaScript!");

След това трябва да натисна F5, за да се появи в конзолата, нали? И съм до там. Няма конзола. Пише: Cannot find a program to debug.

А онова съобщение, че нямам библиотека все още си стои долу вдясно на Visual Studio.

За npm явно не съм се изразила правилно. Разбрах, че това е някаква библиотека и трябва да го имам. Явно съм в грешка.

А как да последвам следващия ти съвет : " Ако пак ти изреве отваряш една конзола.  и просто инсталираш пакета с посочения код.-> 'npm install -g jshint' "? Къде да я отворя тази конзола?

Да прехвърля ли питането си в другия форум, за да не спамя тук?

Просто не знам от къде да започна. Искаше ми се преди началото на курса да опитам да направя нещо, като следвам книгата, ама може би ще си почакам да започне :)

0
TeodorStefanovPld avatar TeodorStefanovPld 1274 Точки

А как да последвам следващия ти съвет : " Ако пак ти изреве отваряш една конзола.  и просто инсталираш пакета с посочения код.-> 'npm install -g jshint' "? Къде да я отворя тази конзола? - това ти е poweshell console на windows и подобни отваряш си старт бутона пишеш cmd и ще ти излезе най-отгоре,през нея ще инсталираш npm пакетите,не е най оптималното,но шанс..

Сега да разбирам че ползваш vs code? там дебъгера и въобще кое слуша се настройва ръчно, в повечето случай. По принцип node трябва ад се е закачил но ако го няма в enviorment path не го намира.

1  webstorm или vs code?

2  като инсталира node.js каза ли му изрично,да се регистрира в enviorment path. ако не ще трябва ръчно да го направиш.

3  npm пакети като jshint се инсталират през конзолата,малко е объркващо от начало но,нищо сложно,само конзола node.js и интернет ти трябват.

4  тая първа функция в js file се надявам че я пишеш не в текстови файл? file-a ти трябва да е примерно firstProgram.js така да се казва като js накрая е най-важната част.

0
mitova avatar mitova 1 Точки

"отваряш си старт бутона пишеш cmd и ще ти излезе най-отгоре,през нея ще инсталираш npm пакетите"  това го направих, тоест отворих поле, в което написах 'npm install -g jshint', но не ме разбира.

Да не би да трябва да сваля от някъде тези npm-и? От extention във Visual Studio уж намерих правилните и натиснах install.

"Сега да разбирам че ползваш vs code?" - да, това инсталирах. Как да настроя този дебъгер?

webstorm или vs code?

2  "като инсталира node.js каза ли му изрично,да се регистрира в enviorment path. ако не ще трябва ръчно да го направиш." Не ме е питало. Връщам назад и търся къде да му кажа. Не намирам

3  "npm пакети като jshint се инсталират през конзолата,малко е объркващо от начало но,нищо сложно,само конзола node.js и интернет ти трябват." Имам ги. Какво да правя? Пиша в node.js командата? Ама май не става така

4  "тая първа функция в js file се надявам че я пишеш не в текстови файл? file-a ти трябва да е примерно firstProgram.js така да се казва като js накрая е най-важната част." Е, поне това разбрах от инструкциите в книгата. Първо запаметих файл по посочения начин.

Ето какво правя, съгласно инструкциите в книгата:

"Започваме с инсталацията на интегрираната среда Microsoft Visual Studio Code (версия 1.19, актуална към януари 2018 г.).

Visual Studio Code се разпространява безплатно от Microsoft и може да бъде изтеглено от: [https://code.visualstudio.com/ (https://code.visualstudio.com/). ТОВА СТАНА

Препоръчваме ви като за начало да си инсталирате следните 2 разширения, които драстично ще подобрят работата ви при писане на JavaScript код:

Да се върнем на нашата конзолна програма. Вече имаме Visual Studio Code и можем да го стартираме. След това създаваме нов JavaScript файл: [File] → [New File]: ТОВА СТАНА

Писането на JavaScript код не изисква никаква допълнителна подготовка от това, което вече направихме - да си създадем файл с разширение .js. Затова директно пристъпваме към писането на първият си ред код. Изписваме следната команда:

console.log("Hello JavaScript!");

СТИГНАХ ДО ТУК

Написах кода, давам F5 и....Cannot find a program to debug

 

Отделно вляво на програмата, където са ми проектите, папките...пише DESKTOP, OUTLINE, NPM SCRIPTS... имат стрелки с падащи менюта. На NPM SCRIPTS нищо не излиза като го натисна.

Разбирам, че Visual Studio не може да намери тези npm-и или jshint. Ама аз от къде да ги намеря и да му ги дам?

0
21/01/2019 13:54:06
TeodorStefanovPld avatar TeodorStefanovPld 1274 Точки

 'npm install -g jshint',  това се пише без кавичките,:Д ако си ги сложила тях до там.

така npm e -https://www.npmjs.com/ няма как ти да го дадеш.

Така имаш node.js командата без кавичките ще мине,също можеш да си стратираш програмaта и с ctrl+f5 и ще тръгне сега ти реве защото нямаш дебъгер. а се опитваш да я сложиш в дебъг мод.

beautify не прави проблеми но jshint и на мен ми направи проблем през extensions. Реално еxtension e една абстракция и отдолу е пак npm.

Сега тя програмата ти може да върви и без тея 2 еxtension-a. Сигурен съм че с ctrl +f5 ще тръгне. друг е въпроса сега че да нагласиш node.js да дегъбваш с него се прави в settings.json file-a ръчно за всеки проект,да примем че ще пишеш в един folder това няма да е мъка. Мога д ти обесня дори в документацията го има. Реално мисля да те оставя да се помъчиш,научи се да четеш документацията колкото по-рано свикнеш и ти стане навик по-добре :Д

Та да с ctrl +f5 би трябвало да ти тръгне програмата :Д

0
mitova avatar mitova 1 Точки

Ок. Благодаря много за отделеното време :)

Ще се мъча. Ако не е за мен, то ще си покаже по пътя...

0
TeodorStefanovPld avatar TeodorStefanovPld 1274 Точки

тръгна ли, с ctrl +f5 :D иначе за дебъг най-лесното което се сещам е през контрол палитрата или от самия таб на debug,този с стилизираната буболечка в ляво. Там при нов проект не е сетнат и ще видиш върху сетингс червен маркер от там също става,но има доста опций не знам дали ще избереш правилната :Д

0
mitova avatar mitova 1 Точки

Не

Опитах всичко, което прочетох и ти ми каза.

Сега деинсталирам всичко и ще почна на чисто.

 

0
mitova avatar mitova 1 Точки

Здравей. Само да кажа, че успях!

Инсталирах първо node.js, след това му казах да сложи npm. След това инсталирах Visual Studio Code. Чак накрая инсталирах jshint.

Всичко това го направих на друг компютър. Не знам дали това имаше значение.

Вече правя задачите.

Много благодаря за отделеното време. Не разбрах къде бърках, но много ми помогнаха съветите ти. 

Интересно начало...два дена започвам....хихихи....за сега няма да се предавам.

0
TeodorStefanovPld avatar TeodorStefanovPld 1274 Точки

лично мое мнение е че js не е подходящ за старт.но много хора го харесват. За мен е шантав но аз идвам от с#. Хах е добра тренировка си направила 90% от времето това е борбата писането на код е много малка част от всичко.Докато подкараш и настроиш средата и отделните неща да заработят заедно.

0
wickjohn avatar wickjohn 0 Точки

Forex Fury is the most effective EA on the market. This software is the life’s work of our development team and it provides traders of all skill levels an investment opportunity that is both safe and aggressive simultaneously. We know what it takes to succeed and we will do whatever it takes to help you grow your accounts. forex fury v3

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.