Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

m.nikolov97 avatar m.nikolov97 25 Точки

01. TryParse [check if string is integer]

Здравейте, колеги!

Първа задача, първи въпрос - така започва курсът за мен laugh

Въпросът ми е защо първоначалното ми решение ми даде 20/100 и каква е разликата с второто решение, което сработи.

Първоначално създадох функцията TryParse.h, където приемам стринг-а от входа и integer (естествено по референция, за да мога да променя стойността му) . До тук добре, но исках да намеря най-добрия начин за проверка - дали стрингът съдържа само и единствено int. 

Първоначално създадох (намерих в интернет) следната функция за проверката:

bool isNumber(const string& s) 
{
	return !s.empty() && all_of(s.begin(), s.end(),::isdigit);
}

За жалост, въпреки че на моя компютър програмата работеше, Judge ми даде само 20/100 (само 2-та Zero Tests и Test #1 ми бяха correct).

След известно лутане, реших, че проблемът в решението ми е именно в тази функция и намерих друга функция, която използвах и решнието ми сработи:

inline bool isInteger(const std::string & s)
{
   if(s.empty() || ((!isdigit(s[0])) && (s[0] != '-') && (s[0] != '+'))) return false;

   char * p;
   strtol(s.c_str(), &p, 10);

   return (*p == 0);
}

За пръв път използвам strtol, много ми хареса като функция и все още я разучвам, но не мога да разбера какъв е проблемът с първият вариант на функцията ми - какво изпускам там за разлика от втората?

Благодаря предварително на всеки, който отдели от времето си, за да ми разясни казуса! smiley

0
C++ Advanced
dmartinov avatar dmartinov 37 Точки

И при двама ви, не е сработило защото на входа има стринг, а при отрицателно число записано в string минусът се репрезентира като char-a тире, а не като знаковата стойност минус. Съответно после е минало когато сте добавили тази проверка. Когато имаш стринга "-56" на входа, isdigit(str[i]) ще върне false при първата итерация и така никога няма да запишеш в променливата си отрицателно число.

Аз реших проблема като създадох входен поток - ако успея да запиша стринга в int, връщам true, ако не успея - false. По този начин директно взимам целия стринг и гледам дали от него може да се извлече int, a не го проверявам char по char. Това работи, защото условието на задачата е такова, че не се налага да "изчистим" стринга и да извлечем само цифрите от него. Тоест, няма да имаш 5j67kd6 на входа и да се налага да извлечеш 5676 с, което после да правиш някакви аритметични операции (подобно на задачите signal and the noise и noise and the signal).

Ето го и моят вариант:

bool tryParse (const std::string& inputString, int& outputNumber) {

    std::istringstream iss(inputString);

    if (iss >> outputNumber) {
        outputNumber = std::stoi(inputString);
        return true;
    } else {
        return false;
    }
}

 

2
27/11/2019 16:26:33
MartinBG avatar MartinBG 4803 Точки

Няма нужда от outputNumber = std::stoi(inputString);,  тъй като при успешен iss >> outputNumber числото вече е прочетено:

bool tryParse (const std::string& inputString, int& outputNumber) {

    std::istringstream iss(inputString);

    if (iss >> outputNumber) {
        return true;
    } else {
        return false;
    }
}

 

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.