ProLeiT – път на СофтУни към Европа
На 9 януари в СофтУни се проведе първото представяне на чуждестранен партньор на Софтуерния университет – немската компания ProLeiT (в дъното на страницата можете да гледате видеото от събитието). Wolfgang Ebster – изпълнителен директор, и Josef Buchsteiner – технически директор на компанията, изнесоха подробна презентация пред студентите. Освен че изясниха естеството на работа на компанията – разработка на системи за автоматизация и управление на производствени процеси, двамата германци обявиха и стажантските места, които ProLeiT предлага. Няколко от най-добрите студенти със завършено трето ниво в Софтуерния университет ще имат възможността за шестмесечен стаж. Избраните ще получават заплата, а отделно ще бъдат покрити и разходите им за транспорт и квартира.
Като държава с една от най-добре развитите икономики в света и изявена насоченост към IT сектора, Германия е перфектното място за стартиране кариерата на един млад софтуерен специалист. А град Нюрнберг – център на метрополитен регион със стотици хиляди компании и десетки университети, определено е добро място за целта. На по-малко от половин час от Нюрнберг се намира град Херцогенаурах, където е разположено и настоящето седалище на ProLeiT.
След кратко представяне на нюрнберските забележителности, фестивали и национални паркове, Wolfgang Ebster се насочи и към „малкия град със световните играчи“ – Херцогенаурах. С въведение за местните компании гиганти: Schaeffler Gruppe, adidas и PUMA, германецът постепенно премина и към същността на визитата си – ProLeiT.
Компанията е основана през октомври 1986 г. от самия Wolfgang Ebster и неговия партньор Manfred Czepl. ProLeiT се занимава с автоматизацията на производствения процес основно в хранително-вкусовия, фармацевтичния и козметичния сектор. Работата на компанията започва от внасянето на суровия материал за обработка и завършва едва когато продуктът е готов за продажба. Едно от най-големите ProLeiT постижения е фактът, че на компанията e възложена приблизително една пета от световното производство на бира. Само се замислете, всяка пета бира, която изпивате, вероятно е преминала през софтуер на немската фирма. Към момента компанията разполага с четири офиса на територията на Германия, с офиси в Австрия, Холандия, Испания, Русия, Украйна, Китай, Бразилия, САЩ и Мексико, а услугите й се използват в повече от сто държави в света.
Wolfgang Ebster представи софтуерното развитие на компанията през годините. Разясни възможността, която ProLeiT предоставя на потребителите си да наблюдават и контролират всеки един етап от производствения процес. Немецът запозна студентите с Plant i.T. (генералното название на софтуерната им платформа за автоматизация и контрол на продуктовото производство) и с нейната обновена версия 9. Специално внимание беше обърнато и на brewmaxx – платформа, конкретно пригодена за производителите на бира.
След това пред студентите на СофтУни излезе Josef Buchsteiner. С първите си изречения германецът представи сградата и офиса на софтуерния отдел за развитие и проучвания на ProLeiT, след което се насочи към неговата организация. Обясни и кои са основните езици, на които се пише софтуера на компанията. Сред тях са и изучаваните в СофтУни C#, JavaScript, HTML и CSS. Josef разкри и нововъведенията, които се очакват за периода 2015-2016 г.
Когато презентацията приключи, студентите имаха възможността да зададат своите въпроси. От отговорите научиха, че проектите, които кандидат-стажантите биха получили, ще бъдат индивидуални и съобразени с ориентацията на бъдещите софтуерни специалисти. А освен отличното познаване на езиците за програмиране, би им помогнало и владеенето на немски език. Представителите на ProLeiT раздадоха визитките си на студентите и им обещаха обратна информация при всяко бъдеще запитване. Преди да си тръгнат, германците раздадоха и подаръци за присъстващите.
Можете да видите видеото от събитието тук: