Инструменти за управление на конфигурациите в DevOps
DevOps практиките и подходът в разработката на софтуер придобиват все по-голямо значение в IT сферата. Все повече екипи залагат именно на тях. Това е така, защото те подпомагат по-бързата разработка и по-лесната поддръжка на съществуващи продукти.
А управлението на конфигурациите (configuration management) е неотменна част от дейностите. Това е процесът по поддръжка на системи, сървъри и софтуер в едно постоянно и желано състояние. Това е процесът, който ти помага да се увериш, че една система работи според очакванията, особено когато се правят промени. Затова и темата е залегнала в предстоящия курс DevOps - Infrastructure & Configuration Management, който ще те въведе още по-дълбоко в света на DevOps.
По този повод в следващите редове ще те запозная с някои от най-често използваните системи и инструменти, залегнали в основата на добрите DevOps практики, когато говорим за управление на конфигурациите. Отправната точка, от която се започва процесът, е дефинирането на желаното състояние, което искаме да постигнем, когато започваме да градим нашата система.
Източник: Plutora
Управлението на конфигурациите е процес, който ти позволява да проследиш и документираш всички промени, настъпили в дадена система, независимо колко са малки или големи. По този начин се избягват технически проблеми и лоша производителност, които могат да компрометират операциите и сигурността. Крайната цел на управлението на конфигурациите е да ти позволи да предотвратиш появата на сериозни проблеми.
Например, когато разработваш нещо в тестова среда, можеш да се увериш, че тя съвпада с тази, за която продуктът е предназначен. По този начин, когато деплойнеш разработката, ще минимизираш шанса за появата на несъвместимост и други технически проблеми. За ефективно управление на конфигурациите, DevOps експертите използват редица инструменти и системи, които ще разгледаме с няколко думи в следващите редове, а в курса DevOps - Infrastructure & Configuration Management ще се запознаеш много по-детайлно и ще работиш с тях на практика.
Каква е ползата от инструменти за управление на конфигурациите?
Тези инструменти са основополагащи за добрите DevOps практики. Те позволяват промените и деплойът на софтуер да са по-бързи, скалируеми, да се повтарят, но най-вече – помагат ти да се придържаш към желаното състояние на софтуера. Сред най-популярните инструменти са:
- Ansible – това е инструмент, традиционно използван в DevOps, базиран на Python. Той се използва за автоматизация, оркестрация и деплой. Това е една от най-лесните за изучаване и приложение системи за управление на конфигурациите, с които и ти самият ще започнеш да работиш
- Puppet – друг инструмент за управление и автоматизация на процеса по configuration management, който ще използваш по време на курса, Puppet използва собствен декларативен език, чрез който можеш да опишеш желаното състояние на системите (вместо стъпките как да се постигне то).
- Chef – базираният на Ruby инструмент е трета опция, която можеш да използваш за автоматизирането на процеса по управление на конфигурациите. Той е поредното решение на твое разположение, за да намалиш усилията, разхода на ресурси и възможността за грешки.
- SaltStack – известен още като Salt, инструментът автоматизира репетитивни задачи по управлението и деплой на код. Също така, може да ти помогне за елиминиране на ръчно извършвани процеси, така че да се минимизират допусканите грешки.
Всички тези инструменти ще разгледаш подробно в курса DevOps - Infrastructure & Configuration Management. Не само това, ще се научиш да работиш с тях за целите на управлението на конфигурации. Ще се запознаеш с и ще се научиш да прилагаш и редица други водещи инструменти, използвани в DevOps практиката, като Apache Kafka и RabbitMQ, развивайки фундаментални способности за успеха ти в DevOps екип.
Курсът е подходящ за хора с опит – ако ти предстои развитие като DevOps инженер, екипът ти предстои да премине към тези практики, или просто искаш да разшириш познанията си по темата, не се колебай да се запишеш. Включи се в курса ето ТУК – очакваме те!