Вдъхнете живот на идеите си с Ардуино
Не би било лесно за тепърва навлизащите да видят целия потенциал, който една привидно безполезна малка платка държи в себе си. Може да говорим много за хардуерниете ограничения на различните модели Arduino, но в крайна сметка единственото ограничение, което не може да се превъзмогне с малко изобретателност е човешкото въображение. От 3D принтери, системи за сигурност, машини за производство и автоматизация, до скулптури и електронни музикални инструменти, един такъв достъпен и лесен за програмиране контролер може да вдъхне живот на изобретенията, за които сте фантазирали като малки.
Ардиуно контролерите като хардуер не са нищо ново. Микроконтролери движат по-голямата част от технологичния свят покрай нас, но често са тясно специализирани, използват различни езици за програмиране, използват скъпи или ограничени компоненти и не се намират лесно на пазара във вариант, който позволява широка употреба. Тук вече, можем да смятаме тази симпатична синя платка за нещо съвсем ново. Успеха и популярността и се дължи главно на това, което другите не предлагат - безпорблемно свързване с компютър, лекота при програмирането, интеграция със среда на разработка, използване на изцяло open source подход към софтуера и хардуера и най-вече - възможността да правите всичко, което можете да си представите.
Днес, Ардуино като платформа напредва все повече и повече, отговаряйки на теченията в модерния пазар за електроника, като вече има не само опростени и смалени варианти като Mini, Micro и Nano, а и варианти, пригодени специално за разработка на wearable проекти като Gemma и Lilypad моделите. От друга страна, екипа, отговорен за създаването на микроконтролера откликва и на хората, които държат на свързаността на устройствата им като предлага и серия, ориентирана към Internet of Things проекти. Tова е серия от устройства и модули за надграждане, които имат готовност да се свързат с LAN или WLAN мрежи и да прехвърлят и приемат информация и команди през мрежата.
Говорейки за модули е задължително да се спомене и това, че не е нужно да измислите сами схема, която да отчита атмосферните условия или да се свързва с интернет - имате достъп до стотици, ако не и хиляди различни готови модули, които може да намерите във всеки един по-голям магазин за електронни компоненти. Също така разполагате и с така наречените Shields, които са специализирани модули, направени така, че да пасват върху цялата платка.
Друга особеност, която си заслужава да споменем е, че научаването на програмния език (наречен Processing) не изисква да имате особен опит с други езици. Свикването с работния процес при изготвянето и използването на програма (наречена Sketch) също е опростено максимално, като можете да пренесете идеите си към контролера с не повече от два клика. Ардуино е много добър начин да запознаете себе си или хората с интерес покрай вас, независимo от възрастта и познанията им, със света на програмирането и електрониката чрез редица прости, но изключително забавни примери. За по-напредналите би било лесно бързо да се запознаят с начина на работа и да започнат да създават всичко от автоматичен начин да нахранят домашния си любимец до неща, от които не сме си и представяли, че имаме нужда.
За всички, обаче, би било интересно да знаят, че пътя от едната крайност до другата не е толкова дълъг и страшен. Ако желаете да направите първите си стъпки по пътя към реализирането на всички идеи, които минават през ума ви преди да заспите, можете да се запишете на курса "Първи стъпки с Ардуино", който стартира на 15-ти март.