Курсисти на СофтУни разработиха нов модел за обучение на баристи
Могат ли баристите да се обучават с помощта на виртуалната реалност? Отговорът е „Да“ и днес ще те запозная с курсистите на СофтУни, които правят това възможно.
Айгюн, Ерсин, Красен и Симона обединяват усилия, за да изградят модел, използващ AI и очилата Apple Vision Pro за обучение на баристи по цял свят. Екипът е сформиран от Марио Захариев, един от топ лекторите в Software University, който не за пръв път дава шанс на курсистите си да упражнят наученото на практика.
Ако и ти имаш интерес към технологиите и търсиш мястото, в което ще съчетаеш теорията с много практика, кандидатствай в СофтУни!
Виж какви вълнуващи възможности може да се открият и за теб като част от програмата:
Запознай се с екипа
Марио Захариев е преподавател в СофтУни от четири години и е основател на компания за startup project management. Вярва, че призванието да преподаваш те намира само. Като част от преподавателския си метод, залага на работата с курсистите по професионални проекти на неговата компания.
„По отношение на решението за пореден път да заложа на студенти във връзка с изпълнението на професионален проект, по който работим с моята компания, бих обобщил с един от моите любими цитати: „Някак си е забавно да правиш невъзможното.“ – Уолт Дисни.
„Аз вярвам в студентите си, ние не работим като компания, а като футболен отбор. Всяко звено от екипа ми е подкрепяно и съпътствано за постигане на голямата цел. Това е причината, поради която не се притеснявам да делегирам отговорности, включително и на студенти без реален практически опит.
Те просто изгарят от желание да учат на практика, да се представят блестящо. Свръхмотивирани са за този практически опит. Да видиш това в очите на хората, с които работиш, няма нищо общо с бизнес, много повече е“, разказва Марио.
Зад гърба си Марио вече има няколко успешни инициативи с ентусиазирани курсисти от СофтУни, сред които и успешен проект за ООН. Именно този проект вдъхновява инженера Айгюн Салим, военнослужещия Красен Стефанов и младшия разработчик Ерсин Нуртин да участват отново в инициатива на Марио и същевременно да развият своите умения.
Виж още: Курсисти на СофтУни реализираха проект за ООН
В екипа се присъединява и Симона Георгиева, която решава да промени професионалния си път след 10 години в сферата на финансите.
Заедно имат задачата да създадат иновативен проект за една от най-големите кафе вериги в България.
По какъв проект работиха курсистите на СофтУни?
Проектът е свързан с иновация, базирана върху изграждането на модел за обучения на баристи по цял свят, използващ изкуствен интелект и най-новите очила за виртуална реалност на Apple – Apple Vision Pro.
Той съсредоточава както обучителен модел и унифициране на начина на приготвяне на перфектните кафе напитки, така и аналитична част, свързана с представянето на всеки един бариста.
„За представянето на проекта в един от големите форуми за иновации в Дубай трябваше да се изработи уебсайт, чрез който идеята да стане широкодостъпна. В частта по изграждането на сайта са работили предимно курсистите от СофтУни, с подкрепа от моя страна“, споделя Марио Захариев.
Очаква се до края на март проектът да бъде завършен.
Мотивация и любими спомени от съвместната работа
„Основната ми мотивация този път бяха не само предизвикателствата, пред които новата задача се очакваше да ни изправи, но и това, че само няколко месеца след предишния ни успешен съвместен проект, се събирахме отново с Марио, Ерсин и Айгюн. Имахме и нов колега в лицето на Симона. Бяхме заредени положително и изпълнени с увереност, че отново ще се справим професионално“, разказва Красен.
На снимката: Марио Захариев с част от екипа
„Когато Марио ме покани да се включа в проекта, все още не бях практикувала в работна среда това, което учех. Предоставената възможност за мен беше огромна мотивация. В момента сме екип от пет човека, с които работим лесно, бързо и ефективно. Това е и другата причина да продължаваме заедно да вървим напред към нови проекти“, споделя Симона.
По време на съвместната си работа екипът създава незабравими спомени от положените усилия и видимия резултат. Ето какво добавиха Айгюн, Ерсин и Марио:
Айгюн: „Любимият ми момент от съвместната работа с екипа беше, когато успешно внедрихме дизайн и анимациите в проекта. Този момент не само беше вълнуващ за мен, но и за целия екип, защото отразяваше нашата обща ангажираност и усилия.“
Ерсин: „Нищо не може да те кара да се чувстваш по-добре от това да осъзнаваш, че си свършил страхотна работа, виждайки отзивите на клиента, и да разбереш, че нямаше как да постигнеш това без твоя екип.“
Марио: „Любимите моменти за мен са тези, в които съм общувал с хората от екипа и персонално съм втълпил идеята за неизбежния успех на проекта във всеки един човек, с когото работя. Никога не съм искал хората от екипа ми да усещат йерархично неравенство и притеснение, а напротив, ние сме били като равнопоставени, макар аз да съм ръководил процеса. Студентите, с които работя, са прекрасни хора и професионалисти и за мен е било винаги удоволствие да постигаме целите си заедно.“
Кое е най-голямото предизвикателство?
Всеки успех е подплатен с преодолени трудности, които го правят още по-сладък. Виж какво разказа Марио за опита на курсистите по време на проекта:
„Основният проблем често е свързан със сроковете на изпълнение и бързината, с която се изисква курсистите да научават нови неща, да се снабдяват с необходима информация във връзка с технологиите, които ползваме за разработка на проекта. Това е и моментът, в който те израстват, побеждавайки зоната на комфорт.
През целия процес и всеки ден от понеделник до неделя аз съм бил на разположение и в онлайн срещи с всички хора от екипа. Преодоляхме разнородни проблеми, с които аз съм свикнал на организационно ниво.“
Какво е успехът за екипа и какъв съвет биха ти дали участвалите курсисти?
Марио: „За мен успехът е съсредоточен в това да си обграден от правилните хора и среда и всеки ден да правиш това, което те мотивира да не наричаш работата си просто работа. На студентите бих пожелал кураж за победа във всяка битка по пътя на развитието им в сферата която са избрали, търпение, увереност и непрестанно търсене на нови хоризонти, чрез които да постигат своите фантастични успехи.“
Симона: „Сещам се за един цитат на Конфуций – „Намери си работа, която обичаш и повече никога няма да ти се налага да работиш“. Това е в основата на успеха. Моят съвет към бъдещите курсисти е да полагат усилия ежедневно, защото трудът рано или късно винаги се възнаграждава с успех. Ключът е проактивна работа и да не забравят защо са започнали.“
Ерсин: „Успехът за мен е упоритост и постоянство. Когато човек развие тези две качества, успехът ще последва. Съветът ми за бъдещите курсисти е да са проактивни и да не спират да развиват уменията си.“
Айгюн: „Успехът за мен е в постоянството. Съветвам всички смело да се включат в проекти и възможности, предоставени от SoftUni. Не се страхувайте да сътрудничите и да създавате неща заедно с колегите си.“
Красен: „Истинският успех е и в това да намериш верни приятели, с които да споделиш радостта от добре свършената съвместна работа. Благодарен съм на SoftUni, че позволи всичко това да стане реалност, и вярвам, че подобен успех ще имат и бъдещите курсисти на Software University!“
---
Ако и ти искаш да бъдеш част от амбициозна общност и да направиш първите стъпки към успеха в перспективна сфера, кандидатствай още днес в СофтУни!