СофтУниада 2024 ще изпита уменията ти - готов ли си?
„Подготовката ми за СофтУниада започна един месец преди провеждането му. През този период бях изпълнен с хъс, мотивиран към крайната цел и решен да докажа себе си. По време на защитата на проекта бях леко притеснен, но това неспокойствие бързо се стопи при вида на усмихнатото жури, което топло посрещна проекта ни и учтиво даде насоки за по-нататък.“
Това споделя през 2022 година тогава 17-годишният Станимир Колев за преживяването си в СофтУниада. Той събра най-много точки от състезателните категории и се окичи с титлата СофтУниадец. Днес, за девета поредна година, ти отправяме покана да се включиш във вече превърналото се в традиция и празник на технологиите състезание. Регистрирай се още днес, ако и ти искаш да изпробваш уменията си – СофтУниада 2024 ще се проведе на 6 и 7 април 2024.
В следващите редове ще ти покажа какво може да очакваш от състезанието през 2024 година.
СофтУниада 2024 - Регламент и Категории
СофтУниада е състезание за ученици, студенти и работещи, които се занимават с програмиране. Форматът дава възможност на студентите от СофтУни да премерят знания и умения със свои колеги от други училища, университети и частни инициативи, да обменят опит и добри практики, както и да развият важни умения за работа в екип и защита на проекти. А най-вече – създава възможност да се забавляваш, докато се развиваш.
СофтУниада се провежда в две възрастови групи – за участници под и над 16 години. Можеш да се явиш индивидуално или в отбор, като в отбора е достатъчно един от участниците да е на 16 или повече години, за да се състезавате в старша категория.
Можеш да се състезаваш в една или повече категории, а те включват:
- Разработка на уеб проекти – категорията изисква от теб (или отбора ти) разработка на уеб приложение, front-end приложение и всякакъв тип разработки, които работят в браузър среда. За да участваш, ще трябва да предадеш уеб адреса на приложението, презентация на проекта, както и линк към изходния код.
- Софтуерни проекти – категорията изисква разработката на софтуерно приложение, като то може да бъде мобилно или настолно, вградени системи или друг вид софтуерна разработка, но без уеб приложение, което попада в друга категория. За да се бориш за наградите, ще трябва да предадеш инсталатор или изпълним код, презентация на проекта и линк към изходния код.
- Състезателно програмиране – категорията ще подложи на изпитание уменията ти по програмиране, като в рамките на 5 часа ще трябва да решиш 10 задачи с нарастваща трудност.
В последната категория можеш да участваш само индивидуално, докато при разработката на проект можеш да се явиш в отбор до 5 човека. За да можеш да предадеш проект, трябва да се регистрираш до 6 март, а за да участваш и в състезателното програмиране, трябва да се регистрираш не по-късно от 7 март. На сайта на състезанието можеш да откриеш детайлни регламенти за всяка от категориите, затова не се колебай да ги разгледаш!
Програма на състезанието
СофтУниада 2024 ще се проведе в 2 дни. На 6 април 2024 е официалното откриване, а между 10:30 ч. и 16:30 ч. ще се проведе и защитата на проектите в двете практически категории. За да участваш, трябва да предадеш проекта си до 17 март на посочения имейл, а до 22 март можеш да очакваш имейл дали проектът ти е бил одобрен, за да участва в защитата на 6 април.
Състезанието в категория „Състезателно програмиране“ ще се проведе на 7 април от 9 ч., като ще разполагаш с 5 часа да решиш зададените задачи. В същия ден ще се проведе и церемонията по награждаването на победителите от различните категории и ще бъде обявен и носителят на титлата СофтУниадец.
Награди и отличия
Помислили сме и за наградите. Голямата награда - лаптоп, предоставен от Vivacom, ще бъде присъдена на този от вас, който грабне титлата СофтУниадец. Как можеш да я спечелиш? Като се състезаваш и в практическата, и в състезателната категория – Уеб или Софтуерни проекти и Състезателно програмиране, и събереш най-много точки общо.
За победителите в различните категории сме предвидили с помощта на партньорите ни от Пощенска банка, INDEAVR, SmartIT, Prolet и редица други готини награди включително парични такива, USB хъбове, клавиатури, USB флаш памет, тонколони за компютър, слушалки и още много изненади.
Организатор на събитието е Software University, а за поредна година искаме да благодарим и на партньорите на СофтУниада, които правят състезанието възможно. За да се включиш и ти в предизвикателството и да докажеш уменията и знанията си на себе си и колегите си, регистрирай се още днес!