Десет критерия, които са необходими за избор на правилния framework
Кой фреймуърк възнамерявате да използвате при разработката на вашия уебсайт? Представяме ви десет критерия, които могат да улеснят вашия избор:
1. Популярност и размер на общността, която го използва
Това е първия критерий, по който да се ориентирате в сложния и дълбок свят на софтуерните рамки. Колкото по-популярна и разпознаваема е дадена рамка, колкото по-голяма е нейната потребителска общност толкова по-"жизнена" ще е тя, ще е по-развита и по-завършена, ще има повече нови идеи, а също така и повече и по-добри plug-in-и.
2. Философия
Това е същността на една дадена рамка: фундаментален критерий, които гарантира, че ще откриете отговора на своите нужди. Инструмент, разработен от професионалисти за техните собствени нужди очевидно ще бъде по-полезен на други професионалисти, а не на масовия разработчик.
3. Стабилност
Преди да изберете софтуерна рамка, бъдете сигурни, че тя ще е функционална и up-to-date за периода, в който ще я използвате. Това ще улесни значително както поддръжката и, така и ъпдейтването на вашите приложения.
4. Поддръжка
Друг критерий, който не бива да бъде пренебрегван е лекотата с която трябва да намирате отговори на своите въпроси и да получавате помощ. Помощта може да идва от разпространителя, от общността или от някоя компания по поддръжката. Проверете избраната от вас рамка каква поддръжка получава и дали тя може да даде адекватен отговор в различни ситуации.
5. Техники
За да избегнете попадането в софтуерен "лабиринт" винаги трябва внимателно да изберете възможно най-гъвкавото решение, което ще ви даде възможност да отреагирате бързо и адекватно в различни ситуации, породени от нуждите на вашия проект, без обаче да създавате сложна и преплетена мрежа от код, която е трудна за поддръжка. Или казано по-просто - техника, която да е съчетала в себе си най-добрите практики при софтуерните рамки.
6. Сигурност
Всяко едно приложение е потенциално уязвимо. За да минимизирате риска винаги е по-добре да изберете софтуерна рамка, която гарантира функционална сигурност (XSS мениджмънт, например).
7. Документация
Когато избирате софтуерна рамка винаги трябва да знаете следното: Софтуерна рамка, за която има налична подробна и подредена литература е в пъти по-лесна за поддръжка и употреба.
8. Лиценз
Лицензите са важни, просто защото те могат да окажат значително влияние на вашите приложения. За пример, приложение разработено чрез GPL-лицензирана рамка ще бъде обект на GPL. От друга страна, въпроса с MIT лицензираните рамки не стои по същия начин.
9. Наличност на различни ресурси на пазара
Най-вероятно вие бихте искали да имате технически екип около вас по време на фазата на разработка или в по-дълъг период, както за поддръжка, така и за ъпдейти. С други думи, бъдете сигурни, че уменията, които се изискват за даден инструмент (в това число и поддръжката на софтуерна рамка) са налични на пазара.
10. Тествайте я!
Това е ключа! Не се задоволявайте само с четене на ревюта, коментари или слухове в интернет, без значение добри или лоши. Чрез тестването на една софтуерна рамка вие ще можете сами да прецените доколко е комфортна и полезна за вашия проект.
В заключение
Изборът на софтуерна рамка е важно решение в дългосрочен план. Чрез проверката на горните критерии вие ще бъдете с една идея по-подготвени при този важен избор, но изобщо не изчерпват детайлите които отделните рамки притежават.
Ако искате да научите повече за софтуерните рамки - включете се в предстоящия практически курс PHP MVC Framework, който ще ви запознае с с основни принципи на уеб разработката като HTTP протокол, сесии и начините на запазване на състоянието, кеширане на данните, различните протоколи за пренос на данни, сигурност. Заявете участието си още днес от ТУК!